Krutá poema

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Doplněk - 1999
ISBN: 1081-138-1999

Doplněk (1999) 1081-138-1999 256

Kniha rozebírá do hloubky osobnost A. S. Makarenka - jeho mládí, učitelská léta a hlavně pedagogické dozrání tvůrčího experimentátora při práci s mravně narušenými. Nevynechává jeho milostný život věčně okouzleného snílka, jeho konflikt s N. K. Krupskou, která zasadila kolonii Gorkého smrtelný úder, a také jeho spolupracovníky. Dozvídáme se, jaká byla realita kolonie, i to, jak byla komuna Dzeržinského, známá z Vlajek na věžích, již jen ústupem ze slávy, pod kuratelou lidového komisariátu vnitra. Neméně hořká byla poslední čtyři léta života spisovatele, poplivaného sovětskými pedagogy, s damoklovým mečem stalinských represí nad hlavou. O to horší, že jeho bratr Vitalij jako někdejší bělogvardějec žil v emigraci. Pak nás neudiví ani Makarenkova smrt. Dne 1. dubna 1939 ve věku jednapadesáti let mu ve vlaku puklo srdce. (Založil/a: badatel)

Libor Pecha Libor Pecha
*11.04.1926 - †24.03.2002