Originální název: Miecz przeznaczenia

Leonardo (2016) 978-80-7477-059-3 352
Leonardo (2011) 978-80-85951-66-0 394
Leonardo (2000) 80-85951-23-1 344
Winston Smith (1993) 80-85643-23-5 217

Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání. nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti.

Povídky:
- Hranice možností (Granica możliwości)
- Střípek ledu (Okruch lodu)
- Věčný oheň (Wieczny ogień)
- Trochu se obětovat (Trochę poświęcenia)
- Meč osudu (Miecz przeznaczenia)
- Něco více (Coś więcej)
- Něco končí, něco začíná (Coś się kończy, coś się zaczyna)

janeicka
  10. 10. 2013, 20:17
Tato druhá kniha povídek se mi snad líbila ještě víc než první, především povídky Hranice možností a Trochu se obětovat, hodně jsem se nasmála s trpaslíkem Yarpenem Zigrinem :-) Určitě si co nejdřív půjdu do knihovny pro Krev elfů, jsem moc zvědavá na další osudy oblíbených postav.
Keatin
  14. 3. 2013, 11:58
Pan Sapkowski se mi prostě trefil do noty. Povídky jsou skvěle napsány, čtivé a nejde se od nich odtrhnout. Nemůžu říci, která z nich se mi líbila nejvíce, dost dobře to nejde, protože jsou všechny skvělé. Slovanská fantasy ...nikdy bych si nepomyslela, že to tak budu žrát. :) A jde se pro Krev elfů. :)
Rames
  22. 7. 2015, 17:03
Nedoporučuji číst zaklínače jak nás napadne, i když knihy působí jako povídková sbírka, díly mají dějovou linku která se špatně chápe pokud začnete od čtvrtého dílu jako já. Konečně chápu kde se vzala Ciri a co že je to za vztah s Yennefer.
Líbilo se mi zakomponování klasických pohádek do děje a vysvětlení jak došlo k jejich zlidovění.
Všivák
  27. 5. 2013, 22:01
Opět jsem si dokonale vychutnal Geraltova dobrodružstvý. Musím říct, že tenhle díl je snad ještě lepší než ten první. Pohodová odpočinková četba odlehčená vtipným humorem. Pointy jednotlivých povídek jsou velmi konstruktivní a rafinované. Geralt je prostě borec, i když mu ta čarodějka dává pěkně zabrat. Ještě musim ocenit to dokonalé nářečí trpaslíků. V neposlední řadě i moc pěkné vydání se spousty obrázků. Prostě paráda..
Bernadette
  16. 6. 2016, 22:56
Líbí se mi, jak to do sebe pomalu zapadá. Postupné skládání střípků, které nám Sapkowski v každé povídce odhaluje. A nejen o Geraltovi. V tomhle díle jsme se totiž mimo jiné i o něco víc než v tom prvním zahloubali. Do toho jaký je rozdíl mezi dobrem a zlem, do toho, co je správné a co nikoli a to hlavně co se údělu lidstva týče. A přitom to není nějaké okaté agitování. Je to... zvláštní. Trochu mi to připomíná způsob, jakým s hlubšími poselstvími pracuje Prattchet. Jedna opravdu nosná (a děsivá) myšlenka z výborné povídky Trochu se obětovat: "Zjistíme, co se nachází na druhé straně oceánu, je-li tam vůbec něco. A vyrveme oceánu všechno jeho bohatství, co jen ho bude mít. A jestliže ne my, pak naši vnuci nebo vnuci našich vnuků. Je to výhradně otázka času. Ano, uděláme to, i kdyby ten nezměrný oceán měl zrudnout krví."
scajo
  11. 3. 2016, 19:01
Druhá povídková sbírka o Zaklínači je oproti té první odlišná, ale i když mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na poněkud rozvleklejší příběhy, tak určitě ne horší. Možná má o něco předvítalnější pointy (Věčný oheň, Něco více), ale to jim neubírá na kouzlu. A oproti první sbírce, kde mi jedna povídka vyloženě nesedla, ta druhá nemá slabší místo. Ale proč to vůbec rozebírat, když plné hodnocení tomu náleží už jen za ten jedinečný svět a jedinečného hlavního hrdinu. :-)
wwwhisk@s
  14. 4. 2013, 9:11
Zaklínače jsem si prostě zamilovala. Nejde to říct jinak. A Geralta si zamiluje snad každý... jeho hlášky, chování, lehké erotično. Zase něco vysoce nadprůměrného. Vrhám se na román a doufám, že bude stejně skvělý... Ne, já nedoufám. Vím to.
G8
  19. 2. 2013, 16:42
Jestli něco hodnotím ještě o trochu výš než původní ságu, tak jsou to právě povídky. Sapkowski se i nadále vyžívá v práci s lidovým folklorem a výsledky jsou naprosto ohromující. Když nic jiného, tak za přečtení rozhodně stojí Trochu se obětovat; čím jsem starší, tím užitečnějším shledávám její poselství.
Ailees
  27. 1. 2015, 22:27
Moje první setkání s Ciri – a opět ve velkém stylu (u Zaklínačových příběhů to asi ani jinak nejde). Skvěle jsem se bavila u Hranice možností, Věčný oheň byl jednodušše geniální, Trochu se obětovat – nu, prostě i Malá mořská víla umí překvapit. Meč osudu pak představoval přímo osudový předěl – asi jsem dostatečně nedocenila, že Ciri je skutečně Něco více. A nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem se u Něco končí, něco začíná dusila v jednu v noci pod peřinou smíchy ve snaze nevzbudit zbytek domácnosti (neúspěšně) :-). Čtyři hvězdy dávám proto, že jsem se nedokázala dostat do toho vytržení, které ve mně vyvolával první díl – "pouze" se prohloubila má láska k Geraltovi. A to je pravda – i když pravda je jen střípek ledu...
Ciba
  8. 12. 2014, 9:55
Sapkowski je prostě řízek nejtěžšího kalibru! Silnou závislost na jeho postavách, stylu i břitkém humoru jsem si vypěstoval již v jedničce. V druhé sbírce však tento Polák předvádí něco, co nemá obdoby. Kniha prostě postrádá hluchá místa a vnadné povídky mezi sebou soupeří o pomyslnou literární miss. Celé je to navíc doplněno o geniální epilog, který jen potvrzuje výjimečnost celého díla. Nemám k tomu dalších superlativ. Vřelé doporučení zde nestačí. Stačí si to prostě přečíst a vychutnat to až do dna. Klidně i několikrát! Co že to tam máme dál, pane Sapkowski?
včelka
  20. 7. 2016, 9:13
Tato povídková sbírka se mi líbila ještě o trochu víc než ta první. Bylo tam dost vtipných momentů u kterých jsem se upřímně zasmála. :D
Teď už na mě čeká hlavní románová pentalogie. :)
rahzul
  24. 4. 2016, 20:37
Táák povídková část Zaklínače je za mnou. Nejvíce se mi líbily povídky Hranice možností, Věčný oheň, Meč osudu a poslední "spoileroidní" Něco končí, něco začíná. Svět Zaklínače je skvělý, Sapkowského svět mi padl do noty, a tak už se jen těšim na hlavní sérii.
colore
  22. 9. 2016, 20:25
Tak jo, je to oficiální: miluju Geralta :-D Nechápu, jak se mi zaklínačská série mohla tak dlouho vyhýbat. Znát to dřív, tak to teď čtu už aspoň po šestý.
VaclavB
  4. 8. 2016, 11:07
Hned druhá kniha představuje vrcholnou kvalitu autora. Z řady povídek, které čím dál tím více zapadají do dějové linky, která prostupuje celou ságou, vynikají tři - Trochu se obětovat jako variace na Malou mořskou vílu začíná banálně a pozadí příběhu by nestálo za řeč, kdyby zde nebylo skvěle popsané milostné pnutí mezi Geraltem a trubadůrkou. Přiznám se, že na konci i slza ukápla. Další je Meč Osudu, kde se Gerlat poprvé (ale ve skutečnosti podruhé) setkává s tou, se kterou je spjat jeho osud a nakonec povídka Něco víc, kde je fascinující monolog čarodějky Visenny nad tělem zraněného zaklínače - skoro jsem při čtení zapomínal dýchat! Poslední povídka vás upoutá na to, co by v budoucnu mohlo být, kdyby vše dopadlo jako v pohádkách....
nečik
  11. 10. 2011, 6:42
Od Sapkowskeho mám nejraději bezesporu 5 - dílnou ságu o Geraltovi. Meč osudu a Poslední přání beru jako takový úvod ke všemu tomu kolotoči v sáze.
Plue
  2. 1. 2014, 15:49
Předchozí díl se mi líbil o maličko více, avšak Meč osudu byl také výborný. Vyzdvihnu Věčný oheň a Meč osudu :-)
Honzissis
  4. 9. 2016, 11:00
Musím napsat, že zase pecka. Sapkowski umí povídky tak dokonale poskládat, že se člověk vrhá do dalších jedním hltem. Trošku mi to zkazil závěr kde to bylo jako z telenovely, a proto za mě je první kniha o něco lepší! I tak dávám plný počet hvězd s verdiktem 90%. A už se těším na další, již konečně první románovou knihu s uceleným příběhem!
Darwinista
  6. 8. 2013, 18:17
Čtivé i když celkem chaotické povídky, fantazy s lidmi z tohoto světa kteří jsou plni zloby a předsudků. Moc mu nejdou psát ženské charaktery a naopak z Geralta dělá nehorázného podpantofláka :-) ale to mu odpustím a dám 5*.
Methat
  18. 4. 2016, 23:40
Táto kniha ani nepotrebuje komentár. Je to povinné čítanie pre všetkých fantasy nadšencov – rovnako ako napr. Tolkien. Druhá poviedková zbierka je ešte lepšia než prvá, každú poviedku som hodnotil plným počtom, zaslúžia si to.
Tamaruška
  28. 10. 2015, 15:49
Obsahuje spoiler spoiler Snad si ani nedovedu představit, že by tahle kniha mohla být ještě vydařenější, povídky byly naprosto dokonalé, dechberoucí, napínavé, v půlce kapitoly se zkrátka skončit nedalo. Geraltova povaha se mi zde ukázala být mnohem sympatičtější a empatičtější než v předchozím díle, z toho důvodu mě některé povídky velice dojaly. Nejvíce se mi líbila hned ta první - Hranice možností, pak povídka na motivy Malé mořské víly - Trochu se obětovat a také samozřejmě příběh Něco více. No a závěr knihy? Ten už lepší být nemohl a vzhledem k průběhu celé knížky, jsem vůbec netušila, že Yen a Geralt do toho vážně nakonec praští :) Nemůžu se dočkat, až otevřu první díl románu o Zaklínači :)
bronn
  29. 8. 2014, 16:59
Jestli se mi první díl líbil, tak druhý se mi dostal pod kůži neskutečným způsobem. Povídky Trochu se obětovat a Něco víc mě dojali tak jak už hodně dlouho nic.
kozel89
  19. 9. 2013, 21:23
Skvělé pokračování první knihy. Povídky mě do jedné bavily, pan Sapkowski si mne dvěma knihami naprosto získal. Jedna z nejlepších fantasy co jsem četl. Oddechové a zábavné čtení.
Katniss
  9. 8. 2012, 21:57
Lze říci pouze jediné: Andrzej Sapkowski je slovanský král fantasy. Vždycky jsem měla problém s knihami pocházejícími z české nebo češtině spřízněné produkce, jen máloco jsem si oblíbila a na českou, slovenskou a polskou fantasy tvorbu jsem vždy kladla až možná přehnané nároky. Nicméně musím říci, že Andrzej Sapkowski si našel cestu do mého srdce, kterou už nějaký anglofonní autor těžko nahradí.
Loro
  29. 8. 2014, 15:48
Pořád dobrá knížka, ale a první díl nemá. Příběh je strašně o pocitech a lásce Geralta a Yenefer a a to já nejsem. Jaksi mi chyběla ta akce. Dávám 95
StepanHrouda
  16. 8. 2016, 13:04
Oproti ostatním se mi druhá sbírka povídek o zaklínači nelíbila zdaleka tolik jako ta první. V některých povídkách to byli zase ti staří dobří Geralt s Marigoldem, ale dost prostoru už zde dostává Yennefer a Ciri, které mi jsou obě protivné. A poslední kapitola sice sranda, ale po smutných událostech války s Nilfgaardem působí jako pěst na oko.
Arktos
  10. 12. 2015, 19:58
Opět vynikající čtení! Meč osudu sem si užil víc než první díl, v této knize člověk tak nějak více splyne s postavami. Když nepočítám Geralta (který je perfektní hrdina), tak mě velmi bavil Marigold a Yarpen.
Nejvíc se mi líbila první povídka- Hranice možností.
NiennaTasartir
  14. 2. 2015, 17:36
Já nevím, mně se stejně povídky líbí víc než celá sága. Povídky jsou krátké, vtipné, výstižné, sága je sice zajímavá, ale časem začne nudit.
Merit
  8. 9. 2014, 18:10
Pro mě osobně čtivější, než první díl povídek. Pořád mi chbí hlavní linka, příběh, který by mě chytil za srdce, ale úroveň rozhodně stoupá. Dávám tři hvězdy a teším se na další díly (doufám, že na pět to autor dotáhne).
ssassi
  30. 5. 2014, 9:13
jednotlivé povídky jsou super. dost se bavím. ještě víc než u první knížky. jenže já mám prostě raději knížku, která mě na začátku vcucne a na konci vyplivne. takhle když dočtu jednu povídku, jdu věšet prádlo, cpát myčku... a zase mi chvíli trvá, než se pustím do další. ale aspoň mi knížka vydrží dýl než mé obvyklé dva dny :-) takže je to stejně za plný počet:-)
darkynka
  7. 10. 2016, 19:18
Druhý díl mne vtáhnul do děje ještě o poznání více než díl první. Geralta jsem si zase o něco více oblíbila a velmi mě pobavil překlad trpasličí mluvy.
Quinty
  6. 4. 2016, 22:28
Tak na to, že první knižka mě až tak moc nevzala, tak tahle druhá super :) Asi si půjčim i třetí :D Ciri je perfektní. Jediná kapitola, která mě moc nebavila byla jak Geralta pokousaly ty bestie na mostě a on pak blouznil...Buď jsem to nepochopila, nebo to tam bylo naprosto zbyytečný.
LaBrume
  13. 8. 2013, 0:35
Po jednoduchosti první sbírky povídek přichází s Mečem osudu změna. A rozhodně změna k lepšímu! Povídky jsou obsáhlejší a hlubší. Kromě krásných příběhů se autor nimrá v samém nitru a podstatě Geraltovy duše, zamýšlí se nad životem a ještě více nás přibližuje k jeho světu, jako bychom v něm žili sami. Kromě toho Sapkowski pomalu vybarvuje ženské postavy, které v jeho pojetí nejsou ani pouhá chodící prsa, ani kruté feministky. Jsou to skutečné sebevědomé osobnosti, bod za to! A druhý přidávám za existenciální zamyšlení nad postavením a přirozeností ženy jako takové. A o se týče povídek? Tři kavky a Malá mořská víla vedou.
Přesto jsem konkrétně s touhle knížkou měla jeden problém - přechodníky. Vyskytovaly se i v první knížce povídek, i v sáze, ale ne tolik, jako tu. A vážně mi lezly na nervy a ničily celkový zážitek. Nečetla jsem originál a nevyznám se ve struktuře, ani stylistice polského jazyka, vlastně neumím polsky říct ani slovo, ale jedno vím - pro dnešní češtinu není tak rozsáhlé používání přechodníků přirozené, i kdyby se tím chtěl navodit dojem jakési historičnosti, čeho je moc, toho je příliš. Páni překladatelé by na to měli pamatovat.
Lomeril
  26. 9. 2012, 22:45
Rozhodně nejlepší je poslední povídka, ač, jak mi bylo řečeno, je to cosi na styl alternativního vesmíru. I tak ale teď horečně sháním Krev elfů.
EndrjuS
  7. 10. 2011, 11:30
Drsný svět zaklínače v podání Andrzeje Sapkowskeho je unikátní záležitost, najdete zde vše: sex, násilí, nějakou tu romantiku a velkou porci humoru. Kniha, ke které se rád vracím.
KillHurt
  24. 2. 2016, 2:45
Romány jsem četl více než před 10 lety. K povídkovým sbírkám jsem se dostal až letos. Krásné seznámení s postavami, které jsem znal o trošku starší a zkušenější. I když mi z každého rozhovoru Sapkowski přijde jako arogantní vejtaha, tak musím uznat, že je mistrný vypravěč. Dalo by se říct, že jen upravuje klasické pohádky, ale upravuje je s takovým umem, že začíná rozum stát. Těším se na Bouřkovou sezonu.
kyska85
  21. 10. 2014, 10:34
K povídkám jsem se dostal po přečtení hlavní pětidílné ságy. Opět skvěle sepsáno, líbilo se mi více než Poslední přání. Dozvíte se zajímavé skutečnosti, jak se hrdinové z hlavní ságy vlastně poprvé setkali. Jako člověk, co těžko udrží pozornost, jsem uvítal rozdělení do povídek. Ty mají tu výhodu, že střídají prostředí, a nemáte páru, co potká Geralta. Jak už nekdo psal níže, Geralt je pěkný podpantoflák (Yeneffer je asi pěkně zkušená v kastrování) a je to prakticky jedinná věc, která mi k postavě zaklínače nesedí. Pro mě nejlepší povídka je určitě ta poslední s Vesemirem.
Pindzaros
  1. 11. 2012, 7:47
Mohu pouze souhlasit s předchozím komentářem. Andrzej Sapkowski je určitě nejlepším autorem slovanské fantasy a určitě patří ke špičkám fantasy vůbec.
viktorie327
  25. 7. 2016, 14:57
Druhý díl se mi asi o trochu více líbil,ale jenom trochu...zase úžasně napsána kniha s bohatým obsahem...moc se mi líbily dryady a Tři kavky,což nebylo tak jak se ze zacatku zdálo
mash4077
  12. 1. 2016, 17:13
Podle mě nejlepší Sapkowského kniha. Povídky z této knihy mám strašně rád a rád se k nim vracím. Zaklínače mám velmi rád a povídkové knihy asi radši než celou ságu.
Tomáš Kužel
  18. 11. 2015, 9:49
Druhý díl, mě bavil snad ještě více jako první ... hlavně to má pro mě úžasný konec . Jak píše "janeicka" - Trpaslík nemá chybu :D
Buily09
  25. 9. 2015, 9:21
Druhé povídky mi přišly možná i něco málo lepší než první díl. Zaklínačova dobrodružství jsem si tedy velmi oblíbil. Chci pokračovat ve čtení a zkusit tedy další pokračování, tedy román o zaklínači. Snad bude stejně tak dobrý, jako první dvě knihy. Za mě super povídky.
Eldren
  17. 8. 2015, 21:14
Meč osudu je oproti prvnímu dílu méně vtipný. Na druhou stranu od druhé poloviny vyniká příběhem, který se začíná rozjíždět. Kniha se mi moc líbila a vcítil jsem se do Geralta, když naivně doufal ve vztah mezi Yennefer. Připomnělo mi to trochu mne samotného :D.
mrkvič
  7. 5. 2015, 10:16
Když vezmu Meč osudu bez částí z Věčného ohně, tak žádná sláva, ale i tak by stačila jediná fantastická povídka Trochu se obětovat. V tomto složení je těch skvostů ale daleko víc a jsou krásně pestré. Jen Něco více byla příšerně,ale fakt příšerně ukecaná, a hlavně se opakující fráze. Prostě takové žvatlání pořád o tom samém. To se nepovedlo.
Pony
  13. 9. 2012, 14:43
Druhý díl povídek je beze sporu stejně skvělý jako první. Jen mi trochu nesedí poslední povídka, která má následovat až po pátém dílu zaklínačské ságy. Nějak se v něm autor neshoduje sám se sebou. Ale určitě dávám víc přednost povídkovému konci, než románovému. Jen kdyby to byla pravda. Vlastně to tedy je nejsmutnější povídka, protože k jejímu naplnění nikdy nedojde.