Mikro

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-4107-4

Knižní klub (2013) 978-80-242-4107-4 416

V Jurském parku vytvořil děsivý nový svět. Nyní v románu Mikro odhaluje Michael Crichton vesmír příliš malý na to, abychom jej viděli, a příliš nebezpečný, než abychom ho mohli ignorovat… Skupina sedmi mimořádně nadaných studentů z Cambridge se nechá zlákat vidinou průkopnické práce pro velkou mikrobiologickou společnost. Vyrážejí do tajné laboratoře ukryté v deštných pralesích na Havaji, tam se však stanou oběťmi technologie radikální a nespoutané síly. Octnou se ve smrtelném nebezpečí nepřátelské divočiny, odkázáni pouze na vlastní vědecké znalosti, důvtip – a pud sebezáchovy… Mikro je poslední počinem zesnulého bestselleristy Michaela Crichtona – zápletku nalezenou v jeho počítači zpracoval do podoby románu neméně zkušený technothrillerista Richard Preston.
Ukázka z textu

Peteru Jansenovi, otupělému po výprasku, připadalo, že se všechno odehrává zrychleně. Šestiúhelníková podlaha se pod ním propadla a on sestoupil o tři metry níž do složitých čelistí nějakého obrovského elektronického přístroje, který ho obklopoval ze všech stran a téměř se ho dotýkal. Čelisti byly ve skutečnosti pólové nástavce, natřené pruhy červené a bílé barvy. Ve vzduchu byl silně cítit ozón a ozývalo se hlučné elektronické bzučení. Peterovi se zježily chlupy. Strojový hlas řekl: „Nehýbejte se, prosím. Zhluboka se nadechněte… a zadržte dech!“ Zaznělo hlasité zařinčení, znepokojivé a mechanické, a pak se vrátil elektronický bzukot. Peterovi se na chvilku zvedl žaludek. Měl dojem, jako by se uvnitř přístroje nějak pohnul.
„Můžete dýchat normálně. Vyčkejte dalších pokynů.“
Nasál vzduch do plic a zvolna jej vypouštěl ven.
„Nehýbejte se, prosím. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech!“
Další řinčení. Zase ten bzukot. Závrať, silnější než napoprvé.
Peter zamrkal.
Teď již bylo jasné, že se něco mění. Před chvílí měl před očima pruhy zhruba v polovině čelisti. Nyní hleděl na pruhy mnohem níž. (Založil/a: Eli.)

Morsie
  28. 9. 2013, 14:06
Hele, dobrá kniha! Nejdřív jsem sice měla strach. Nebyla jsem si tak jistá, že to bude ono - však po Jurském parku jsou obavy na místě. Ale jsem opravdu ráda, že mé obavy byly zbytečné. Mikro je suprová kniha. Moc jsem se bavila, bála jsem se, je to napínavé, čtivé, poučné - všechno v jednom, to se taky jen tak v knize nevidí. A o to se to zdá ještě lepší, když si uvědomíte, že to autor nestačil dokončit. Můžu doporučit ;)
Eidalon
  18. 9. 2014, 15:49
Opět jsem se nechal nachytat marketingovou kampaní - dobře mi tak.

Michael Crichton mne zatím nikdy nezklamal a douška se spoluautorstvím na knize s panem Richardem Prestonem mne nechávala chladným. Začátek knihy měl dobrý rozjezd a tak pochybovat jsem začal až od okamžiku, kdy se děj „zasekl“ na nějaké 30. straně.

Nějak se mne to nezdálo (pod dojmem předchozích Crichtonových děl) a tak jsem trochu zapátral a najednou vše jasno. Mikro měl Crichton ve svém šuplíčku jako námět na technothriller, na kterém patrně začínal pracovat. Jeho náhlé úmrtí (2008) však nejspíše vedlo k tomu, že román ani nezačal psát (pouze zatím sbíral podklady) a dědicům práv se tato skutečnost zdála plýtváním námětů a tak nechali knihu napsat panem Prestonem. A na výsledku je to znát. K předchozím dílům pan Crichtona se to blíží jen velmi z povzdálí. V tomto ohledu mne kniha velmi zklamala, i když určitá snaha a čtivost se jí upřít nedá.

Nic na tom nezmění ani poměrně zajímavý námět nanotechnologií a jejich uplatnění v praxi. Myšlenka to není nová – vzpomeňme jen film z roku 1987 – Vnitřní vesmír – bohužel obrovský potenciál, který se v námětu skrýval zůstal z velké míry nevyužit.

Samotný děj a zápletka je velmi prostinká a z 80% se kniha odehrává v mikrosvětě, kde zápasy s pavouky, housenkami či vosami působí až dětsky primitivně stejně jako jsou neuvěřitelné všechny ty rekvizity. Mix nadaných studentů a jejich odbornosti působí víc než účelově a z celého popisovaného boje o přežití si odnesete snad jen jednu myšlenku a to, že příroda nezná soucit a platí známé - zabij a nebo budeš zabit, to vše bez emocí a lidské zákeřnosti, prostě boj v potravním řetězci o co nejvýhodnější pozice. A pak je vše okořeněno již pouze lidskými vlastnostmi chamtivosti a touhy po moci.

I když prostředí je zcela netradiční, postavy a příběh je jen velmi povrchní, vysvětlení až příliš zjednodušující. Kniha končí, ti co nebyli sežráni nenasytným hmyzem nemohou uvěřit své přežití a hlavní padouch je po zásluze potrestán.

Kniha má přes 400 stran a odborně zde působí jen bibliografie (6 stran odkazů na tu či onu odbornou literaturu). Bohužel vizi pana Crichtona se nepodařilo naplnit a opět se potvrdilo, že ikdyž máte zajímavý námět ještě to nemusí vůbec nic znamenat . . .

Škoda, že dílko nemohl pan Crichton napsat sám, po jeho skvělém úniku do dinosauří doby by vnoření se do mikrosvěta určitě dopadlo opět skvěle.

Takto jen velmi slabý odvar ze silného námětu, který Crichtonovi spíše škodí, než pomáhá.
Kebab Bursa
  4. 9. 2014, 19:23
Nesedlo, asi už jsem moc velkej na verneovky. Pozitivní byly dvě věci - 1) uvědomění si, jak malou šanci na přežití bychom měli v mikrosvětě, 2) určitá napínavost v poslední třetině. Schéma jako v Jurském parku, jen zasazeno do jiného světa, ale na případný film plný triků bych určitě šel. Bylo znát, že na díle se podíleli dva autoři.
Peter.Melon
  20. 4. 2014, 14:14
Velmi dobře napsaná kniha od Crichtona...Je napínavá i dobře čtivá.Prostě román jak má být.Stojí za přečtení.
stavradka
  1. 4. 2016, 21:51
Souhlas s Eidalonem. Nečetla jsem sice Jurský park, ale Kořist a Říši strachu. A v porovnání s tím, je to nesrovnatelný. Byla za tím vidět ta práce, studium a věrohodnost. A nevím proč, ale téhle knize jsem to vůbec nevěřila. Často mi to přišlo, jakoby to napsalo dítě. Čekala jsem podstatně víc, ale nedá se říct, že by to nebylo čtivé. Věděla jsem, že Crichton měl jen koncept, knihu jen začal, ale jen pár stránek. A mně tam zkrátka chybí jeho fluidum, nevím, jak to napsat líp. Někde mezi dvěma a třemi hvězdami, ale to že chci být hodná z úcty k prvnímu autorovi.
Slarque
  28. 5. 2014, 15:20
Je to podáno skoro jako filmový scénář: máme tu typickou hollywoodskou logiku, jednorozměrné postavy, padoucha jak z bondovky, a když už autor nevěděl kudy kam, povolal deus ex machina. Na jedno přečtení v pohodě, ale vracet se k tomu nikdy nebudu. Pořád mám pocit, že si Michael Crichton nezasloužil, aby na tomto románu bylo uvedeno jeho jméno.
velkyrobik
  27. 4. 2014, 21:18
Kniha je plynulým spádem děje velice čtivá, poutavá a napínavá. Velké plus je v kvalitním vykreslení charakteru postav, čímž je každá jedinečná a dobře se pamatují. Také využívá pestrého, ale nepřehnaného popisu, ať už situace nebo prostředí přičemž je velmi snadné se začíst, dokonce skoro připadá, jako by jste se dívaly na film. Dílo také obsahuje nepředvídatelné dramatické zvraty. Nĕkteré věci jsou zde nadsazené, ale většinou se jedná o docela uvĕřitelnou fikci. Nakonec by mně zajímalo co napsal Crichton a co Preston.
knihomolik1
  3. 11. 2015, 14:30
Nápad na tento příběh byl skvělý. Kniha se četla velice dobře. Dokonce, a to se stává málokdy jsem se dočkala i, pro mne, nečekaných zvratů. Konec zůstal otevřený, jen je škoda, že se pokračování už asi nedočkáme. A myslím, že by mohlo být zajímavé i filmové zpracování knihy.
mochr
  6. 2. 2015, 8:28
Četlo se to dobre. Zajímavý nápad, spoustu zajimavostí ze sveta hmyzu. Souhlasim s ostatnima ze to bylo skoro jako hollywoodsky film