Vernon Bůh Little

Originální název: Vernon God Little

Odeon - 2005
ISBN: 80-207-1190-2

Odeon (2005) 80-207-1190-2 286

Román Vernon Bůh Little je drsnou a hořkou komedií situovanou do zapadlého městečka kdesi v Texasu. Vernonův spolužák Jesus přišel jednoho dne do školy ozbrojen a předvedl typickou americkou tragédii: při hodině matematiky začal bezhlavě střílet do houfu svých spolužáků a nakonec obrátil zbraň proti sobě. A tím svému kamarádovi pěkně zavařil. Veřejnost přece logicky požaduje viníka, obětního beránka, chce spravedlnost. Jenže vrah už nějak není k dispozici. Místo něj to schytá Vernon: rozlícení občané jsou přesvědčeni, že musí mít v masakru sám prsty, když byl Jesusovým jediným kamarádem. Je zatčen, uvězněn, vyslýchán policií, která mu samozřejmě nevěří ani slovo, a nakonec odsouzen k trestu smrti. Výchozí bod kontroverzní prózy byl zjevně inspirován skutečnými událostmi. Příběh podávaný v první osobě má v sobě vícero rovin - především se na svět díváme očima ztřeštěného teenagera, který si vymýšlí, kde může. Nakonec stojí sám proti všem, proti své slepicoidní matce, úchylným psychologům, zmanipulovaným úředníkům i úplatným policajtům. Bláznivou grotesku napsanou syrovým, přisprostlým jazykem a s ďábelským smyslem pro humor někteří přirovnávají k South Parku, jiní ke slavnému románu Kdo chytá v žitě. Sám autor k tomu dodává, že napsal satiru o tom, "jak Amerika George W. Bushe vypráví svůj vlastní příběh, a jak my ostatní reagujeme na střípky reality, které nám v zaobaleném stavu předkládají média."

Roku 2003 získal DBC Pierre za svůj románový debut s podtitulem Komedie 21. století za účasti smrti prestižní ocenění Booker Prize. (Založil/a: Jantara)

DBC Pierre DBC Pierre
*??.06.1961

teite
  18. 3. 2014, 19:44
Kniha pro mne byla obrovským překvapením. Moc jsem od ní nečekala, ale nakonec mě naprosto strhla. I když na první pohled to vypadá, že vyprávění plyne relativně po povrchu, ale i přes místy dosti třeskutý humor mi to nakonec připadalo jako opravdu hodně hluboká sonda do hlubin rozhárané duše amerického teenagera.
hawranek
  4. 12. 2010, 12:54
Na knize mne velmi zaujal na první pohled popis děje a kniha nezklamala. Autor se sám stává Vernonem, který utíká před křivým obviněním. Kniha zaujala, znechutila i dojala.
melpamene
  7. 8. 2010, 8:52
tuto knihu prodavali nekdy pred dvema lety v luxoru za 30,- aniz bych vedela do ceho du, za ty prachy - nekupto.. stylove je Pierre hodne podobny Palahniukovi, i kdyz ne tak vybrouseny.. pribeh je vypraveny se syrovym humorem a nadsazkou nactiletyho americana a je plny nasili a sexualniho napeti.. coz se da cekat, kdyz autorem je byvalej fetak a hlavni hrdinou americky panic, kteryho vychovava nekde v zapadlym texasu jenom matka.. 7/10