Mrtví se někdy vracejí

Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Odeon - 1992
ISBN: 80-207-0413-2

Odeon (1992) 80-207-0413-2 160

Sklepení staré továrny se hemží krysami, ale ne obyčejnými; zlým démonem může být posedlý i stroj - třeba žehlící prkno v prádelně; profesionální zabiják obdrží poštou dětskou hračku, skrývající v sobě smrtící možnosti; nebožtíci se někdy vracejí a ani vyvolávání démonů je možná nezapudí navždycky; mafiánský šéf chce zlikvidovat milence své ženy a pořádně se při tom pobavit - avšak ouvej!, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá; přestat kouřit nemusí být tak těžké, když víte, že falší cigareta by vás mohla připravit o život - doslova; stejnou cenu můžete zaplatit, budete-li slepě důvěřovat sobeckému staršímu bratrovi; pomáhat malým holčičkám hledat ve sněhové vánici maminku se nedoporučuje - z holčiček se mohou vyklubat upíři.
Stephen King, americký šampión moderního hororu, jehož knihy jsou světovými bestsellery, se v těchto osmi povídkách s úspěchem snaží čtenáře přesvědčit, že hranice mezi realitou a světem nadpřirozených sil, nepochopitelných jevů a záhad je leckdy zatraceně uzounká. Jeho příběhy, nahánějící hrůzu, jsou průvodce po temných zákoutí lidské fantazie.

Povídky:
- Noční směna (Graveyard Shift)
- Šroťák (The Mangler)
- Bojiště (Bettleground)
- Mrtví se někdy vracejí (Sometimes They Come Back)
- Římsa (The Ledge)
- Nekuřáci, a.s. (Quitters, Inc.)
- Poslední příčka žebříčku (The Last Rung on the Ladder)
- Na dobrou noc (One for the Road)

Ghoulman
  11. 12. 2016, 11:35
Velmi čtivá sbírka hororových povídek, z nichž za zmínku stojí především znepokojivá Noční směna, kde zaměstnanci továrny řeší „menší“ přemnožení hlodavců, či Římsa, jež je takřka geniálním příkladem minimalismu. Zde se sice celý děj odehrává na jednom místě a s jedním aktérem a přesto – (o)pustit hrdinu nemůžete ani na vteřinu.
jehlaspichlas
  19. 12. 2015, 22:12
Mrtví se někdy vracejí - rovná se - Noční směnu. Myslím, že o jednu povídku je tam navíc a vyšlo to ve stejném roce.
VerenaLord
  19. 5. 2015, 20:31
Kingovy povídky jsou pro mě často zklamáním. Tohle byla příjemná změna, řekněme tak půl na půl. Velké plus u mě mají Nekuřáci, a. s. Tato povídka mě naprosto dostala, což se o dalších jiných říci nedá. Přesto je zde patrný mistrův rukopis a i když mám raději jeho romány, povídkami nepohrdnu.
Shax
  20. 1. 2013, 22:48
Parádní soubor strašidelných povídek od Kinga. Některé slabší, některé výborné. Ráda se bojím, takže na noc před spaním ideální počtení :)
Evina Kalousová
  15. 11. 2016, 8:30
Nejlepší byly první dvě povídky - Noční směna a Šroťák. Zbytek byl též dobrý, nemohu říct, že ne, po dlouhé době mě opět chytl Kingův styl psaní. Super.
olla
  21. 5. 2014, 22:59
Tyto Kingovy povídky jsou skvělé. Nejvíc se mi asi líbila Římsa, ta fakt neměla chybu. A hned nato Nekuřáci, a.s. Jako kuřák, který se ne a ne toho zlozvyku zcela zbavit, bych takovou firmu uvítala i v reálu. ("ale ani ta dvě nevyléčitelná procenta už nekouří" řekl a položil na stůl pistoli. "Za to my ručíme"). Paráda
Adenoid Hynkel
  24. 5. 2016, 15:53
Ve své podstatě se jedná o Noční směnu, ochuzenou o pár povídek. Je těžké hodnotit knihu, sestávající se z několika naprosto odlišných příběhů, z nichž každý má svoji vlastní atmosféru a příběh. Autorův rukopis je silně znát a to vdechuje do knihy život. Někde se to sice moc nedařilo a popadal jsem se za hlavu, ale celkově kniha drží laťku, kterou si King nastavil hodně vysoko. A jedna rada na závěr - zkuste si číst před spaním, však víte, Na dobrou noc...
EdnaMoodnii
  11. 8. 2012, 11:23
Když jsme se přehoupla přes povídku Mrtví se někdy vracejí, která se mi HODNĚ líbila, ty ostatní mě najednou víc bavily. Potíž je asi v tom, že mě po pár stránkách, když povídku dočtu, nebaví hned tak rychle přejít na cizí postavy, cizí děj. Takže na to, že to byly povídky a tak mě bavily, dávám *****.
Malwasur
  20. 8. 2013, 13:59
Skvělé čtení. Dříve jsem kinga nečetl, ale toto byla druhá kniha od něj, kterou jsem přečetl a povídky byli opravdu skvělé.
Povídky hodnotím následovně:
- Římsa 5*
- Nekuřáci, a.s. 5*
- Poslední příčka žebříčku 4*
- Na dobrou noc 4*

Celkově však dává plný počet * :-)
Vřele tuto knihu povídek všem doporučuji všem, kdo se rádi trochu bojí :-)
hawranek
  30. 4. 2012, 9:46
Některé povídky jsou sice slabší, ale některé stojí za to. Po dočtení se mi zdálo, že se nacházím v povídce Nekuřáci a.s.- tato povídka na mne vskutku udělala dojem. Mrtví se někdy vracejí nechává také silný otisk. I kdyby jen kvůli těm dvoum povídkám- rozhodně to stojí za přečtení.
trilji
  25. 2. 2013, 21:33
tak v téhle knížce se mi teda líbily povídky o něco víc než v knize Za soumraku no. Samozřejmě ne všechny byly parádní, některé byly slabší ale i ty byly celkem dobré. Podle mě dobrá knížka když se chce člověk trošku před spaním postrašit a nemá náladu na dlouhé čtení
zdeny99
  25. 3. 2016, 10:37
NOČNÍ SMĚNA: Jednoduchá povídka o tom, jak pár chlapů o noční směně čistí nějaké kancly v nějaké staré textilaně. Všude bordel a všude krysy... A na konci všeho metrové krysy, beznohé krysy a obrovští netopýři... PĚT HVĚZD

ŠROŤÁK: Je to něco jako film Vraždící buldozer. Jenže tady je ďáblem posedlý mandl a celá ta povídka je stokrát lepší než ten film. PĚT HVĚZD

BOJIŠTĚ: Hráli jste si někdy s vojáčky a chtěli jste, aby ožili? Tak tady se aspoň dozvíte, jak by to mohlo dopadnout, kdyby vaši oblíbení vojáčci ožili. ČTYŘI HVĚZDY

MRTVÍ SE NĚKDY RACEJÍ: Nejdelší povídka o učitelovi, kterýmu před několika lety zavraždili bratra. Teď na jeho střední školu přichází studenti, kteří jsou hodně povědomí těm vrahům. Téma parádní, ale těch postav tam bylo tolik, že jsem se v nich ztrácel. A hlavně ten konec byl takový rituálně divnej. Proto jen ČTYŘI HVĚZDY.

ŘÍMSA: Tenisový profesionál doplatí na nevěru s manželkou mocného gangstera. Je mu nastražen do auta heroin a aby gangster to neohlásil, tak musí tenista obejít mrakodrap po římse ve výšce 120 metrů. Tím získá i jeho manželku, která je zřejmě už ale mrtvá. ČTYŘI HVĚZDY

NEKUŘÁCI, a. s.: Jak odnaučit zarytého kuřáka kouřit. Stačí pár drastických způsobů jedné utajené firmy. PĚT HVĚZD

POSLEDNÍ PŘÍČKA ŽEBŘÍKU: Celou dobu na Kinga slabší povídka, kdy se psalo, jak kluk s holkou skáčou z trámu do sena a pak holka zůstane viset na trámu a hrozí ji pád z osmi metrů. Ale ten konec to celý změnil. PĚT HVĚZD

NA DOBROU NOC: Kvůli sněhové bouři nechá chlap ženu s dítětem v autě v nějakém zapadákově a jde hledat pomoc. Jenže ten zapadákov je plnej upírů. Krátká povídka, která mrazí a dobře se čte. PĚT HVĚZD

[479. přečtení, 261. hodnocení, 19. komentář, 86%]
citroon5
  9. 1. 2014, 23:49
Jo ,super čtení,nejlepší jsou ale ty bez nadpřirozena.Římsa nebo Kuřáci- absolutně dokonalé,
u některých ostatních mi občas chyběla pointa,či rozuzlení,nebo nějaké další rozvinutí příběhu.
Ale četlo se to skvěle a bavil jsem se u všech povídek.
Snow
  19. 2. 2012, 23:34
Parádní soupis povídek, rozhodně stojí za přečtení!.........................................................
Lucie Šilhavá
  8. 7. 2014, 23:04
Další super dílo. King je prostě pan Spisovatel a snad každá jeho kniha mě uchvátí...Nejvíce se mi líbila povídka Nekuřáci, a.s.
Tomáš Iron Koutník
  1. 2. 2013, 7:59
Po řádce "normálních" horrorů od Kinga jsem se zase po čase dostal k souboru povídek a byla to příjemná změna. Za mě tak 85% . Napínavé, drsné. Pro mě nejlepší: Nekuřáci a.s. a Šroťák a Římsa taky bezva !
HellFire
  26. 9. 2012, 17:29
Plně souhlasím s EdnaMoodnii. Četla Kingových povídek je úžasné dobrodružství, ale pokaždé si mě nechce hned rozčítat další povídku. když už se vžiji do postav.
Liwilterhage
  11. 9. 2011, 16:33
Pro mě nejlepší povídky, které by si zasloužily více jak 5 hvězdiček - Mrtví se někdy vracejí a Nekuřáci a.s.
Neboť tuto knížku musím hodnotit jako celek dávám 4 hvězdy, kvůli některým slabším povídkám.
Kouzelnik7
  17. 10. 2010, 11:59
Moje druhé seznámení s S.K. a opět supr. Asi i z nostalgie dávám 5. Asi nejlepší je povídka Římsa a Nekuřáci, a.s. Kdyby se to dělo v reálu, myslím, že by bylo mezi námi o mnoho více nekuřáku :-) Supr návod jak skoncovat s kouřením.
banan
  30. 7. 2013, 14:29
Nocni smena, absolutne nejlepsi, pochopitelne i se vsim ostatnim, jen to filmove zpracovani je ostudnou zalezitosti, skoda..
Lingoberry
  14. 6. 2011, 12:06
Nejlepší povídky: Nekuřáci a.s, Poslední příčka žebříku, Římsa, Na dobrou noc a Mrtví se někdy vracejí. Povídka, kterou nikdy nečtěte před obědem : Šroťák
Leenikk
  8. 1. 2011, 20:42
Tak tato knížka je naprosto drsná! V pravém slova smylu. Nikdy bych nevěřila, že se z knížky můžu takhle bát, respektivě asi ze dvou povídek, ale i ostatní byli hodně dobré. Musím hodnotit 5 hvězdičkami, prostě musím. Krom Noční směny se mi líbily všechny povídky z této knížky, že Šroťáku jsem dlouho nemohla!