Světové krimipovídky

Podtitul: Ian Rankin a dalších 33 autorů z celého světa

Domino - 2013
ISBN: 978-80-7303-884-7

Domino (2013) 978-80-7303-884-7 648

Co napsat o knize, do níž jsou zařazeny krimipovídky od šestatřiceti mistrů tohoto žánru? Snad jen pár nejslavnějších jmen: Jeffery Deaver, Jo Nesbo, Boris Akunin nebo Ruth Rendellová. Bylo by ale nespravedlivé vzbuzovat dojem, že další autoři jsou tam jen tak do počtu. Erudovaný editor Maxim Jakubowski věděl dobře, co dělá, když tuto antologii sestavoval. Výsledkem jeho pečlivého výběru je kniha, v níž vás každá povídka chytí a nepustí. Uchvátí. Překvapí. A každá docela něčím jiným. (Založil/a: Nika_D)

Martin Klíma
  6. 4. 2016, 21:21
Světová krimi na jednom místě. Nebo alespoň možná.

Jak už název napovídá, jedná se o výbor z nejlepších povídek krimi literatury. Obsahuje taková jména jako: Jeffery Deaver, Jo Nesbø, Boris Akunin, Ruth Rendellová a další.

Můj názor na tuhle knihu však není ani trochu pozitivní. Tohle, že má být světové? Pokud očekáváte něco ve stylu současné severské krimi, budete více než zklamaní. Naopak se dočkáte jen zbytečných dialogů, nesympatických postav,trapných zápletek a když si myslíte, že následující povídka už nemůže být horší, tak vězte, že může. Obrovské, obrovské jedno obrovské zklamaní.

Povídky, tedy alespoň mě, nedokázaly zaujmout a četl jsem další a další vlastně jen proto, abych zjistil, jestli je tam nějaká, která by se mi líbila. Nakonec tam nějaká byla, ale takových jich zde bylo jako šafránu. Dá se říci, že pro mě to bylo 639 stran knižního trápení.

Přesto název asi nebyl vymyšlen jen tak a asi se bude opravdu jednat o světový výbor. Ten si zajisté najde své čtenáře, ale já mezi ně rozhodně patřit nebudu. Za sebe mohu říct jen zlatý Kepler, Mankell a jiní.
ondrasek
  23. 3. 2016, 19:12
Za zapamatování stojí určitě povídky od dvou spisovatelských es, jež svými jmény zaštiťují tento povídkový krimisoubor - tedy od J. Deavera a J. Nesba. Jsou vypilované, mají dramatický děj a překvapivou pointu.
Dále už to ale taková sláva není, pár mě jich ještě zaujalo (Svatba na Voerde, Všechno pro Bergkamen, Pohled do slunce), ale jinak bída a dost jsem jich ani nedočetl.
"Světovými" je asi myšleno zeměpisně sebrané z celého světa a nikoliv "světový" ve smyslu nejlepší.
VaclavB
  30. 1. 2015, 10:28
Tuto knihu nelze hodnotit v celku, protože je to soubor povídek, jejichž kvalita velmi kolísá. Ale hned ta první je velice dobrá a tohoto autora si určitě vyhledám. Deaverův a Nesbův příspěvek drží samozřejmě laťku vysoko. Jen dvě povídky jsou vysloveně slabé a divím se, že se v tom výběru ocitly (nejde o slabou literaturu, obsahují buď vyloženě logické chyby anebo jsou tak infantilní, jako by je psal nedovyvinutý sociopat). Zbytečně tedy sráží celkový dojem z knihy.
bronn
  24. 12. 2013, 10:50
Každá povídka je jiná, a s vyjímkou Jahodového stromu, mě všechny zaujali. Nejvíce u mě bodovali Zločin za zločin,Sérum, Opravdu mizerný den, Vánoční dárek, Záhada městské legendy a Vyjížďka ve větru.
Jircoun
  19. 2. 2014, 22:11
Skvělý soubor povídek, který se musí líbit všem, jenž mají rádi detektivky a napětí. V knize převládá více těch dobrých povídek nad těmi špatnými, ale když už jsou špatné tak doslova, někdy jsem si připadal, jako bych četl slohovou práci žáka základní školy. Ale i přes tento fakt hodnotím 5 hvězdami a mezi povídky, které můžu doporučit jednoznačně řadím: Sérum, Vánoční dárek, Brigáda, Jizvy, Všechno pro Bergkamen a Záhadu městské legendy.