Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ludmilina lámaná angličtina

68%
3 24
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ludmilina lámaná angličtina
Autor:
Originální název: Ludmila’s Broken English

Nejnovější vydání:
Odeon - 2007
ISBN: 978-80-207-1240-0
Počet stránek: 284
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 37x v přečtených
v knihovně 22x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2007) 978-80-207-1240-0 284

Blair a Gordon, kterému se přezdívá Zajda, byli obyčejní kluci. Kluci, kteří si nikdy nezahrají kriket na stadionu Lord's. Kluci, kteří nikdy nevzlétnou na stíhacím bombardéru Dagger ze základny v Leemingu. Kteří se ani nestanou popeláři. Narodili se jako siamská dvojčata a byli překvapivě odděleni až v dospělosti. Jejich vztah je ale hlubší, takže nadále bydlí spolu a pokoušejí se žít jako ostatní. Vlastně teprve po třicítce začínají objevovat svět. A taky sex. Silnější a rozhodnější Blair si vyhlédne na internetu kráskou dívku odkudsi z Východu a rozhodne se, ze si ji přiveze do Londýna. Mávnutím kouzelného proutku se přesouváme do jakési kavkazské republiky a potkáváme Ludmilu. Její bratr prodá družstevní traktor, aby měl na vodku, dívka sama způsobí smrt svého dědečka, ale protože na jeho poukázky fasuje rodina chleba, raději jeho úmrtí zapřou. Ve chvíli, kdy se hrdinka setkává s oběma bratry, je země napadena sousední republikou. Při charakteristice Pierrova románu se nelze vyhnout označení absurdní či sureálný. Jako by autor pozoroval realitu západního i postsovětského prostoru skrze zakřivenou čočku: kulisy i rekvizity zhruba sedí, ovšem co se v nich odehrává, přijde člověku ztěží uvěřitelné. Jenomže život, který musí Ludmila a ostatní žít, je tak strašný, že pokud by ho začal někdo brát jen trochu vážně, musel by se buď zbláznit, nebo se rovnou zabít. A přesně tím autor boduje a přitahuje pozornost: bláznivá a mnohdy logicky pokulhávající tragikomedie, přisprostlé primitivní dialogy, bezohledný černý humor, těžko přijatelné scény. Extrémní hrdinové ze dvou částí světa se setkávají za prapodivných okolností na neuvěřitelném místě. DBC Pierre svým druhým románem potvrdil hvězdnou reputaci i mimořádný literární talent. (Založil/a: Jantara)

(více)  
DBC Pierre DBC Pierre
*??.06.1961

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

lusk_lusk
80% 80% 80% 80% 80%
  4. 2. 2013, 23:15
Po Vernonovi pro mne Ludmila byla docela překvapením. Spíše proto že jsem nmohokrát četla že druhá Pierreho kniha nedosahuje kvalit prvodíla. Vernona jsem četla už docela dávno, ale stejně mám pocit že tato kniha se mi líbí více. Zvláštní čtenářskou zkušenost pro mne znamenal hlavně vývoj děje, který jsem až do předposlední kapitoly vnímala jako čistě komediální, i přes líčení těžkých životnéch podmínek hlavní ženské postavy a její rodiny, a stejně tak životného osuhu postav mužských. Náhle jsem ale spadla z vlny nadsázky. Nikdy jsem asi neprošla tak náhlou změnou vnímání děje. To co bych jinak spíše označila za špatný prvek naopak dodalo zásadní vážnost tématu. Konec je však jako přez kopírák při srovnání s Vernonem, sama pro sebe jsem si to vyložila jako charakteristický prvek autora, od kterého se nejspíše třetí knihy nedočkáme.
tvidatko
40% 40% 40% 40% 40%
  20. 10. 2014, 8:09
Na začátku mě ta absurdita bavila a kdybych knížku přečetla na jeden zátah, zřejmě by i mé hodnocení bylo vyšší, ale když jsem četla více dní o neustálém ohó a trháním bradou, začalo mě to nudit a netrpělivě jsem očekávala konec.