Mrtví se někdy vracejí

Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Odeon - 1992
ISBN: 80-207-0413-2

Odeon (1992) 80-207-0413-2 160

Sklepení staré továrny se hemží krysami, ale ne obyčejnými; zlým démonem může být posedlý i stroj - třeba žehlící prkno v prádelně; profesionální zabiják obdrží poštou dětskou hračku, skrývající v sobě smrtící možnosti; nebožtíci se někdy vracejí a ani vyvolávání démonů je možná nezapudí navždycky; mafiánský šéf chce zlikvidovat milence své ženy a pořádně se při tom pobavit - avšak ouvej!, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá; přestat kouřit nemusí být tak těžké, když víte, že falší cigareta by vás mohla připravit o život - doslova; stejnou cenu můžete zaplatit, budete-li slepě důvěřovat sobeckému staršímu bratrovi; pomáhat malým holčičkám hledat ve sněhové vánici maminku se nedoporučuje - z holčiček se mohou vyklubat upíři.
Stephen King, americký šampión moderního hororu, jehož knihy jsou světovými bestsellery, se v těchto osmi povídkách s úspěchem snaží čtenáře přesvědčit, že hranice mezi realitou a světem nadpřirozených sil, nepochopitelných jevů a záhad je leckdy zatraceně uzounká. Jeho příběhy, nahánějící hrůzu, jsou průvodce po temných zákoutí lidské fantazie.

Povídky:
- Noční směna (Graveyard Shift)
- Šroťák (The Mangler)
- Bojiště (Bettleground)
- Mrtví se někdy vracejí (Sometimes They Come Back)
- Římsa (The Ledge)
- Nekuřáci, a.s. (Quitters, Inc.)
- Poslední příčka žebříčku (The Last Rung on the Ladder)
- Na dobrou noc (One for the Road)

jehlaspichlas
  19. 12. 2015, 22:12
Mrtví se někdy vracejí - rovná se - Noční směnu. Myslím, že o jednu povídku je tam navíc a vyšlo to ve stejném roce.
VerenaLord
  19. 5. 2015, 20:31
Kingovy povídky jsou pro mě často zklamáním. Tohle byla příjemná změna, řekněme tak půl na půl. Velké plus u mě mají Nekuřáci, a. s. Tato povídka mě naprosto dostala, což se o dalších jiných říci nedá. Přesto je zde patrný mistrův rukopis a i když mám raději jeho romány, povídkami nepohrdnu.
Shax
  20. 1. 2013, 22:48
Parádní soubor strašidelných povídek od Kinga. Některé slabší, některé výborné. Ráda se bojím, takže na noc před spaním ideální počtení :)
Evina Kalousová
  15. 11. 2016, 8:30
Nejlepší byly první dvě povídky - Noční směna a Šroťák. Zbytek byl též dobrý, nemohu říct, že ne, po dlouhé době mě opět chytl Kingův styl psaní. Super.
olla
  21. 5. 2014, 22:59
Tyto Kingovy povídky jsou skvělé. Nejvíc se mi asi líbila Římsa, ta fakt neměla chybu. A hned nato Nekuřáci, a.s. Jako kuřák, který se ne a ne toho zlozvyku zcela zbavit, bych takovou firmu uvítala i v reálu. ("ale ani ta dvě nevyléčitelná procenta už nekouří" řekl a položil na stůl pistoli. "Za to my ručíme"). Paráda
EdnaMoodnii
  11. 8. 2012, 11:23
Když jsme se přehoupla přes povídku Mrtví se někdy vracejí, která se mi HODNĚ líbila, ty ostatní mě najednou víc bavily. Potíž je asi v tom, že mě po pár stránkách, když povídku dočtu, nebaví hned tak rychle přejít na cizí postavy, cizí děj. Takže na to, že to byly povídky a tak mě bavily, dávám *****.
Malwasur
  20. 8. 2013, 13:59
Skvělé čtení. Dříve jsem kinga nečetl, ale toto byla druhá kniha od něj, kterou jsem přečetl a povídky byli opravdu skvělé.
Povídky hodnotím následovně:
- Římsa 5*
- Nekuřáci, a.s. 5*
- Poslední příčka žebříčku 4*
- Na dobrou noc 4*

Celkově však dává plný počet * :-)
Vřele tuto knihu povídek všem doporučuji všem, kdo se rádi trochu bojí :-)
hawranek
  30. 4. 2012, 9:46
Některé povídky jsou sice slabší, ale některé stojí za to. Po dočtení se mi zdálo, že se nacházím v povídce Nekuřáci a.s.- tato povídka na mne vskutku udělala dojem. Mrtví se někdy vracejí nechává také silný otisk. I kdyby jen kvůli těm dvoum povídkám- rozhodně to stojí za přečtení.
Adenoid Hynkel
  24. 5. 2016, 15:53
Ve své podstatě se jedná o Noční směnu, ochuzenou o pár povídek. Je těžké hodnotit knihu, sestávající se z několika naprosto odlišných příběhů, z nichž každý má svoji vlastní atmosféru a příběh. Autorův rukopis je silně znát a to vdechuje do knihy život. Někde se to sice moc nedařilo a popadal jsem se za hlavu, ale celkově kniha drží laťku, kterou si King nastavil hodně vysoko. A jedna rada na závěr - zkuste si číst před spaním, však víte, Na dobrou noc...
zdeny99
  25. 3. 2016, 10:37
NOČNÍ SMĚNA: Jednoduchá povídka o tom, jak pár chlapů o noční směně čistí nějaké kancly v nějaké staré textilaně. Všude bordel a všude krysy... A na konci všeho metrové krysy, beznohé krysy a obrovští netopýři... PĚT HVĚZD

ŠROŤÁK: Je to něco jako film Vraždící buldozer. Jenže tady je ďáblem posedlý mandl a celá ta povídka je stokrát lepší než ten film. PĚT HVĚZD

BOJIŠTĚ: Hráli jste si někdy s vojáčky a chtěli jste, aby ožili? Tak tady se aspoň dozvíte, jak by to mohlo dopadnout, kdyby vaši oblíbení vojáčci ožili. ČTYŘI HVĚZDY

MRTVÍ SE NĚKDY RACEJÍ: Nejdelší povídka o učitelovi, kterýmu před několika lety zavraždili bratra. Teď na jeho střední školu přichází studenti, kteří jsou hodně povědomí těm vrahům. Téma parádní, ale těch postav tam bylo tolik, že jsem se v nich ztrácel. A hlavně ten konec byl takový rituálně divnej. Proto jen ČTYŘI HVĚZDY.

ŘÍMSA: Tenisový profesionál doplatí na nevěru s manželkou mocného gangstera. Je mu nastražen do auta heroin a aby gangster to neohlásil, tak musí tenista obejít mrakodrap po římse ve výšce 120 metrů. Tím získá i jeho manželku, která je zřejmě už ale mrtvá. ČTYŘI HVĚZDY

NEKUŘÁCI, a. s.: Jak odnaučit zarytého kuřáka kouřit. Stačí pár drastických způsobů jedné utajené firmy. PĚT HVĚZD

POSLEDNÍ PŘÍČKA ŽEBŘÍKU: Celou dobu na Kinga slabší povídka, kdy se psalo, jak kluk s holkou skáčou z trámu do sena a pak holka zůstane viset na trámu a hrozí ji pád z osmi metrů. Ale ten konec to celý změnil. PĚT HVĚZD

NA DOBROU NOC: Kvůli sněhové bouři nechá chlap ženu s dítětem v autě v nějakém zapadákově a jde hledat pomoc. Jenže ten zapadákov je plnej upírů. Krátká povídka, která mrazí a dobře se čte. PĚT HVĚZD

[479. přečtení, 261. hodnocení, 19. komentář, 86%]
citroon5
  9. 1. 2014, 23:49
Jo ,super čtení,nejlepší jsou ale ty bez nadpřirozena.Římsa nebo Kuřáci- absolutně dokonalé,
u některých ostatních mi občas chyběla pointa,či rozuzlení,nebo nějaké další rozvinutí příběhu.
Ale četlo se to skvěle a bavil jsem se u všech povídek.
trilji
  25. 2. 2013, 21:33
tak v téhle knížce se mi teda líbily povídky o něco víc než v knize Za soumraku no. Samozřejmě ne všechny byly parádní, některé byly slabší ale i ty byly celkem dobré. Podle mě dobrá knížka když se chce člověk trošku před spaním postrašit a nemá náladu na dlouhé čtení
Snow
  19. 2. 2012, 23:34
Parádní soupis povídek, rozhodně stojí za přečtení!.........................................................
Lucie Šilhavá
  8. 7. 2014, 23:04
Další super dílo. King je prostě pan Spisovatel a snad každá jeho kniha mě uchvátí...Nejvíce se mi líbila povídka Nekuřáci, a.s.
Tomáš Iron Koutník
  1. 2. 2013, 7:59
Po řádce "normálních" horrorů od Kinga jsem se zase po čase dostal k souboru povídek a byla to příjemná změna. Za mě tak 85% . Napínavé, drsné. Pro mě nejlepší: Nekuřáci a.s. a Šroťák a Římsa taky bezva !
HellFire
  26. 9. 2012, 17:29
Plně souhlasím s EdnaMoodnii. Četla Kingových povídek je úžasné dobrodružství, ale pokaždé si mě nechce hned rozčítat další povídku. když už se vžiji do postav.
Liwilterhage
  11. 9. 2011, 16:33
Pro mě nejlepší povídky, které by si zasloužily více jak 5 hvězdiček - Mrtví se někdy vracejí a Nekuřáci a.s.
Neboť tuto knížku musím hodnotit jako celek dávám 4 hvězdy, kvůli některým slabším povídkám.
Kouzelnik7
  17. 10. 2010, 11:59
Moje druhé seznámení s S.K. a opět supr. Asi i z nostalgie dávám 5. Asi nejlepší je povídka Římsa a Nekuřáci, a.s. Kdyby se to dělo v reálu, myslím, že by bylo mezi námi o mnoho více nekuřáku :-) Supr návod jak skoncovat s kouřením.
banan
  30. 7. 2013, 14:29
Nocni smena, absolutne nejlepsi, pochopitelne i se vsim ostatnim, jen to filmove zpracovani je ostudnou zalezitosti, skoda..
Lingoberry
  14. 6. 2011, 12:06
Nejlepší povídky: Nekuřáci a.s, Poslední příčka žebříku, Římsa, Na dobrou noc a Mrtví se někdy vracejí. Povídka, kterou nikdy nečtěte před obědem : Šroťák
Leenikk
  8. 1. 2011, 20:42
Tak tato knížka je naprosto drsná! V pravém slova smylu. Nikdy bych nevěřila, že se z knížky můžu takhle bát, respektivě asi ze dvou povídek, ale i ostatní byli hodně dobré. Musím hodnotit 5 hvězdičkami, prostě musím. Krom Noční směny se mi líbily všechny povídky z této knížky, že Šroťáku jsem dlouho nemohla!