Originální název: Inferno

Argo (2016) 978-80-257-1704-2 424 edice Neoluxor
Argo (2016) 978-80-257-1954-1 424
Argo (2014) 978-80-257-1334-1 480 speciální obrazové vydání
Argo (2013) 978-80-257-0934-4 424

Ve svých knihách Dan Brown mistrovsky mísí historii, umění, šifry a symboly. Nejinak tomu je i v jeho nejnovějším thrilleru, který se okamžitě po svém vydání stal světovým bestsellerem a prodejně předčil i předchozí autorovy tituly.
Harvardský symbolog Robert Langdon se tentokrát ocitá v samotném srdci Itálie, aby pomohl vyřešit záhadu, jež je pozoruhodně propojena s jedním z největších literárních děl všech dob - Dantovým Peklem. Při svém tajuplném poslání se Langdon musí střetnout s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem; proplétá se přitom nejen labyrintem florentských, benátských či istanbulských uliček, tajnými chodbami, skrytými komnatami, ale také labyrintem narážek a kódů. Jediná vodítka mu v jeho pátrání nabízí jenom Dantova temná epická báseň - a čas přitom neúprosně pádí. Až uplyne, má dojít ke katastrofě, která navždy změní celý svět… (Založil/a: Nika_D)

Introvert
  21. 2. 2014, 15:49
Líbilo se mi. I proto, že závěr nebyl tak úplně předvídatelný - tedy alespoň zčásti. Kladně hodnotím na Danu Brownovi, že ač ve svých příbězích hodně popouští uzdu fantazii a staví své hrdiny do nejkrajnějších situací, věnuje takovou pečlivost studiu reálií - místa, umělecká díla, historie.
Ano,je to komerční, ale mě to baví.
Ariko
  11. 9. 2014, 22:20
Velmi čtivé, ale některé pasáže příliš zdlouhavé a natahované. Ale jedno velké zjištění - díky této knize jsem se skutečně vyděsila možnosti neúnosného přelidnění. Je pravdou, že je to věčné téma a učí se o tom i děti na základce, ale dáno do příběhu s pointou a konkrétním vyústěním je dost děsivé.
CarolineS
  15. 9. 2015, 10:07
Bohužel musím v mnohém souhlasit s rightname. Kdybych tuto knihu četla jako Brownovu první, určitě bych byla bez sebe napínavostí knihy a autorovou genialitou. Nicméně toto už je kniha třetí a čtvrtou už si asi nepřečtu, protože je to prostě pořád to stejné dokola a zavání mi z toho pěkná komerce. Howgh.
Bastet
  30. 11. 2013, 11:00
Dobrovolně se přiznávám, že kniha ve mně zanechala rozporuplné dojmy. Přečetla jsem jí jedním dechem, ale místy byly popisy až uspávací. Při čtení jsem si vzpomněla na svůj vlastní výlet do Benátek a Florencie a zatoužila se tam vrátit. Co se týká děje, tak Dan Brown téměř nepřekvapil a držel se svého osvědčeného scénáře. Zápletky místy dost drhne, ale závěr mě překvapil – trošku netypický Brown. Ve své podstatě se mi kniha líbila, ale je to spíše na té dolní hladině líbivosti, tak proto jen 60%.
Romanka
  29. 3. 2015, 14:54
Naprosto výborné počtení. Téma přelidnění je jistě k zamyšlení. Do poslední chvíle jsem nedokázala předvídat jak kniha dopadne. Oceňuji hezké popisy historických míst a budov, jednou si snad udělám výlet do Florencie "po stopách Brownova Inferna."
anishta
  21. 6. 2014, 20:17
Nejsem nijak extra Brownův fanoušek, ale jak jsem nedávno zjistila (dřív jsem se po tom nepídila), že Langdon zde zase něco hledá a tentokrát podle Danteho Božské komedie, tak jsem si říkala, že to zkusím a chytlo mě to.
Rames
  16. 1. 2014, 9:46
Počáteční nelogické jednání hlavních postav nás znechutí a napoví nám další sled událostí. Překombinovaná zápletka nikoho nepřekvapí a šokující, hrůzu budící virus v nás vyvolává jen sympatie.
Popisy uměleckých děl a staveb nijak nesouvisely s podstatou děje a působily cize a opuštěně uprostřed textu. Jediný okamžik v příběhu který vyvolává emoce, je ztráta Robertových oblíbených hodinek které známe z minulých a mnohem lepších knih.
achilles
  26. 9. 2013, 8:46
Nevím proč tato kniha budí takové intelektuální opovržení. Jistě není to oduševnělá kniha, ale seriózní odpočinkový napínavý román. Možná tady působí literární přesycení Brownem, kdy příběhy jsou skutečně podobné. Ale popis Florencie, Benátek, historických skutečností je parádní. Navíc narozdíl od oslavované "rychlokvašky" Nesba se vždy u Browna něco dovím.
illy
  25. 12. 2014, 9:49
Strašná sračka. Daníček jede od své slavné ŠML pomalu, ale jistě z kopce. nemá co nabídnout a myslím že čtenáři to začínají chápat. Tak co tu máme..... Nejprovařenější klišé o zkáze, stokrát napsané, stokrát natočené. K tomu - hle, náš oblíbený Langdon a (světe div se ) geniální a krásná lékařka se dlouze zamýšlejí při útěku před vražedkyní, která samozřejmě, kradmým krokem leoparda na lovu, se je pokouší zabít (nebo snad zachránit?)..... a to je jen začátek postupujícího utrpení, které jsem dobrovolně podstoupil a téměř se dostal do onoho pekla, sic literárního. Popisy historie pak jen slouží jako zástěrka k ubohosti příběhu. Mám rád sci-fi a fantasy, které je mnohými označováno za brakovou literaturu... ale tohle je moc. Brown je v řiti a jen tak z ní nevyleze.
VerenaLord
  19. 11. 2013, 15:36
Teda ryze Brownovská kniha to není, ale námět mi přijde rozhodně lepší, než byla třeba Digitální pevnost či Pavučina lží. I když je příběh svým způsobem naprostou utopií, tak v člověku hlodá, zda se něco takového nemůže doopravdy přihodit i v reálném světě. Kritika knihu nepřijala dvakrát nejlépe, takže jsem se zprvu obávala kvality, ale opak je pravdou.
yarghoul
  16. 7. 2015, 17:59
Mě Brown baví. I když je to pořád dokolečka jedno a to samé akorát v jiném městě a s jinou slečnou. Ale je to čtivé, popis reálií mi vyhovuje, už několikrát mě donutil si vygooglit určitou památku nebo umělecké dílo. Dozvím se nějakou zajímavost (doufám, že pravdivou), která mi uvízne v paměti. Pro mě ideální oddechovka, když přijdu po náročném dni z práce a to poslední, co bych chtěla, je, že bych měla přemýšlet ještě u knihy (akorát se bojím, že pan Brown svými náměty očekává pravý opak). A opět mám chuť navštívit město, ve kterém se děj odehrává.
Myrddin33
  19. 10. 2013, 0:47
Názory na zadní straně obálky mi přijdou lehce mimo. Nebo alespoň já mám odlišný názor, hlavně narážím na názor USA Today: "zatím nejlepší Brownova kniha o Robertu Langdonovi". Myslím, že předchozí knihy byly mnohem lepší.
Ale k Infernu. Pátrání ve Florencii mě velmi bavilo a mnohokrát mě to donutilo se zamýšlet nad dnešní dobou. A celé rozluštění je též tak trochu děsivé, když se člověk zamyslí, co vše se může dít za oponou nevědomosti a jak věci mohou být iluzorní. Určitě je kniha velmi podnětná k mnoha zajímavým úvahám a rád jsem si ji přečetl, ale nutně musím říct, že to není úplně "top".
prkali
  4. 6. 2016, 9:35
"Ó vy, kdož zdravě myslíte a jasně, vnímejte poučení, které skryto je pod závojem veršů divné básně. Cesta vás za zrádným dóžetem benátským má vésti, který dal koním setnout hlavy a zemi vyrval slepcovy kosti. Pak v boží moudrosti zlatém museionu poklekněte, k zemi ucho dejte a po zurčivém jděte vody tónu. Tam v hloubi zříte palác zatopený, kde v tmách domov chtonické stvůry jest, v laguny vodách krvavě rudých, kam nepadá nikdy světlo hvězd."
venpazz
  28. 1. 2014, 16:01
Chválím zajímavé téma. Myslím si ale, že nadanější spisovatel by z něho mohl vytěži mnohem víc, mohl by čtenáře vodit za nos šikovněji. V Brownově podání se mi to zdálo trochu předvídatelné. Na druhou stranu to ale je víc než čtyři sta stránková bichle, ktetou jsem přečetla na tři dny, to přece jen o něčem vypovídá. Dávám tři body za téma, nenáročnou zábavu a postavu Sienny.
Víc jsem se o Infernu rozepsala tady, kdyby to někoho zajímalo... bit.ly/LjQQLS
Eidalon
  8. 10. 2014, 23:44
Tak jsem se konečně dostal k tomuto dalšímu počinu pana Browna, od poslední jeho knihy tu byl nějaký časový odstup, byl jsem natěšený, i když nadšení trochu hatily ne zrovna lichotivé recenze. Dočteno a první dojem – musí dát zapravdu těm, které kniha spíše zklamala.

Ale je třeba být objektivní a zde vidím dvě roviny hodnocení. Pokud jste čtenářem, pro kterého je Inferno první Brownovou knihou, určitě zaujme a líbí se. Autor psát umí a všechny pravidla žánru jsou dodržena. Ale většina z nás má Browna načteného a na Inferno se těšila . . . a pak se samozřejmě nemůžete vyhnout srovnávání s předchozími romány. A zde pak začnou padat první negativa.

Předně je to opakující se šablonovitost knih, stále stejný hrdina se stejným chováním, stejný vývoj děje, jen „záhada“ je jiná. Ve hře je opět Robert Langdon, dále krásná a inteligentní žena, hrozba a indicie vedoucí k jejímu rozluštění, jistá dynamika děje a typické dějové zvraty.

Ale to vše zde bylo ve stejném schematu i v předchozích knihách. Brown v Infernu ubral akčnosti, zato přidal více pasáží, kde se „rozplývá“ nad významnými památkami Florencie, Benátek či Istanbulu a to tak, že z toho víceméně čiší product placement. Čtenář je přímo podprahově veden k tomu, aby si o popisovaných místech dohledal další data, a tak si vše „ověřil“ v reálu.

Ve srovnání s předchozími knihami se tak Inferno dostává jen na průměrné hodnocení. Přesto zde ale najdeme i něco nového. Ve všech svých předchozích knihám byly autorem „zpochybňovány historické etalony“ a vystavěny hypotézy, na kterých pak stál děj a vývoj jeho napsaných románů.

V Infernu Brown poprvé předkládá realitu dnešní doby – hrozící přelidnění planety a důsledky z toho plynoucí – s důrazem na skutečnost, že tento problém není zdaleka nový . . .

. . . Dantovo peklo není smyšlenka. Je to proroctví! Bída a neštěstí, mučivé utrpení. Tak vypadá svět zítřka . . . Až budou všechny končiny světa tak překypovat obyvatelstvem, že se lidé neuživí tam, kde jsou, ale nebudou se ani moci přestěhovat jinam, pak se svět sám očistí - Niccolò Machiavelli

Téma, které v této knize Brown otvírá je reálné, pravdivé, kruté a bohužel jeho naplnění je blížeji, než si vůbec chceme připustit. Téma, které nás musí strašit již jen, když se nad ním trochu více zamyslíte a domyslíte ho dále. To vše geniálně propojeno s rukopisem Danteho Pekla.

Když si pak čtete myšlenky a závěry, které učinili naši předkové před mnoha staletími, nejspíš Vám nebude dobře po těle . . .

„Pokud se lidstvu nechají volné ruce, je jako mor, jako rakovina. S každou další generací se náš počet zvyšuje, a bude tomu tak, dokud světské radosti, druhdy živná půda lidských ctností a bratrství, zcela nevymizí a z nás se nestanou netvoři, kteří budou bojovat na život a na smrt, jen aby nakrmili své mladé . . .“

Vize, která víc než děsí . . . a právě na ni nachází autor v závěru knihy klíč, který však může otevřít pomyslné dveře třinácté komnaty lidstva . . .
Gallienus
  16. 6. 2015, 16:47
Na knize se mi líbila myšlenka, že se našel někdo, kdo měl zájem řešit globální problémy této planety. Ponechme stranou formu, jak to náš antihrdina měl řešit, ale alespoň něco zkusil, nenásilně. Opravdu je pro mě v knize její nejzajímavější částí rozhovor jisté mocné dámy z OSN a muže s vizí, na záchranu planety. Langdonovo pátrání a popisování památek v Itálii, mě až tak nebralo, na můj vkus tam bylo moc zvratů, navíc je to první autorova práce co jsem četl... Nicméně dávám vysoké hodnocení za ten konec, ten mě překvapil, nemohu říct, zda to pro planetu a lidstvo skončilo špatně či dobře.
ondrasek
  26. 12. 2014, 10:12
Přečetl jsem Šifru, Anděle i Ztracený symbol a teď jsem dorazil Inferno.
A je to jako číst jednu knihu stále a stále a stále dokola.
Dan nás opět protáhne spoustou zajímavých kulturněhistorických památek a kniha tak často působí až dokumentárně - to však autorovi slouží ke cti - že své čtenáře i vzdělává, každý si nějakou tu památku vygůglí, potažmo se tam pak vypraví a zvedne městu turistický obrat.
Ale za sebe říkám, Dane, vyser se už na Langdona a zkus napsat jinou knihu, z jiného soudku (pokud je to ve tvých silách - a Pavučina lží ukázala, že je).

navabaca
  28. 9. 2016, 8:49
Inferno je většinou napínavé, významně poučné a věnuje se několika reálným globálním hrozbám dnešního světa, což mi stačí k nadšenému hltání každé stránky a velkému zážitku.
Stále mám ale z Browna pocit, že jeho slovní zásoba a jazyk jsou fádní, jednotvárné, jednoduché a laciné. Popisované pekelné fekálie a hrůzy neděsí ani nešokují; abstraktnější filozofické otázky jsou zde mnohem znepokojivější. Stále dokola se opakující informace a citáty byly otravné a otupující. V druhé polovině knihy už i lekce historie plné letopočtů a odboček byly tak rozvleklé, že ztrácely na poutavosti.
Naopak ale velmi oceňuji, oproti Ztracenému symbolu, nenásilné a přirozené střídání dějových linek. Přes všechny výtky řadím Inferno mezi ty nejzajímavější romány.
Ivet
  7. 4. 2015, 23:18
Dala bych i 5 hvězdiček... až na ten fakt, že je to víceméně kopie svých předcházejících dílů. Nové téma a nové krásné prostředí, ale stále stejný scénář, kdy profesor historie zachraňuje svět s hezkou a chytrou ženou, má na to omezenou časovou dotaci a pořádně ani neví, komu může věřit. Snad to není spoiler, ale dost mě překvapilo, že se v tomhle díle stihl i najíst!
Přesto téma bylo více než zajímavé. Každý si jistě vytvořil vlastní názor na tuto problematiku. Jsem zvědavá, s čím Brown přijde příště.
Nečekaně, mou další knižní volbou je Božská komedie.
teite
  22. 6. 2014, 12:54
Pointa mi připadala zajímavá, za ni přidávám hvězdičku. Jinak samozřejme typický Dan Brown - člověk to zhltá jedním dechem, ale vcelku stejně rychle zase zapomene, o čem to vlastně bylo. A upřímně mi připadá, že už zápletky jsou čím dál překombinovanější a méně uvěřitelné, linka s Konsorciem a "vytvářením iluzí" je dosti podivná a představa, že by se univerzitní profesor ve středních letech bez jídla či chvíle spánku honil s čistou hlavou po světě a na závěr ještě přespurtoval v podstatě bez zadýchání půlku Istanbulu, ta už mi přijde z říše sci-fi (o IQ 208 nemluvě...). Takže v další knize už očekávám, že bude Langdon skákat z budovy na budovu nebo chytat kulky v letu :-)
LadysR2
  2. 11. 2013, 11:02
Dvě nebo Tři? Nakonec tři za styl vyprávění. To Brown umí. Jen už nechci číst nic o Langdonovi. Někde od třetiny jsem pochopil, že příběh pojede podle stejné šablony, jako v předešlých knihách. Hodný, Zlý a Ošklivý. Pak trochu zamícháme tím, kdo je kdo a je to. Příště už néééé
SGS
  29. 4. 2016, 21:12
Obsahuje spoiler spoiler Další díl jako přes kopírák. Ale prostě se tomu nedá upřít, že je to neuvěřitelně čtivé! Prostě jsem tu knihu nemohl odložit. Brownovi bych jen vyčetl, že v téhle knize už to hodně překombinoval, je pravda že to celé smysl dávalo, ale přišlo mi to už přehnané. Na druhou stranu oceňuju, že příběh neskončil "dobře", ne sice tragicky, ale ani happy endem a to mi vždy udělá radost, že to autor nemusí za každou cenu tak skončit,
Vikyna
  9. 5. 2016, 21:12
Kniha má obvyklé autorovy kvality, nicméně mi přišla poněkud slabší než ty předchozí. Také nepřináší nic nového a drží se starého, dobrého a osvědčeného vzoru. Škoda, už by to chtělo přinést trochu něco nového. Každopádně špatná kniha to není :)
Al-Borak
  29. 9. 2013, 13:11
U Browna už pro mě není žádným překvapením, že mě dokáže připoutat ke své knize a nepustit, dokud knihu nepřečtu. Takže jsem tak trochu ani nepochyboval, že by mě "Inferno" nebavilo. Velmi dobrá a napínavá kniha.
blaufik
  15. 4. 2016, 21:41
Nebylo to špatné čtení, děj celkem ubíhal, i když některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé. Téma si určitě zaslouží pochvalu, a donutí čtenáře k zamyšlení, a závěr ? Tak ten jsem opravdu nečekala.
Fešná Bleška
  28. 9. 2015, 11:31
Má to něco do sebe. Samozřejmě je příběh podobný ostatním "Langdonovkám", ale i tak se jedná o solidní oddychovou četbu, která vás donutí se zamyslet nad určitými problémy a závoreň trochu kulturně a historicky obohatí - Brown se pečlivě věnuje historii míst a objektů, které se v knize objeví. Konec jsem nečekala - náš dokonalý vševědoucí profesor to nestihl. Což je nakonec vlastně dobře. Jak se ozývá z mnoha stran, kniha i přes své klady zavání komerčností. Nezbývá než doufat, že se v tomto směru příští kniha vyvede lépe.
smajlinka
  6. 11. 2014, 20:57
Chudák Robert, jak říkávala moje babička: "Na světě nevěř nikomu neb povahu má hadí", a v Robertově případě to tedy platí stoprocentně. Vlastně nejen v jeho případě, myslím že podobně jsme na tom všichni. Jinak příběh byl určitě zajímavý a to, že svět je přelidněný je zkrátka fakt, který dřív nebo později svět promění, ne-li zničí. A řešení by se hledat mělo... Ale zpátky ke knížce-zápletka s fiktivní nemocnicí atd. mi přece jen přišla dost přitažená za vlasy. Ale líbí se mi, jak Braun píše
Balu
  13. 8. 2014, 15:06
Kniha se vcelku zajímavým dějem, který se poněkud liší od tradiční Brownovy tvorby - nehledá se nějaký tajemný artefakt z minulosti, nýbrž výtvor na hraně sci-fi ukrytý člověkem s velkou zálibou v symbolice.
Další odlišností od ostatních Brownových děl je fakt, že jsem se do knihy prostě nedokázal začíst, neboť zdejší historicko-architektonické vsuvky děj spíše brzdí než rozvíjí, a že padouch tentokrát budí větší sympatie než hlavní hrdinové.
Věc, která tentokrát naopak dostoupila vrcholu, je překombinovanost děje. Pokud vám podobně jako mně přišla už Pavučina lží příliš kostrbatá, tady se vám budou protáčet panenky.
Naopak dávám plus za závěr, který jsem tak úplně nečekal.
analphabet
  1. 1. 2014, 22:56
Nic není takové, jak se zdá... I když znám Brownovy scénáře, tentokrát mě opravdu překvapil. Perfektní. Už se těším na další dobrodružství Roberta Langdona.
venison
  4. 5. 2014, 23:56
Zatím nejslabší kniha Dana Browna.. Zejména prvních 300 stran mi připomíná spíše turistickou příručku.. Prostor vyplňují spíše nudné popisy památek bez většího děje (poměr 3 stránky popisů na 1 stránku děje).. Na posledních 150 stránkách se kniha mění do akčního děje, který je velmi napínavý a akční.. Škoda, že kniha nebyla poloviční a nedostala více prostoru právě ta výpravná část..
Casey
  28. 3. 2014, 15:00
Nuda, nuda, šeď, šeď a zase nuda. Nechcete někdo ode mně tuto knížku koupit? Jeden z mých největších přehmatů, bohužel :-( A ja se na ní tak těšil...
moonchild
  21. 10. 2013, 12:35
Další vynikající kniha geniálního Dana Browna.Koupila jsem si jí jak hned vyšla a přečetla jsem jí jedním hltem.
Desmond
  3. 10. 2014, 10:36
První Brownova kniha, u níž jsem se místy nudil. Trochu obměněné, ale jinak stále totožné dějové schéma už se ohrálo a chtělo by to přijít s něčím novým. Kolikrát jsem se přistihl při myšlenkách, že více než samotný příběh mě zajímá minulost pamětihodností a uměleckých artefaktů a historky o nich.
Karliiina
  22. 11. 2014, 17:06
Dobré téma, skvělé využití reálií a pamětihodností, které umocnily sílu děje, myšlenka i zápletka super. Ale pořád se nemůžu zbavit toho vnitřního pocitu, že prostě nic moc. Do poloviny jsem si o knížce jasně myslela, že je to brak a že to nestojí za nic. Předvídatelné chování postav, stereotypní situace, plytké fráze... Od poloviny se to už víc rozjelo, ale i tak to můj názor nezměnilo.
Irene
  7. 9. 2014, 20:06
Tentokrát mě Dan Brown dokázal i překvapit! Velice zajímavé téma, jen nevím, proč by se génius tolik piplal s nápovědou skrz Božskou komedii.
Kebab Bursa
  12. 6. 2014, 18:41
Jako cestopis dobrý, zápletka nic extra. Do Browna bych se dobrovolně nepustil, kdybych u keše v Istanbulu nezjistil, že je věnována právě této knize. Nezbývalo než se vyrovnat s několika honičkami po Florencii a Benátkách, několika nesmyslnými zvraty v ději, abych se konečně dočkal a ocitl se v istanbulské yerebatan saray. Tam to bylo fajn, všechna místa jsem měl v živé paměti, jen jsem měl pocit, že autor knihu psal s americkým průvodcem v ruce.
Samael
  11. 1. 2014, 23:33
Dan Brown opět nezklamal.Kniha mě bavila a závěr byl fantastický.Člověk se něco i přiučí a můžeme se zamyslet i nad otázkou '"přelidnění"
Alduin
  30. 10. 2014, 17:33
Kniha je další důkazem Brownova umu. Četla se sama. Občas jsem měl prolém se zorientovat a představit si všechny detaily popisu měst a památek. Překvapivě nastává mnoho zvratů v ději, což jen příkresluje atmosféru tajemna celého příběhu prošpikovaného zvláště jednou osobou - Dantem Alighierim a jeho Božskou komedií. Nechybí tajná společnost jednající v zájmu bohatých. Tetokrát se Brown pustil do opravdu ožehavého tématu - lidské populace, která se za poslední století drasticky geometricky zvýšila. Velmi jsem byl nadšen sympatickým vysokým zelenookým géniem (záporným hrdinou) snažící se lidstvu přispět ztenčením jeho řad a stříbrovlasou starší dámou reprezentující nejvyšší příčku WHO, jenž se samozřejmě snaží pomoci Robertu Langdonovi a jeho kolegům v rozluštění tajemných šifer kolem Danteho, aby zjistili příšernou skutečnost, že jsou lidé v ohrožení neznámého viru Inferno, visícího ve vzduchu (nebo spíš ve vodě) jako středověký mor.
XZvire
  8. 10. 2014, 14:51
Uff, dočteno. Musím přiznat, že tohle je první kniha, která mě od Browna vyloženě zklamala, přitom jsem se na ní hodně těšila. Styl psaní stále stejný, Langdon po něčem pro někoho pátrá, pořád někam běží, přijde na něco, nastane zrada a zase běží.. Když se konečně zastaví (ale vlastně je v letadle), nastane konečně nějaký zlom a zase někam běží. Zápletka mě v podstatě zklamala, protože to na mě nepůsobilo uvěřitelně. Od Browna jsem přečetla všechny jeho díla a řekla bych, že tohle dílo, je jeho nejslabší.
Martin
  13. 8. 2014, 21:48
2/3*. Díky velmi dobrému překladu je kniha snadno čitelná. Co se ale děje týče, s tím to jde z kopce. Do první poloviny se mi všechny postavy zdály jasně vykreslené. Říkal jsem si, že to je kniha postavená na zajímavém ději - ne na vyvíjejících se postavách. Kdyby to tak bylo, kniha by dostala 4*. Bohužel se ale ke konci stane tolik nesmyslných zvratů, které ve mně vzbudily vnitří hlas opakující slova: "to je kravina", který se mi do konce knihy nepodařilo utišit. Vážně, ty lidi si měli pozvat personalistu, ne historika, aby jim to vyřešil. Mimochodem, trefný název a tématika - byla to komedie a peklo zároveň!
Elki
  11. 11. 2013, 8:45
Popravdě ano - je to pořád to samé, ale přiznejme si, že i přesto je to napínavé a dokáže nás to vtáhnout :)a ano - je to reklama na Florencii a Benátky, ale řekněte, kdo z vás by se po přečtení nechtěl na toto místo vydat? Není to jak z tupého průvodce, jak tu bylo řečeno, naopak popisky budov, památek, umění jsou velmi živé a je v nich kus srdce.Navíc dozvědět se něco nového z historie ještě nikoho nezabilo, obzvlášť když je to tak zábavnou formou. Čtyři hvězdy - hvězda dolů za neustále se opakující příběh - Langon potká mladou ženu, řeší spolu záhadu, jde jim o život a nakonec i když k sobě něco cítí se rozloučí a už se nevidí :)
VaclavB
  4. 2. 2015, 12:58
Brownova mašina na úspěch se dá po třech knihách lehce dekódovat. Vezměte atraktivní turistickou destinaci, ikonické umělecké dílo, špetku konspiračních teorií, zabijáka a Roberta Langdona - dobře zamíchejte a užívejte dle libosti. Brown je mistrovský míchač - leč už předvídatelný a nelze mu věřit téměř nic. Pro dobré pobavení stačí.
Alaglesia
  27. 4. 2014, 12:06
Inferno mě z Brownových knih bavilo asi nejvíce. Autor píše stále ve stejném stylu - hlavní hrdina doprovázen kráskou musí v krátkém čase rozluštit zprávy v symbolech od padoucha. Inferno se zabývá aktuální otázkou růstu lidské populace. Myslela jsem si, že závěr je předvídatelný, ale nebyl. Dvakrát jsem se ve své domněnce spletla. Věřím, že díky této knize vzroste i počet turistů na zmiňovaných místech. :-) Knihu vřele doporučuji.
melilotka
  13. 1. 2014, 16:00
Brown sice píše pořád podle stejného scénáře, ale proč taky ne, když to má takový úspěch. Ve svých románech dokáže propojit spoustu věcí - umění, historii, dobrodružství, konspirační teorie... - takovým způsobem, že by mu to celé člověk "sežral i s navijákem" :-)
Díky mojí zálibě v umění a historii mě Langdonovo pátrání ve Florencii a Benátkách hodně bavilo, pro mě asi po Šifře druhá nejlepší kniha.
A když už se teď Brown v půlce ledna chystá do Prahy, mohl by okouknout prostředí pro nějaký nový Langdonův úkol - osobně bych mu přidělila něco z doby Rudolfa II., zkombinovat třeba Tycha de Brahe a Rabiho Löwa s Golemem by určitě nějak šlo :-)
petshop
  9. 12. 2013, 20:39
První polovina byla fajn, ale pak už to začalo jít od desíti k pěti. Začala to být nuda, sem tam se to trochu zvedlo, pak to zase umřelo. Někdo tady píše, že je knížka stejná jako ty předchozí. Já bych to upřesnila. Je tam jistá podobnost v té šabloně, v tématice. Ale jinak ta knížka pro mě jednoznačně postrádala to napětí, které bylo např. v Andělech a démonech. Člověk to přečte, většinou ho to i baví, ale je to takový konzumní průměr.
tynuska37
  2. 2. 2014, 23:57
Knihu jsem dočetla včera v noci a pořád ještě tak docela nevím, co přesně si o ní myslet. Na jednu stranu se ve spoustě věcí podobá Brownovým předchozím knihám, na druhou stranu se ovšem v mnohých aspektech diametrálně liší - ať už se jedná o charakter postavy, která Langdona doprovází, povahu záporáků, kteří ho pronásledují, nebo i celého rozuzlení příběhu, to bylo u Browna vážně něco nového.
První polovina knihy se mi líbila opravdu hodně. Střed byl výborný, ten mě naprosto vtáhl do děje. Jenže závěr už mě tak trochu... zklamal. Nejspíš se Brown snažil aspoň trochu vybočit ze své dosud zažité formule 100% dobrák na začátku knihy = 100% záporák na jejím konci a obráceně, bohužel se mi nad jeho vysvětlením "skutečné situace" chtělo spíš protáčet oči. Nevím, asi jsem příliš naivní, co se globálních spiknutí týče, ale přišlo mi to tak trochu přitažené za vlasy. A ten závěr ala happy-end v nehappy-endu... Nevím. Přiznám se, že jsem stále čekala na nějakou zásadní "pecku", která udeří ještě v epilogu, ale bohužel se nemohu zbavit dojmu, že závěr knihy tak nějak vyšuměl do prázdna.
Na druhou stranu se ovšem nedá popřít, že téma i pointa knihy mají něco do sebe, to oni rozhodně mají. A také je Inferno znatelně lepší než Ztracený symbol, aspoň že tak. Ale Brownův vrchol to také není. Toho se třeba dočkáme příště...
P.S. Ještě jsem zapomněla dodat, že ač se ráda pokochám uměním a ráda se o něm také něco dozvím, v Infernu jsem se mnohokrát přistihla, jak otráveně přeskakuji pasáže s příliš častými a příliš zdlouhavými popisy míst/věcí/staveb a jejich historie/funkčnosti/milionu dalších aspektů. Všeho s mírou, milý Dane, tohle bylo moc.
chazynka
  28. 9. 2013, 9:50
Zase to dokázal :-D sice pořád podle stejného scénáře, ale i tak děj chytí a nepustí. Tohle se mu hodně povedlo.
Artep524
  11. 1. 2014, 12:41
Opět se setkáváme s americkým symbologem Robertem Langdonem tentokrát v italské Florencii. V tomto případě je příběh okořeněný myšlenkou týkající se problému přelidnění na naší planetě. Musím říci, že třeba takový Ztracený symbol se mi zdál kapku lepší než Inferno. Přesto se mi kniha moc líbila a zvláště pak její napínavý konec.
Dumbicek
  18. 10. 2016, 11:20
Líbilo se mi to. Mám Browna ráda a jeho styl a vůbec jeho knihy se mi líbí, takže jsem něco takové očekávala. Konec mě teda naprosto překvapil - čekala jsem totiž něco podobného jako byl konec ve filmu. Mám ráda jeho popisy míst kam jsem se podívala i kam bych se ráda podívala.Ano možná je to pro někoho stále se opakující se, ale nevím zda bych reagovala nějak nadšeně, kdyby u příští knihy změnil styl o 180 stupňů.
dollyk
  9. 9. 2016, 22:13
Šílenství a příšerné rozčarování (ona zprofanovaná "kontroverze"), které do nás hustlila média s vydáním Šifry, mě nikdy neoslovovala. Vůbec mě nešokovala myšlenka, že Ježíš uměl milovat v tělesném slova smyslu a měl dítě. Byl jsem tedy onoho boomu "pravdy o Novém zákoně" ušetřen, alespoň ve své hlavě. Inferno naproti tomu předkládá klasický formát geniálního šílence, který si nehraje na dědice dávných pravd nebo tajemství (ať už Iluminátů nebo zednářské frakce otců zakadatelů), ale jde z svým přesvědčením a jasným cílem. Můžu s jistotou říci, že z celé Langdonovské série je Inferno dílo, které má potenciál přežít svůj komerční úspěch. Je to sice z velké části jen další originálně pojatý bedekr, ale když člověk vypustí z hlavy pár stovek stran informací o památkách Florencie a několika dalších destinací, příběh je to velmi dobrý, čtivý, a co je nejdůležitější, má naprosto skvělého záporáka.

1 2 3