Dějiny legendárních zemí a míst

Dějiny legendárních zemí a míst
Originální název: Storia delle terre e dei luoghi leggendari

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0908-5

Argo (2013) 978-80-257-0908-5 480

Od Homérových básní až po současnou science fiction, od svatých písem po komiksy, přes všechna stěžejní literární díla, o nichž jsme se učili (od Gulliverových cest po Alenku v říši divů, od Tolkiena po Milión Marca Pola), literatura po celé věky neustále vytvářela pomyslné a bájné země a promítala do nich všechna ta přání, sny, utopie a noční můry, které v našem omezeném skutečném světě působí příliš rušivě a vyzývavě. Po Dějinách krásy, Dějinách ošklivosti a Bludišti seznamů se Umberto Eco stává naším průvodcem na obrazově bohatě dokumentované cestě po oněch dalekých, neznámých zemích a ukazuje nám jejich obyvatele, vášně, hrdiny, ale především význam, který pro nás mají.
Na cestě, jež je zasvěcená i zábavná, jak ji dokáže uspořádat jen Umberto Eco. Najdeme na ní starověké a středověké texty v bezprostředním sousedství dnešních příběhů, filmy vedle básní, komiksy vedle románů, které ovlivnily vnímavost i založení náš všech. (Založil/a: Nika_D)

LordBartimaeus
  12. 3. 2014, 20:34
Jednak musím říct, že kniha je opravdu velmi zajímavá a dost mi toho dala. Na druhou stranu by Eco mohl být někdy trochu otevřenější a situaci více rozvést.

Autor popisuje různá místa (Biblické země, Atlantida, Agharta, putování grálu aj.) s tím, že ke každému místu připojuje antologii textů (od starověku až do 21. stol.), které se k místu vážou. Co považuji za nejvíce přínosné je právě směsice těchto textů - jsou zde autoři, kteří údajně místa skutečně navštívili, dále ti, kteří na ně věřili (především okultisté) a poté samozřejmě ukázky ze staré či současné beletrie. Samotný Ecův prolog malinko (a zde by bylo určitě ještě místo pro více textu) problém popíše a poté se věnuje vývoji daného místa ve smyslu, jak na něj postupem času nahlížely různé postavy. Velmi zajímavé je také fotodokumentace ke každému tématu, ať se už jedná o iluminace, architekturu či ilustrace nebo přebal knihy. Celkově knihu hodnotím velmi positivně.