1356

1356

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-383-8

BB art (2013) 978-80-7461-383-8 376

Veterán od Kresčaku Thomas z Hooktonu vede šik námezdných lučištníků a mužů ve zbroji, který plení kraj východně od Gaskoňska.

Princ Waleský Edward, později známý jako Černý princ, shromažďuje vojsko, aby znovu vytáhl do boje proti Francouzům. Ještě předtím, než se k němu připojí, však musí Thomas splnit naléhavý úkol.

Skvělý hrdina a snaha získat prastarý meč s mýtickou moci, o níž se spekuluje, že je ukrytá někde v blízkosti Poitier - Pomáhej vám Bůh a bojujte jako ďábli... v románu 1356.

Nový román Bernarda Cornwella je volným pokračováním trilogie Hledání ztraceného grálu, která v češtině vyšla pod názvy Lučištník, Inkvizitor a Kacířka, s hlavním hrdinou Thomasem z Hooktonu. Jak název napovídá, děj této knihy se odehrává v roce 1356, kdy ve Francii došlo k jedné z nejvýznamnějších bitev Stoleté války k bitvě u Poitiers, v níž anglické vojsko vedl syn krále Edwarda III. princ Waleský, známý pod přezdívkou Černý princ, a vojsku francouzskému velel král Jan Dobrotivý. A Thomas z Hooktonu je, podobně jako u Kresčaku, u toho.

Román 1356 je volným pokračováním trilogie Hledání svatého grálu, která v češtině vyšla pod názvy Lučištník, Inkvizitor a Kacířka, s hlavním hrdinou lučištníkem Thomasem z Hooktonu. Jak název napovídá, děj této knihy se odehrává v roce 1356, kdy došlo ve Francii k jedné z nejvýznamnějších bitev stoleté války, k bitvě u Poitiers. Anglické vojsko vedené synem krále Edwarda III. princem Waleským, známým pod přezdívkou Černý princ, opět, jako už několikrát předtím, prochází v pustošivém tažení Francií a snaží se své odvěké nepřátele vyprovokovat k bitvě. Francouzský král Jan II. Dobrý se však dlouho nemůže odhodlat, aby se Angličanům, podporovaným Gaskoňci, postavil a svedl s nimi otevřený boj, protože se obává síly anglických lučištníků. Nakonec je k tomu ale přinucen a k bitvě dojde 19. září 1356 u vesnice Poitiers. Opět se však projeví neschopnost a nejednotnost velení Francouzů, a přestože má jejich vojsko velkou početní převahu, utrpí po Kresčaku další krutou porážku. A právě na pozadí těchto událostí rozvíjí Bernard Cornwell příběh Thomase z Hooktonu, který v této knize hledá vzácnou relikvii, meč svatého Petra, a podobně jako u Kresčaku nemůže v boji u Poitiers chybět. (Založil/a: Eli.)

Richie
  28. 5. 2015, 0:08
Tak tady nemohu jinak, než ohodnotit knihu plným počtem hvězdiček. Román má vše, co od historického dobrodružného příběhu očekávám. Cornwellův styl je už vybroušený do dokonalé podoby a kniha se četla jedním dechem. Historie Stoleté války mezi Anglií a Francií je nabita mnohými střety a bitva u Poitiers je jedna z nejdůležitějších.
Rovněž postava lučištníka Thomase z Hooktonu je moje oblíbená (sám také rád střílím z luku ve volných chvílích), takže jsem si celý příběh náramně vychutnával.
A moc se mi líbí, jak Cornwell krásně graduje napětí přidáním "A" před důležité věty na konci odstavců. Např.: "A pak začaly létat šípy ..... A potom znovu zaútočili .... A krveprolití začalo ... "
Daniel IV
  25. 1. 2015, 11:09
1356 je další výbornou knihou teď již o Siru Thomasovi z Hooktonu který se snaží najít bájnou relikvii a toto dobrodružství ho zavede až k legendární bitvě u Poitiers. Jako u všech Cornwellových knih je i zde opakující se scénář "hodný, zlý, krásná", ale každý z nás kdo četl alespoň pár knih od tohoto autora, víme, že na kvalitě čtiva to neubírá. Pokud bych toto dílo měl srovnat s předchozí trilogií (Lučištník, Inkvizitor, Kacířka) dal bych mu o hvězdu více a to proto, že středověk tu na mě přece jen "dýchá" o trochu více.