O literatuře

O literatuře Originální název: O literatuře
Poprvé vydáno celosvětově: 1953

Československý spisovatel - 1953

Československý spisovatel (1953) 1000

První souborné vydání statí, v nichž se Z. Nejedlý zabýval jako kritik vývojem české literatury, jejími osobnostmi a problémy od nejstarších dob po současnost. Soubor je uspořádán v podstatě chronologicky a rozdělen do šesti částí: 1. Programové studie - úvod k dílu. 2. Literární vývoj českého obrození. 3. Problémy naší literatury od r. 1848 do let devadesátých, kde Al. Jiráskem vrcholí heroická doba našeho obrození. 4. Literární a umělecká problematika od let 90. až do počátků let po první světové válce. 5. Ruská a sovětská literatura: studie o A. Mickiewiczovi. 6. Literární problematika od let 20. až po současnost. - V souboru nejsou zařazeny některé drobnější příspěvky k staré české literatuře, obsáhlé studie o A. Jiráskovi, a části, věnované literatuře v díle "Bedřich Smetana" (s výjimkou partií o J.K. Tylovi). Společným znakem všech prací je jednota literární historie a kritiky, spojení s životem, s lidem, marxisticko-leninská vědecká metoda a ovládání výsledků literární vědy sovětské. (Založil/a: vladislaus)