Musaši

Musaši Originální název: Mijamoto Musashi

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-019-1

BB art (2007) 978-80-7381-019-1 936

Historický román Musaši od Edžiho Jošikawy je poutavým vyprávěním o časech, kdy se v 17. století po dlouhém období válek ujímá vlády nad Japonskými ostrovy rod Tokugawů a nastolí nový řád. Hlavní hrdina, Mijamoto Musaši, je jedním z těch, kteří bojovali na straně poražených. Z nezkrotného mladíka se po pečlivém studiu cesty meče vyvine samuraj, který nad soupeři vítězí nejen silou, ale hlavně svým srdcem. Poráží postupně všechny slavné bojovníky a vytvoří si svou vlastní školu boje se dvěma meči, kterou popsal ve své slavné Knize pěti kruhů. Musaši je bezpochyby nejslavnějším samurajem všech dob. (Založil/a: Astu.)

Eidži Jošikawa Eidži Jošikawa
*11.08.1892 - †07.09.1962

prkali
  10. 4. 2016, 16:06
Tohle je opravdu dřina. Zvlášť, když se večer pokouším číst chvilku v posteli... A pak taky ten japonský guláš, co mi vzniká v hlavě (má hlava - to je kapitola sama pro sebe... - když jsem začínala poprvé číst Pýchu a předsudek, musela jsem si na papírek vypsat jména dcer Bennetových, abych se v nich vyznala - a to jich je jen pět!) - hle, některé ingredience: Kanemaki Džisai - Tacunoguči - Harima - Šippódži - Išida Micunari - Šimazu - Koniši - Susukida Kanesuke - Sasaki Kodžiró - Hon´iden Matahači - Tomita Mondonošó - Tokugawa Ieasu - Sekigahara - Kojagjú - Denčiširó - Sekišúsai - Debuči Mogabei - Hóraidži (to je hora ... no aspoň že tak) - Šóda Kizaemon - Jošioka Seidžúró - Kózuke - Suó - Wakamiji Hačimana - Kusunagi Tenki - Džókjódži - Itó Jagoró Ittósai ... ...
- tentokrát si ale papírky nepíšu - nevybrala jsem si Cestu meče - ale Cestu Knihy!!!
(zajímavost - přední vlasy)
(tupost - sekat v letu křídla vlaštovek)
(orient - jeho husté černé obočí spolu s nahoru stočenými koutky očí budilo dojem, že už je dospělý)
(výtvarno - "Krev, jež se řinula z jejího bělostného předloktí, způsobila, že psí kousnutí vypadalo jako velká karmínová pivoňka.")
(a na str. 327 - pozor, malý virbl - dokonce humor - "Zevnitř se ozval ohlušující ženský křik podobný tříštění skla. Pak začal štěkat pes, a započal zápas mezi ním a ječící dívkou, kdo vydá pronikavější řev. Kodžiró dumal, zda stropní trámy takový nápor vydrží.")
Dosti čtivá japonská modrá (a na několika stránkách taky červená) knihovna (hlavní téma - mu/sa/šismus - dodnes, i když pod jinými názvy, celosvětově rozšířený a populární model chování v mužské části všehotvorstva, neustále usilující zlikvidovat lidstvo jednou provždy), avšak také s přesahem, který to neustále řinčení zbraněmi, napínání svalů jak na pažích tak na mozku, zkrátka mezimužské nekonečné vzájemné vytahování si kšandy čili soupeřivost, dosti vyrovnává.
Také velmi vrstevnatý příběh, kde čtenář s talentem na nepamatování si jmen musí vynaložit značné úsilí, aby udržel alespoň základní nit a docela se neztratil.
Gallienus
  13. 6. 2015, 12:51
Přečteno, ale byla to docela fuška, jak se mi ze začátku četlo dobře, tak přibližně po třetině knihy jsem se začal do čtení nutit. Představoval jsem si, že knihu přečtu do dvou dnů jako Šoguna, ale nešlo to, nakonec z toho jsou dva týdny. Knihu sice hodnotím maximem, ale chvílemi jsem autora proklínal. Po Murakamim je Jošikawa teprve druhý japonský autor, od kterého čtu něco tak rozsáhlého, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na jejich způsob psaní a jsem rád, že mě neodradil. Kniha je sice částečnou fikcí, ale je skvělou sondou do společnosti lidí a jejich zvyků v Japonsku v období začínající vlády nového Tokugawovského režimu. Nejoblíbenější postava je vyloženě Ocu, ta její oddanost byla obdivuhodná...
LadysR2
  26. 1. 2013, 13:39
Dal bych 5/5, ale Taiko se mi líbil víc a šest hvězd tu není. Jinak musím jen souhlasit. Vynikající kniha o tzv. Cestě meče, kterou se řídí hlavní hrdina. A není nad to, číst o historii Japonska román, který napsal Japonec
Casey
  22. 8. 2014, 15:44
Na tuto knizku jsem se tesil z nekolika duvodu. Jednak jsem si chtel precist (dle meho soudu) narocnejsi literaturu a toto tema me zajimalo, ikdyz jsem jim jinak nezasazen. A take proto, ze jsem takovou "cihlu" jeste necetl. A jednoho krasneho lednoveho dne jsem ji dostal od kolegu v praci k narozeninam. No uprimne, byla tlustsi, nez kdyz jsem ji drzel v ruce v knihkupectvi:-D Pustil jsem se do cteni a knizka byla opravdu dobra. Jedine co jsem postradal byla akcnost, na ni mohl autor pritvdrit minimlne v zaverecnem souboji. Ale jinak jsem rad, ze jsem knihu precetl a ten kdo cte, aby se neco z knihy take neco dozvedel o dobe do niz je zasazen pribeh si MUSI Musasiho jednoznacne precist!!! Ani se nedivim, ze jsou na toto dilo samotni japonci hrdi.
bratr_jezek
  28. 9. 2014, 20:51
Cesta meče je skvělá, pořád čekáte až se hlavní hrdina předvede v legendárním souboji a ono to pak vezme až rychlý konec. nejvíc mne štval hrdina z hlediska lásky. Miloval dívku, ona jeho, naháněli se po celém Japonsku a happy endu se málem nedočkáte.
lukyn
  19. 3. 2012, 20:57
Jedno z nejpůsobivějších životopisných děl, jaké jsem četl. Kniha je poutavá a ani na okamžik nenudí. Doporučuji k přečtení každému, kdo hledá opravdu kvalitní čtení. :-)
Melda
  7. 6. 2013, 12:27
Poměrně náročné čtení, s obrovským množstvím postav s krkolomnými jmény. Kniha se mi líbila o něco víc než Taiko. Velmi silný příběh o nejslavnějším japonském samuraji
Merlotcz
  28. 7. 2016, 10:09
Mám japonské téma rad,ale přeci jen to na pět hvězd není. V Japonsku tento román patri mezi nejoblíbenější zřejmě hlavně proto že Musaši byl skutečnou samurajskou legendou. Na můj vkus se děj příliš táhne,autor se do děje snaží zahrnout snad všechny významné postavy té doby a díky tomu vznikl celkem pěknej guláš s nekončícím dějem.
Veronc
  2. 1. 2013, 2:29
Souhlasim s Tebou lukyne :). Strhujici dej, s krasnou japonskou historii a kulturou. Doporucuji i Taika!