Na mušce lovce

Na mušce lovce

Podtitul: Vzpomínky elitního odstřelovače wehrmachtu Josefa „Seppa“ Allerbergera

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-20-2235-4

Mladá fronta (2013) 978-80-20-2235-4 216

Po mimořádném úspěchu českého vydání vzpomínek sovětského odstřelovačského esa Vasilije Zajceva přichází kniha, která nabízí podobně strhující pohled na boje na východní frontě, avšak tentokrát z perspektivy jednoho z nejlepších odstřelovačů německé armády, Josefa „Seppa“ Allerbergera (1924–2010). Tento rodák ze Štýrska se v roce 1942 dobrovolně přihlásil do wehrmachtu a nejprve byl vycvičen jako střelec z kulometu. Se snajperským řemeslem se začal seznamovat po svém zranění v létě 1943. Během následujících tvrdých ústupových bojů se záhy stal druhým nejúspěšnějším odstřelovačem německé armády a posléze jedním z mála řadových vojáků, kteří byli vyznamenáni Rytířským křížem Železného kříže. Pro české čtenáře je tato nesmlouvavě otevřená a místy drastická memoárová publikace, kterou zpracoval německý odborník na historii odstřelovačství Albrecht Wacker, pozoruhodná tím, že strastiplná bojová cesta Seppa Allebergera v závěru války krátce přivedla i na naše území. (Založil/a: Kůstka)

mala_kea
  7. 4. 2016, 8:36
Kniha, která vás usadí do křesla nejen na večery, ale celé dny, stejně jako v mém případě. Tak autentické a drsné vyprávění jsem četl s otevřenou pusou. Válka je zlo a vždy zlem zůstane, důležité však je, na které straně stojíte ( vítězové = hrdinové, poražení = dezertéři, mučedníci). Všem fanouškům příbehů z druhé světové války určitě doporučuji. Seppe, blahopřeji k přežití.
Badger
  18. 2. 2016, 13:54
Tady se není o čem bavit jedna z nově vydaných knih,která jak už překvapila tak docela vyrazila dech.
V knize se pořád něco děje hlavní hrdina ač na špatně straně defakto správný člověk a nezbývá než fandit aby válečnou mašinérii přežil a ustál.
Jsem rád,že se takovádle kniha dostala do oběhu.
THL
  3. 1. 2016, 21:43
Obsahuje spoiler spoiler Tak toto byl nářez. Byla to první kniha, kdy jsem opravdu chtěl aby už byl konec. Wermacht ustupuje a Sepp se snaží přežít. Velmi realisticky zde popisuje boje a jejich následky. Opravdu takovou depku jsem dlouho neměl. Četl jsem i zápisky odstřelovače od Zajceva. V jeho podání je pozice odstřelovače, jen jakési dobrodružství. Tady je to prostě surově popsaná válka. Zab nebo buď zabit.
Musím dát 5 *, protože jsem tuto knihu prožíval od začátku do konce.