Originální název: The Time Traveler's Wife

Argo - 2009
ISBN: 80-7214-735-8

Argo (2009) 80-7214-735-8 504
Baronet (2004)

Mimovolné přesuny v čase trápí knihovníka Henryho, který v reálném čase vede bouřlivý život neslučující se s jeho úctyhodným a usedlým povoláním. Pokud nedobrovolně cestuje v čase, stává se z něho psanec, zloděj a rváč. Ústřední postavou děje však není Henry, ale jeho žena, výtvarnice Clare, z dobře situované rodiny. Právě díky jejímu vlivu se floutek Henry postupně mění, usazuje se, začíná pociťovat zodpovědnost a uvědomovat si, že kvůli své neobvyklé schopnosti ještě nemusí být středem vesmíru. Henryho výjmečnost, zpočátku lákavá a vzrušující, se nakonec ukazuje jako prokletí, jako nevyléčitelná choroba, která sice není infekční, ale zato je dědičná. Nedobrovolné a hlavně neovladatelné cesty v čase nejsou vítaným dobrodružstvím ale noční můrou. Clare před neúprosnou realitou nachází útěchu a realizuje se v tichém světě barev, plastik a obrazů, který je nepochybně autorce velmi blízký. Čas je v autorčině pojetí onou pověstnou dravou řekou, která i těm nejsilnějším podráží nohy, smete všechno, co jí stojí v cestě, neodpouští sebemenší zaváhání, nezná slitování, řídí se vlastními zákony. (Založil/a: Terissa)

Audrey Niffenegger Audrey Niffenegger
*13.06.1963

Keatin
  25. 9. 2012, 20:10
Viděla jsem film (ovšem ne do konce)a mám slabost pro Rachel McAdams, tudíž kniha byla jasná volba. Četlo se mi to skvěle - perfektní a neotřelý nápad, skvěle vykreslený příběh, něžně popsaná láska dvou lidí. Cítila jsem sama tu bezmoc, kterou Clare a Henry prožívali ...Nemůžu jinak, než 5*. :) I když jednu připomínku mám. Krapet bych protáhla konec, přišel mi takový useknutý na to, jak na něj celou dobu čtenář čeká ...tak nějak vyšuměl.
Fabienne
  15. 9. 2011, 16:08
Zase jedna výborná kniha, chce se mi říct...A abych měla srovnání, podívala jsem se i na film a můžu zodpovědně prohlásit, že kniha je lepší. Je propracovanější, hutnější a vlastně i dramatičtější (ve filmu jednu zásadní událost dost pozměnili, takže to ve výsledku nevyznělo tak, jako v knize).
yarghoul
  9. 12. 2011, 12:38
Ze začátku jsem se trochu ztrácela v časových úrovních, ale kniha mě doslova pohltila. Ještě se mi nestalo, že bych odcházela z hospody brzo domů kvůli tomu, abych mohla ještě číst.. A je to jedna z mála (ne-li jediná) kniha, která mě dokázala rozbrečet.
teola
  16. 10. 2012, 18:10
Film jsem neviděla, ale kniha je podle mě naprosto fantastická - ač místy velmi smutná až depresivní. Název víc než výstižný - pro mě je tou nejlepší a nejdůležitější postavou opravdu Clare.
Jadelaine
  30. 10. 2013, 17:09
Úžasný příběh, krásně zpracovaný, příjemně se čte. Obdivuji nápad spisovatelky. Doporučuji!!! I film se povedl.
ondrasek
  22. 3. 2012, 19:37
Výborná kniha, mému čtenářskému zážitku a hodnocení ublížilo, že jsem nejprve viděl film, takže mě už nemělo moc co překvapit, i když samozřejmě je v knize vše podrobnější. Krásné, smutné, dojemné...
Veveruna*
  7. 7. 2016, 18:06
Žena cestovatele časem, nebo Zakletý v čase, chcete-li, je krásné čtení. Stačí se trošku zorientovat v tom, jak to cestování časem vlastně funguje; že navzdory zákonům fyziky Henry dokáže být v jeden čas na jednom místě hned dvakrát, trošku si na to zvyknout a pak už Vám nic nebrání v tom, se do postav vžít a žít s nimi život plný nejistoty, překvapení a nástrah. Neustálé změny vypravěče - jednou mluví Henry, podruhé Clare - fungují skvěle, bez toho by se příběh tak poutavě odvyprávět zřejmě nedal, jsou ale často matoucí. Několikrát jsem se přistihla, jak listuji nazpět a hledám, kdo je vlastně v danou chvíli vypravěčem. Nicméně je to opravdu krása krása! Jo a plakala jsem.
Veunek
  18. 7. 2014, 9:55
Nádherná knížka! Nevím, kde začít vychvalovat dřív... příběh lásky dvou lidí, z nichž jeden trpí tím, že je vtahován do víru času kdykoliv se "nějaké nadsíle" zamane, je strhující, člověk je vtažen do děje a jen tak z něj nevyklouzne :). Moc se mi líbí řešení knihy jakoby v podobě nějakého deníku, kdy v jednotlivých částech je Clare malá, pak dospívající, studentka, nato dospělá žena, poté stařenka a všechno je napřeskáčku, ale o všem máme přehled díky tomu, že autorka vždy píše, kolik je hlavním postavám v dané části knížky let. Přesto, že kniha je ve své podstatě vlastně smutná, je nádherná, skvěle promyšlená a propracovaná a prostě chytne za srdce :).
tvidatko
  10. 10. 2014, 12:00
Čekala jsem více sci-fi a méně růžovosti. Moje chyba. K mému - ne příliš vysokému - hodnocení, také příspívá to, že i kdyby nastal v knize konec světa, tak vám to je naservírováno na krásné podložce, abyste si náhodou nemysleli, že to je nějaká tragédie.
ms.bunting
  17. 7. 2013, 20:13
Od této knihy jsem moc neočekávala, o to mileji jsme pak byla překvapená. Nejvíce se mi líbila propracovanost a fakt, že i přes poměrně zapeklitý námět se v knize člověk takřka nemohl ztratit :)
Lucoslava
  16. 3. 2013, 9:36
Perfektni napinava knizka o lasce. Neobvykly pribeh. Doporucuji vsem. Videla jsem nejprve film, takze jsem v postavach videla Rachel a Erika - i film je skvely ale knizka je urcite lepsi.
isidie
  29. 5. 2011, 22:25
Když jsem poprvé viděla film Zakletý v čase, zalíbil se mi natolik, že jsem o něm začala něco zjišťovat. A jakmile jsem se dozvěděla, že je podle knižní předlohy, hned do týdne jsem si šla knížku koupit. Kdybych měla film a knihu porovnat, tak film by dostal 4 hvězdičky a kniha 5. Je to opravdu nádherný příběh dvou lidí, jejichž láska musí překonávat čas. Opravdu stojí za to si ji přečíst (už jen proto, jak je skvěle vyřešena, že vždy víte, v které době se Clare nebo Henry nachází a kolik jim v té době je let).