Hodina děsu

Hodina děsu
Originální název: Skeleton Crew
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Odeon - 1992
ISBN: 80-207-0418-3

Odeon (1992) 80-207-0418-3 128

Žena hledající za volantem auta nejkratší a nejrychlejší místní spojení začne jezdit trasami, jež křižují jakýsi tajemný jiný svět; kolem prámu, na který připlavou dva studentské páry, krouží jezerní obluda; textový procesor se promění v kouzelnou mašinku na sny; lidé se v hororech mění nejen na vlky, ale i v krysy; kdo miluje své zesnulé předky, věří, že mrtví zpívají.
Stephen King, americký šampión moderního hororu, jehož knihy jsou světovými bestsellery, v interview pro časopis Stern řekl: "Když postavíte na jedné straně realitu a na druhé fantazii, pak je mým úkolem tyto hranice smazat. Chci vám to maximálně ztížit, smazat rozdíl, když už nevíte, jestli jste zde, nebo jinde." To, že King tento úkol beze zbytku plní, potvrzuje i pětice povídek našeho výboru.

Povídky:
- Zkratka paní Toddové (Mrs. Todd's Shortcut)
- Prám (The Raft)
- Textový procesor bohů (The Word Processor of the Gods)
- Nona (Nona)

Prám - 5*
Textový procesor bohů - 4*
Nona - 4*
Úžina - 3*

Krátká sbírka obsahující 5 povídek. Ač nejsem povídkový typ, tak mě tato sbírka bavila Úžina a Zkratka paní Toddové byly průměrné, takové neurazí nenadchne. Za to Prám jsem neskutečně hltala. Perfektní vytvoření strachu a bezmoci. A proč? Protože jsme si náhodou udělali špatný výlet, ta nepředvídatelnost okolností byla děsivá a strašně fascinující. Nona i Textový procesor bohů mě velice bavily, i tématem byly zajímavě, ale protože jsem u nich neměla stejné nutkání číst jako u Prámu, dala jsem 4*.
lensha95
  31. 12. 2013, 21:57
Zkratka paní Toddové - 4****
Prám - 5*****
Textový procesor bohů - 5*****
Nona - 4****
Úžina - 3***

Sečteno podtrženo celkové hodnocení 4****. Textový procesor bohů mě fakt dostal, ta byla super, bylo by fajn to rozvést do něčeho delšího s větší zápletkou, ale ten nápad stál vážně za to.
VerenaLord
  12. 2. 2013, 0:52
Textový procesor bohů mě okouzlil ze všech povídek nejvíce. Toužebné přání mladého a smutného muže proměňující se v tu nejlepší a nejreálnější skutečnost. Rozhodně bezvadné. Oproti tomu Prám se mi velmi nelíbil, stejně jako Zkratka paní Toddové, oboje trochu připomínající Mlhu.
Venceslao90
  20. 11. 2012, 12:22
Má první povídková kniha od Kinga, ale dopadlo to dobře :) Jediná výrazněji slabší povídka pro mě byla Úžina. Zbytek byl povedený. Nejlepší byl asi Prám a Nona.
venison
  25. 5. 2013, 10:26
Už jsem Kingem dost zmlsaná a jeho romány jsou lepší a lepší, tudíž vrátit se na počátek jeho tvorby bylo poněkud degradující, ale pořád příjemně snesitelné. Povídky jsou kratší a ohromě čtivé. Mám ráda realistické horory, psychologii a temné zlo, takže se mi samozřejmě líbila nejvíce povídka NONA, potom ZKRATKA PANÍ TODDOVÉ mi přišla nejlépe literárně zpracovaná, následuje pro mě ÚŽINA, na které mi nejvíc vadilo spousta zmiňovaných jmen, TEXTOVÝ PROCESOR BOHŮ jako ironický vtip a nakonec povídka PRÁM, při které jsem nedokázala sympatizovat s hlavními postavami a to pak není žádné mrazení a strach..
Anett
  11. 12. 2013, 23:49
4* a to hlavně kvůli povídkám Prám a Textový procesor bohů.
Prám byl něco neskutečného. Ani nemám slov, jaká bezmoc a zoufalství na mně při čtení dolehly. Po této povídce přišla "oddechovka" v podobě Textového procesoru bohů, která mi oproti Prámu připadala jako krásná pohádka se šťastným koncem.
Ange014
  5. 6. 2012, 20:08
Prám je pravděpodobně nejlepší povídka, jakou jsem kdy četla. Zkratka paní Toddové také velice zajímavá. Ty ostatní už nebyly tak silné, ale stále dobré čtení.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:49
Zkratka je opět jednou z těch povídek, které si vybavuji i po mnoha letech, stejně jako Prám. Ten je fantastický. Nona byla také velmi chytlavá. Procesor a Úžina se sice dobře četly, ovšem žádný silnější dojem nezanechaly.
eugeene
  22. 5. 2012, 22:30
Hodnocení třemi hvězdičkami odůvodním faktem, že poslední dvě povídky jsem přečetl víceméně z donucení - absolutně mě nebavily svou nezáživností. Možná je to jen má chyba. Nicméně zbytek je naprostá špička
SallyZen
  22. 10. 2012, 21:07
Slabší Kingovka. Sice pořád velice zajímavá, ale většina povídek bohužel mě nezaujala. Nejlepší asi jednoznačně Prám, to bylo hodně solidní, pak se mi docela líbil "Textový procesor bohů". Ostatní nic extra. Zvláště Úžina mi přišla hodně málo Kingovská.
Adenoid Hynkel
  22. 6. 2016, 15:53
Hodnotit povídkovou knihu je těžké - tak jednu po druhé.
Zkratka paní Toddové nebyla nic moc, hrůza z ní nečišela a na tu správnou tíživou atmosféru jsem postrádal popisné části. Na Kinga celkem ubohost.
Prám byl z jiného těsta - žádné okolky, jen pěkně na věc, nebo spíš do vody.
Textový procesor bohů si mě získal asi nejvíc - představa, že jeden kousek mám doma na stole...
Nona a Úžina jdou celkem ruku v ruce - obě nejsou nijak výrazné, zároveň nejsou čtenářovým utrpením. Z Nony jsem byl zklamán možná trochu víc - na to, jak je dlouhá, toho povídka mohla nabídnout více.
martinek69
  19. 7. 2015, 22:19
První tři povídky - každá úplně jiná, každá úplně za pět hvězd. Čtvrtou a pátou povídku jsem dočetl jen proto, že je napsal S. King.
HellFire
  15. 11. 2012, 20:18
Velmi dobrá sbírka povídek, mezi kterou bezpochyby vyniká Prám. Kingův popis a čtenářova fantazie zde pracují na 100%. Taková charakteristika tajemné skvrny a její žravosti neměla chybu.
Seraphin
  10. 7. 2016, 13:13
Přiznám se, že tuto knihu jsem zvolila jen proto, že jsem četla povídky na PC a abych ji mohla hodnotit musela bych hodnotit každou povídku zvlášť. Např. Textový procesor bohů a Úžina mě vůbec neoslovily, ale ostatní povídky jsou skvělé. Neuvěřitelná Zkratka paní Todové nebo Prám, a nebo mysteriozní Nona, to jsou skvělé povídky.
srotty
  6. 8. 2014, 11:20
Nejspíš se dlouho nebudu koupat v jezeře, povídka Prám pro mě byla nejlepší a nejděsivější. Naopak úžina už byla celkem nuda. Ale opět pěkná Kingova práce, není to však můj top, hodnotím za 3.
banan
  30. 7. 2013, 14:26
Zkratka pani Toddove .. unikat :) Vzpomenu si na ni pokazde, kdyz vyrazim na jakoukoliv delsi cestu.. za me plny pocet
quelhar
  14. 7. 2012, 19:23
Musím se přidat k ostatním - povídka Prám je spolu s povídkou Římsa z jiné Kingovy knihy něčím, na co v životě nezapomenu.
Silencia
  1. 12. 2011, 0:40
Třemi hvězdičkami to hodnotím jen proto, že na to do dnešního dne nemůžu zapomenout, a stále mám před očima požírající skvrnu, jež mě děsí dodnes. Jestli to způsobilo to, že jsem jednu hvězdičku ubrala či přidala, nechám na vás.
Lingoberry
  14. 6. 2011, 11:49
Soubor kingovských průměrných až lehce nadprůměrných povídek, které jsou krátké, tudíž se velmi dobře a příjemně čtou a nejen jedna dokáže vyvolat jemné mrazení, které od hororů očekáváme. Můj názor na Kinga je vlastně citace z jedné povídky z tého knihy : Miluješ? Ano, odpovídám. A pravá láska je věčná. :)
Kouzelnik7
  17. 10. 2010, 11:54
Moje první seznámení s tímto mistrem. Prám je jasně nejlepší povídla z této minisbírky. Když jsem jí v 16-ti četl, tak mě pořádně vyděsila a tak se S.K. stal mím nejoblíbenějším autorem.
fixaman
  12. 8. 2010, 13:34
Tady musím dát pět hvězdiček, a to zejména kvůli povídce Prám.. Nic takového jsem už nikdy nečetl.. Čiré zoufalství bez naděje, to je to, co se na Prámu odehrává.. Po přečtení tohoto dílka bych nikdy na žádný prám nevylezl.. Jedná se o Kingův vůbec nejsilnější výtvor...