Druhý život Marýny G.

Druhý život Marýny G. Originální název: Druhý život Marýny G.
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-4111-1

Knižní klub (2013) 978-80-242-4111-1 304

Svět žen je vždy jiný než svět mužů. Kronika velké valašské rodiny, v níž projdeme celé 20. století, je psána výhradně z perspektivy žen. Marýna, Růža, Josefka a Fany - kolem nich míjejí československé dějiny se všemi zvraty, propastmi a výšinami, nadějí i rezignací. Obě světové války, osvobození, 50. a 60. léta rezonují ve třech příbězích, čtvrtý je ukotven v naší současnosti. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, jedné země. Novely o čtyřech ženských osudech se postupně splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím. A ačkoli zachycují různá období lidského života i velkých dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Ženy jako hrdinky své doby, bohyně našeho světa. (Založil/a: s-reader)

Nicolle
  2. 3. 2014, 15:14
Výborná kniha - černá hodinka. Myslím, že bychom se z ní měly poučit a pracovat na vztazích s muži a hned to nevzdávat, nikdy to nebude dokonalé :)
Mám tyhle knihy o starých časech ráda, líbí se mi, jak si všichni pomáhají a znají se, život dal - život vzal, čas rodiny strávený dohromady, ... DOPORUČUJI :)
marieke
  26. 7. 2015, 19:37
Kromě mnoha tiskových chyb nemám co vytknout, moc pěkné příběhy o proměnách života na Valašsku během 20. století.
Radůze
  1. 7. 2016, 21:33
Kniha je plná obyčejné selské moudrosti, je psaná velice čtivě. Vtipné historky při těžkém životě v průběhu válek mě naprosto dostaly. A to nádherné nářečí.... Skvělá kniha čte se jedním dechem.
weeruw
  7. 12. 2013, 20:14
Přespříliš pokorné bohyně našeho světa... Po knize jsem sáhla díky jejímu vítězství v 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu, byla pro mne ovšem velkým zklamáním. Z hrdinek dýchá smutek a marnost. Nechci věřit, že druhá polovina života je jen lítostným bilancováním, trpkým pohledem zpět. Knize chybí kontrast, jakákoli minimální snaha o emancipaci, která přeci byla součásti života žen minulého století! Všechny hrdinky svůj úděl jen smutně přijímaly, škoda. Knize též nepřidá velké množství překlepů, chyby v interpunkci a hrubá chyba.
hermi211
  2. 11. 2013, 12:45
Myslim, ze se kniha velmi povedla (teda az na neustale preklepy a nekdy dokonce i gramaticke chyby, ale za to autorka samozrejme nemuze). I kdyz je text napsany jednoduse a cte se to opravdu dobre a rychle, pribehy jednotlivych zen byly i tak pro me dost silne. Fany uz mi sice prisla "tak trochu navic", ale na uzavreni cele knizky a na uvedomeni si, jak se za cca 100 let zivot nehorazne zmenil, byla asi vhodna. Davam rozhodne pet hvezdicek!