Černý Petříček

Černý Petříček Originální název: Černý Petříček

Albatros - 1979

Albatros (1979)
Československý spisovatel (1973) 136
Státní nakladatelství dětské knihy (1959)
Ottovo nakladatelství (1926)

Povídka vypráví příběh dvou milenců, Františka a Stázičky, kteří musí bojovat proti předsudkům a starým tradicím. V humorném i teskně smutném vyprávění o střetu o střetu konzervativního světa bohatých a radostného světa mladých milenců se autorce podařilo vykreslit staropražské prostředí i jeho typické postavy. Hlavní postavou je Františkův bratr, podivín, kterému pro jeho tmavou pleť říkají Černý Petříček. Je typem lidového mudrlanta, který pozoruje své okolí a rád rozdává rady ostatním. (Založil/a: Astu.)

Peetuliska
  19. 3. 2015, 11:14
Hlavním motivem je příběh dvou mladých lidí Františka a Stázinky, kterým jejich rodiny dopředu určily jejich budoucí život, aniž by je zajímal jejich názor. Příběh řeší problémy tehdejší doby, hlavně se dobře vdát za bohatého fešáka, být nábožná a oddaná, uctívat svou matku. I přes smutný konec, dává kniha jasné poselství, nepřízeň osudu a odvrácení rodiny je zlé, ale lepší je žít se svou láskou a věřit ve své ideály.

Kniha se četla velice dobře, bylo příjemné po čase zase číst "starší" češtinu.
G8
  20. 5. 2013, 10:29
V zásadě jsou jen dva hlavní důvody, proč by někdo měl otevřít knihy Karolíny Světlé, a to zvědavost a recese. U mě to byl tak trochu mix obojího. V půlce knihy jsem se začal shánět po té avizované sociální povídce. Dorazil jsem to do konce, ale bylo to, jako kdyby mě někdo přinutil sníst talíř plný pavučin. Jedna hvězda za úvodní popis dobové Prahy, druhá hvězda za odvahu a za to, že se něco takového nějakou záhadou prodralo do osnov výuky českého jazyka (i když to by mě snad ani nemělo překvapovat).
Lucy Sisk
  7. 7. 2012, 9:37
Po přečtení jsem si uvědomila jednu jasnou věc, a sice, že mě tato kniha ničím neobohatila. Je to docela podprůměrné dílo. Nevím, jak dokázala někoho s tímto zaujmout, ale já se rozhodně nepřidávám k jejím fanynkám.
ribička
  4. 9. 2010, 15:53
Četla jsem to na střední škole a prostě mě to nebavilo. Jediné, co se mi v té kraťoučké povídce líbilo byla soudobá Praha. Pokud chcete Světlou mermomocí číst, zkuste její pozdější tvorbu. Je to posun o míle vpřed.
guilty.girl
  2. 3. 2013, 19:08
Knihu jsem četla na popud třídního učitele, a za pravdu bych mu rozhodně nedala. podle jeho tvrzení, je ta knížka dobře zpracovaná a poukazuje na problémy a situace, které byly v té době, kdy autorka žila, zcela běžné. Nesouhlasím s jeho tvrzením, protože celý ten příběh mi nepřinesl nic jiného než nechuť a zmatek.
Trenad
  15. 1. 2012, 18:46
Po celou dobu četby této knížky sem měl pocit, že mě autorka lechtá nožem po krku, přičemž mi tento pomyslný nůž v poslední kapitole zapíchla do hrudi. Příjemně lidské i mrazivě temné. Co se mi však nelíbilo byli ty příliš jednoduše řešené skoky mezi jednotlivými obdobími děje.