Originální název: Bios kai politeia tu Alexi Zorba

Paseka - 2004
ISBN: 80-7185-665-7

Paseka (2004) 80-7185-665-7 253
Nezjištěno / Jiné (1967) pod názvem Alexis Zorbas

Filosofický román o problémech života a smrti. Na autobiograficky prožitém příběhu prostého, nebojácného a přímého člověka ukazuje cestu člověka životem i smrtí, jeho boj o zvládnutí rozporů uvnitř jeho bytosti i jeho samozřejmý přístup k otázkám smrti. Děj je zasazen do rytmu života krétské vsi a krajiny a probíhá v harmonickém souznění s přírodou, v níž vládne řád a v níž i smrt je jevem zákonitým a přirozeným. Román byl zfilmován v řecko-americké koprodukci s Anthony Quinnem v hlavní roli.

V češtině vyšel tento román poprvé v roce 1967, pod názvem Alexis Zorbas. (Založil/a: Vencis)

Nikos Kazantzakis Nikos Kazantzakis
*18.02.1883 - †26.10.1957

Therri
  23. 10. 2012, 10:18
Vyborna kniha,prijemne pisana,cely dej sa mi odohraval zivo pred ocami.Zorbas ako postava ma velmi pobavil.Som zvedava na film.
mamlas
  22. 6. 2011, 9:01
Velmi složité. Asi polovinou knihy jsem se musela prokousat, dokud jsem nepochopila, že děj očekávat nemůžu. Ale pak jsem přistoupila na utorovu hru a bylo to dobré. 3 a půl hvězdy je tak odpovídající hodnocení.