Originální název: Dolores Claiborn

BETA Dobrovský - 2010
ISBN: 978-807306420-4

BETA Dobrovský (2010) 978-807306420-4 224
Odeon (1996)

Román o obyčejné ženě v neobyčejném dramatu.
Dolores Clainbornová na konci svého života před soudem vypráví příběh svého manželství, jehož průběh vyústil v napínavé drama a smrt. Mistrně rozvíjený děj, postupně odhalované motivy, realistické scenérie, rostoucí napětí a překvapivý závěr...

vladislaus
  7. 3. 2014, 14:21
Poslouchat tu ženskou Dolores, tak ji umlátím kamenem dříve, než se dostane ve svém vyprávění k tomu, jak ona umlátila kamenem svého muže. Svatá trpělivost policistů, kteří poslouchali monolog této tragické postavy. Jinak tato kniha popisuje život primitivů naší společnosti. Je jich více než 50% nebo méně?
Barabura
  11. 11. 2011, 9:03
Obsahuje spoiler spoiler Nějak mi to připomínalo Zolu a jeho chudáky s těžkym životnim údělem. Příběh pěkně odsejpal a kupodivu to nemělo tolik zdlouhavých momentů jako některé Stephenovi knihy. Konec se mi moc líbil, jsem ráda, že to takhle dopadlo. Fandila jsem Dolores celou dobu, aby toho hnusnýho úchylnýho zmetka vyřídila.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:43
Až co všechno je schopné žena udělat pro štěstí svých dětí... Vězeňkyně vypráví svůj příběh a proč zabila svého manžela, úchvatná kniha.
Keatin
  24. 8. 2012, 14:48
Skvělá kniha. Ani na chvíli jsem neměla chuť knihu odložit. Ani jediný zbytečný odstavec. Dolores jsem fandila od začátku do konce. Pan King holt umí. :)
Rames
  21. 9. 2011, 11:19
Obyčejné vyprávění neobyčejné ženy.Od Kinga jsem četla jen tři knihy a tato na mě zapůsobila nejvíc.Věřím že se to mohlo stát.A to mě nejvíc děsí.
soniaf
  10. 8. 2011, 12:29
Já jsem naopak ráda, že Kingovi knihy nejsou všechny na jedno brdo. Takhle kniha mě mile překvapila a i když to není horor klasického kingova stylu, moc se mi líbila. Zejména musím ocenit, že v knize celou dobu vypráví sama Dolores a v podstatě se tam vyskytuje jenom ona... Knihu jsem přečetla jedním dechem a určitě nepatří mezi ty, které hned tak zapomenu.
VerenaLord
  1. 12. 2013, 1:15
Drama, drama a zase drama. Skvěle popsaná a rozepsaná kniha, rozvinuté charaktery postav a realistický děj. Jen jediné vytýkám - styl, jakým je to napsané, to mi nejde na mysl u Kinga.
Ducii
  22. 8. 2013, 10:05
Začátek byl dost zdlouhavý a nudný, jakmile se ale Dolores dostala k vyprávění svého životní příběhu (tím myslím manželství a děti a tak), tak mne to konečně vtáhlo do děje.
Tojaheva
  14. 11. 2016, 8:47
Další skvělá Kingovka. Strhující příběh, u kterýho se to na začátku řítí trochu jiným směrem než čekáte, ale pak se to dostane do správných kolejí a už se to valí. Dolores neměla jednoduchej život, ale dovedla se s ním skvěle vypořádat.
Jenom jsem si na začátku musela zvyknout na vyprávění od jedné osoby, ale to šlo vcelku rychle.
scajo
  12. 2. 2013, 15:49
Výborná kniha, u které mi nijak nevadilo, že jsem před jejím čtením viděl film. Ten se mi sice líbil, ale knížka byla podle očekávání ještě o třídu lepší, intenzivnější a samozřejmě mnohem propracovanější. A moc se mi líbil autentický jazyk životem ostřílené staré ženské, která se s ničím nebabrá. Výsledkem je úžasný, více než dvousetstránkový monolog, který je tak čtivý, že vůbec nevadí absence kapitol. Další palec nahoru pro Stephena Kinga.
Orina
  27. 4. 2013, 13:13
Jedna z mála knih, o které bez jakékoliv urážky mohu říct, že první třetina byla o ho*ně :-D Nyní prachové chomáče nemají šanci a okamžitě likviduji....člověk nikdy neví!
XZvire
  18. 2. 2015, 13:53
Kinga mám poměrně ráda a po Dolores jsem sáhla, hlavně kvůli počtu stran. Začátek mě ale zdaleka tolik nebavil, prokousávala jsem se jím několik dnů. Obzvlášť pasáže s Verou velice nudily, jakmile jsem se ale dostala do části, kdy Dolores vypráví o svém životě s manželem a dětmi vtáhlo mě velice rychle do děje.
Ruxandra
  2. 4. 2012, 13:00
Jedna z mých nejoblíbenějších "kingovek". Náhodou jsem jí našla v tchánově knihovně a získala si mě od prvních stránek. Velmi se mi líbil odkaz na jinou Kingovu knihu zakonponovaný v příběhu:)
ronynka
  15. 10. 2011, 15:51
Chudak Dolores, v zivote to nemela moc lehky, jeji zivot ale ctenare urcite zaujme. Mela jsem ji rada :)
JarKun
  28. 11. 2015, 21:45
Další z příběhů, kdy King dokazuje, že bez fantazijních postav je stejně silný, jako s nimi. Obyčejný příběh, vyprávěný obyčejnou ženou vesnickým stylem, který je ne vždy příjemný, ale k hrdince a jejímu životu a osudu prostě patří. Skvěle vykreslené postavy, díky kterým příběh vtáhne a nepustí.
Raggen
  2. 8. 2013, 12:01
Výborná záležitost! Pan King mě zase dostal! Líbilo se mi že příběh vyprávěla sama Dolores a byl tak trochu jiný než ostatní Kingovy knihy..
Terůů
  30. 3. 2013, 12:56
Dolores Claibornová neměla lehký život, a to, jak se s ním prala, bylo úžasně popsané. Asi bych to nenazvala typickým hororem, ale líbilo se mi, že je to zase něco jiného. Ze začátku jsem byla trošku zklamaná, když jsem zjistila, že celou knihu bude vyprávět jedna osoba, ale pak jsem tomu přišla na chuť a čtení jsem si opravdu užila :)
Weetr
  22. 11. 2012, 20:18
Konečně jedna povedená knížka z tvorby Stephena Kinga. Nezařadila bych ji do hororu, spíše do naturalistické literatury s prvky thrilleru. Tvrdý a ničím nezlehčující život Dolores je velmi poutavě vyprávěn. Měla jsem pro ni velké pochopení, už když nám začala popisovat svůj život. To, co udělala je zcela srozumitelné a pochopitelné. Smutné na tom je, že toto zažívá mnoho žen po celém světě. Velmi zdařilá knížka.
Kosac
  4. 11. 2016, 19:20
Tentokrát mi fakt hodně dlouho trvalo, než mě to začalo bavit, dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím. Naštěstí za pár stránek přišla rovina s manželem, která mi přišla mnohem poutavější. Pak už mě kniha nepustila a dočetl jsem ji jedním dechem! Hodnotím 4*, bylo to super, ale četl jsem od mistra už lepší díla.
Roux
  15. 8. 2012, 19:41
Na mě tedy žádný nečekaný zvrat na konci nečekal jako mé ostatní spolučtenáře. Ale i tak je to další Kingovka, která se mi líbila.
maratach
  19. 10. 2011, 6:41
Dolores Claibornová na konci svého života vypráví příběh. Není to ovšem přesně ten příběh, který od ní policie čeká. Je podezřelá z vraždy Very Donovanové, mrzácké vdovy, pro kterou pracovala jako hospodyně a společnice. Dolores připouští, že se tyto dvě ženy ne vždycky snášely. Podle všeho ji její děti zanedbávaly, měla už po krk hořkosti a navzdory svému bohatství balancovala paní Donovanová po léta na pokraji šílenství. A když se její démonové začali projevovat příliš silně, možná, že jednoho dne toho měla Dolores prostě dost. Jenomže příběh Dolores Claibornové je poněkud jiný. Poněkud temnější, poněkud zvláštnější - a mnohem více děsivější...
Rabb
  17. 6. 2014, 22:10
Pecka! U mě povedený, vymazlená postava, ta Dolores! Monolog mi sedl, pěkně to ze sebe vysypala.

Jedna z nej Kingovek!
citroon5
  7. 2. 2014, 10:39
Tak co říci o knize?
Stará bába Dolores vypráví svůj životní příběh a vy si ho můžete přečíst :-)
Bude vás to bavit a příběh vás vtáhne během několika stránek.
Kniha by se dala rozdělit do tří sekcí:
O mešuge paničce ,která buzeruje své okolí,
pak o fotříkovi,který taktéž buzeruje své okolí
a nakonec o tom co s tím Dolores udělá a věřte že Dolores to umí roztočit :-)
Dobrá kniha,doporučuji Kingomilcům i těm ostatním.
Není zde žádné nadpřirozeno ,jde o lidský životní příběh,místy smutný,jindy drsný.
mailo-s
  3. 6. 2013, 20:25
Výborná kniha přečetl jsem jedním dechem,je provázana z knihou Geraldova hra takže doporučuji přečíst hned po sobě tyhle dvě knihy a je jedno kterou první.
obě se prolínají právě v momentě onoho zatmnění slunce velmi zajímavé,pokud jste četli jen jednu znich určitě vám neunikly pasáže které do příběhu nejak nepatří a jsou podivně zbytečné nebo zvláštně neurčité k vlastnímu příběhu knihy,právě tyto pasže pochopíte přeštením té druhe knihy.
Mistrný tah STEPHNA KINGA.
lennyd
  2. 1. 2013, 7:05
A zase mne Stephen King dostal. Opět jsem čekal horor, a dočkal se (jen obyčejného) dramatu (to že Vera viděla pod postelí strašáky za horor nepovažuji). Nicméně co kniha ztrácí na příběhu (ten je opravdu takový skoro by se chtělo říct obyčejný) to získává na formě. Celá kniha je psána jako monolog Dolores Claiborneové, obviněné u soudu - pár stránek mi trvalo se do této formy dostat, ale jakmile se to jednou podařilo, stránky jenom mizely. Rozhodně bych si tuto knihu rád přečetl v originále, to musí mít teprve své kouzlo..
slizzing
  24. 10. 2016, 18:22
Kniha se mi moc líbila, Dolores mi nebyla úplně sympatická, ale veškeré její pohnutky jsem chápala a ani jsem se nepodivovala. Příběh je krásně mrazivě realistický, že jsem si říkala, jestli já bych to neudělala jinak. Jen mne trochu mrzí, že to byl takový happyend. Přece jen jsem čekala, že smrt Very a vše okolo byl právě Veřin poslední podraz, což by mi přišlo i jaksi příznačné, ale ono nic. Musím však uznat, že na Kinga to byl vcelku povedený konec, ale pravdou je, že já mám prostě s jeho konci vždy nějaký problém :)
Knížku doporučuji a nezbývá než vše uzavřít heslem: Mrchám zdar!!
Monika Houšková
  16. 6. 2016, 9:28
Děsně mě chytla ta jadrnost textu. Knížka mě bavila od začátku do konce. Je to už pár let, co jsem ji četla a rozhodně se k ní ještě minimálně jednou vrátím.
simca.narovcova
  5. 1. 2016, 17:31
Mně se tak líbil ten styl psaní. S monologem jsem se v knize ještě nesetkala. A Dolores mi ze začátku byla hrozne protivná a pak jak zacala vyprávět fakt všechno, tak jsem jí hrozně fandila. Moje první Kingovka a namotivolala mě hned na další ✔✔ ☺
Máťa71
  10. 6. 2014, 13:36
Příjemné čtení, oddychovka, nenáročné, ale výborný, promyšlený příběh o vinně a trestu, tak jsem to pochopil. Po složitějších Nezbytných věcech jsem si u Dolores odpočinul a nabral dech na hutnější díla Stephena Kinga. Když mi paní knihovnice knihu půjčovala říkala, že se dobře čte. Souhlasím.
Lakart
  2. 11. 2013, 10:47
King opět ukazuje, že není jenom Mistr klasického hororu, ale i dramatických a reálných příběhů ze života jedné ženy. Úžasná četba s prokreslenými charaktery, jak to umí jenom sám King.
allister
  10. 10. 2011, 12:59
SUPER! Bavilo mě sledovat osud Dolores a hlavně, jak si poradila se svým manželem a vůbec,jak dokázala vyhrát svůj život. King to popsal obyčejnými slovy, člověk se těšil, jak to všechno bude pokračovat, prostě napínák !!!
denisek13
  8. 7. 2011, 14:52
Nevím, tato kniha mě moc nezaujala.. nepřečetla jsem ji celou, prostě netypická pro Kinga.... znám lepší Kingovy knihy.. jako například Osvícení......
JamesF29
  24. 2. 2011, 15:47
Podle mého soudu je Dolores trochu netypická Kingova kniha, což jí ovšem ale vůbec neubírá na kvalitě či čtivosti. Samozřejmě je, téměř jako každé jiné Kingovo dílo, velmi vydařená, pokud ovšem není ještě lepší.