A ještě něco...

A ještě něco...
Originální název: And Another Thing...
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0259-8

Argo (2010) 978-80-257-0259-8 288

Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský, zvlášť když se uváží, že autor „pentalogie o třech dílech" je už devět let po smrti. Ale nenechme se mýlit, byl to právě jeho nápad. Douglas Adams nebyl příliš spokojen s tím, kam celý cyklus dovedl, a mluvíval o šesté dílu - jen se prostě nedokázal přinutit ho napsat.
Rok 2009 byl rokem, kdy Stopařův průvodce Galaxi oslavil třicáté narozeniny. Zrodil se nápad uctít toto výročí šestým dílem. Adamsův agent navrhl Eoina Colfera - tento autor známé série s Artemisem Fowlem byl tedy k tomuto nelehkému úkolu vyzván. Do práce se pustil po mnoha pochybách, pomohlo, že jeho „nominaci" schválila Adamsova manželka Jane Belsonová. Jak sám říká, „váhal jsem, ale pak jsem si uvědomil, jak byl litoval, kdyby takovou knihu napsal někdo jiný."
Svou knihu pojal jako poctu Adamsovi, aniž by se příliš pokoušel napodobit jeho jedinečný styl. I tak musel čelit hněvu fanoušků, kteří na internetu houfně zakládali debatní skupiny, kde Colfer dostával co proto. Situace se změnila, když se sám na Facebooku přidal ke skupině „Zabraňte Colferovi napsat pokračování Stopařova průvodce". Když přihodil několik urážek na vlastní adresu („Colfer je idiot, znám ho už dlouho, a tak to moc dobře vím"), přesvědčil všechny, že má přinejmenším smysl pro humor. Soudě podle pozitivních ohlasů, s jakými se kniha A ještě něco... setkala, získal fanoušky Adamsových knih na svou stranu.
Pokračování stopařské pentalogie je na první pohled vyloučené: nezemřeli snad všichni důležití hrdinové na konci pátého dílu při útoku Grebulonů? Třeba ne... Vesmír je komplikovaný, a stát se v něm může leccos, zejména v tom Adamsově. Každopádně Arthur i Ford jsou opět na scéně, také Trillian a Čira, a Zafodův přílet se dá čekat každým okamžikem.
Tentokrát ovšem dostávají přednost postavy poněkud opomíjené - jako právě Čira a její matka - postavy, které si pozornost zdánlivě nezasluhují (nebo jsme se snad o Vogonech dozvěděli všechno důležité?), či postavy, které měly v předchozích epizodách pouze epizodní úlohu (jako jistý vesmírný cestovatel nebo Adamsův oblíbený severský bůh). A pozor, Eoin Colfer nás seznamuje i s postavami zcela novými, a zcela pozoruhodnými.
Vydejte se tedy na cestu, která vám o povaze života, vesmíru a vůbec řekl ne opět o něco víc, autor to má pevně v rukou, pročež: Nepropadejte panice! (Založil/a: Jantara)

lusk_lusk
  28. 3. 2013, 0:37
Colfer na původního průvodce navázal velmi dobře. Dost možná by ani nebylo zřejmé že VI. pochází od jiného autora, vždyť také spoustu prvků od adamse převzal. Na druhou stranu nelze říci že by nepřinesl něco nového - přesmýkání slov se kterým zde hojně pracuje je mnohdy velmi zábavné. Bohužel si také uvědomíme, že sem tam něco nezapadá do Adamsovy koncepce. Samotné se mi při svižné četbě často děj tak zašmodrchal, že jsem najednou nevěděla jak se vše přihodilo. Připisuji to na vroubek sama sobě, ale předpokládám že i to bylo Colferovým záměrem, Adams s tímto hektickým odvíjením událostí také hojně pracoval. A ještě něco... není kniha pro náhodného čtenáře, ale pouze pro skalní fanoušky Průvodce. Fakta známá z pentalogie a nové původní náměty jsou zde tak nahuštěny, že je to snad až na škodu, zbytečně čtenáře zahlcují a nevyzní tak výzam každé samostatné hříčky.
snedy
  28. 4. 2013, 15:56
Mezi skalní, fanatické fanoušky Adamsova díla asi nikdy patřit nebudu, i proto mi nedělá problém Colferovo zakončení pochválit. Více knižní a přehlednější příběh se mi sledoval líp než Adamsovo skákání z místa na místo, humor mě bavil a dopředu mě hnala zvědavost, jak to vlastně celé dopadne. Pokud někdy stvořím něco, čemu bude potřeba po mojí smrti vzdát hold, doufám, že to dopadne podobně.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:40
A mě se to líbilo! Možná i víc, než třeba originální druhý díl, ten mi přišel hloupý... Je to prima čtení, bavila jsem se podobně jako u Admase. I když místy mě také napadlo, že tohle je špatně, zbytečně apod. Ale rozhodně mě knížka neurazila ani nepopudila. Na doplnění dojmu ze série... docela fajn.
Easykk
  9. 11. 2011, 14:20
Obrovská pocta a víc než důstojné pokračování toho nejlepšího díla co kdy vzniklo. Douglas Adams se smíchy určitě párkrát v hrobě obrátil ;) a byl za to moc ráád!!