Talleyrand

(Založil/a: colett)
Jevgenij Tarle Jevgenij Tarle

Děčínský
  20. 7. 2016, 19:17
Kniha je rozdělena do kapitol I.-VIII., zahrnuje různá období (jak následovala za sebou) v politikově činnosti. Byl to chameleon v lidské podobě, měnil své postoje podle vládnoucího větru. Za svého života budil různé pocity, od zcela zamítavých až po téměř pochvalné a dokonce obdivné. Autor si dal jistě velikou práci objevit, někdy až v protichůdných informacích to podstatné aby předložil skutečný obraz tohoto francouzského politika na přelomu 18. a 19. století. Materiály čerpal z archivů carského Ruska, pamětí tehdejších významnějších lidí, tajné (mnohdy až z 20. st.) dopisy, hlášení vyslanců a pod. Autor, společně s Marxem a Engelsem, popírá názor o nadměrné úloze jednotlivce v dějinách. Mnozí jiní zastávají názor, že T. patřil mezi ty, co "dělají dějiny". Při pozorném čtení lze zjistit, že T. v pravý čas zjistil., že nastává jiná doba a změnil názor, protože viděl, že se život začne ubírat jiným směrem dříve než ostatní. Byl to však zcela nemorální a asi praotec novodobých úplatkářů. Četba to zábavná není!