Když vzlétne děs a nevíra

Podtitul: Panoptikum sexuálních vražd I

Epocha - 2013
ISBN: 978-80-7425-182-5

Epocha (2013) 978-80-7425-182-5 472

Titul prvního svazku série 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: "Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra."
Bohatě tento příměr naplňují případy sériových vrahů - Mrázka (kapitola Smrťák bloudí krajinou), Štěpánka (Dům hrůzy) i Hojera (Holky pod kytky). Ozvěna jejich děsivých skutků ožívá v autentických vzpomínkách těch, kteří přežili či byli vtaženi, často proti své vůli, do čím dál zhoubnějšího víru krutých událostí.
Společně s autorem se staneme detektivy, prosívajícími staré spisy kriminalistických "pomníků", skutečných nebo jen zdánlivých (Kdo vraždil nočňátka? či Zaváté stopy). Staneme se svědky niterných zpovědí nebo umných lží, rozehrávajících drama snahy uniknout popravčí šibenici (Srdce z kamene). Pronikneme do ponurého ticha vazebních cel, do zvláštního světa psychiatrických pokojíků (Tajemství kříže).
Některé případy, jejich děsivé okolnosti a obludné markanty čekaly dlouhé desítky let v archivech na své zveřejnění. Společně s komentáři zkušených kriminalistů plk. Markoviče a plk. Valeriána tak na čtenáře čeká senzačně, přesto profesionálně poctivě zpracovaná historie tuzemské sexuální vraždy.

Strohý fakt z černé kroniky, že někdo úmyslně připravil svého bližního o život kvůli mamonu, z nenávisti nebo ze žárlivosti, je odsouzeníhodný, ale ve své pokřivené logice jaksi pochopitelný. Ovšem motivace sexuálního zločinu nám přináší kruté zjištění, čeho je schopna zvrácená mysl mnohdy na první pohled nenápadných až tuctových jedinců.
Úspěšný scénárista televizních detektivních filmů Viktorín Šulc, ale také autor literatury faktu z oblasti kriminálních případů, se dlouhou řadu let s badatelskou vytrvalostí věnoval tématu tuzemské sexuální vraždy.
Nyní vypravuje případy, nahromaděné v časovém oblouku zhruba jednoho století, od první republiky do současnosti. Snaží se vždy o originální analytický průnik, nicméně jakoby na půdorysu napínavé detektivky či krimi. A - pravda - taky hororu, vždyť lepkavé nožičky hrůzy přeběhnou čas od času po zádech i tomu nejkurážnějšímu čtenáři.
Šulc prokázal údernost stejně jako citlivost svého vypravěčství i v předchozích titulech profesních memoárů dvou špičkových kriminalistů LOVEC PŘÍZRAKŮ (společně s plk. Jiřím Markovičem) a BRATRSTVO TAJNÝCH HROBŮ (společně s plk. JUDr. Lubošem Valeriánem). (Založil/a: mitulka)

Wouk
  10. 6. 2016, 13:34
Neuvěřitelné příběhy co všechno se může z člověka stát. Nejvíc sem asi žasnul nad Hojerem. Skvělé jsou i komentáře pana Markoviče a souhlasim s ním v otázce trestu smrti. Na další díl už se těším i když je to celkem drahá knížka. Tento díl se mi povel sehnat na Facebooku za třetinu ceny třeba se poštěstí i teď.