Les a lidé

Originální název: Les a lidé

Petrklíč - 2013
ISBN: 978-80-7229-380-3

Petrklíč (2013) 978-80-7229-380-3

Les od nepaměti inspiroval celou škálu umělců – hudebních skladatelů, spisovatelů – básníků i prozaiků, malířů a dalších tvůrců. O tom svědčí celá řada jejich děl, ve kterých se vyznávali z obdivu k lesu a jeho dřevinám – stromům a keřům.
Autor, povoláním lesník, se ve své tematicky ojedinělé publikaci snaží přiblížit čtenářům na 150 našich i světových umělců, kteří měli rádi les a přírodu – své motivační a inspirační zdroje. Čtenář zde najde bohatou směs kapitol, jak básníci a prozaici velebili naše lesy, jak vznikaly hudební básně s lesní a vodní tematikou, kolik obrazů jim věnovali naši a světoví malíři. Kniha obsahuje pozvánku na nevšední koncert lesní hudby bez orchestru i dirigenta. Čtenář se dozví, jak různě hraje les v mládí, dospívání i stáří; jak dřeviny, které hrají, jsou artefakty a zároveň i uměleckými hudebními nástroji.
Kniha obsahuje tzv. Komnatu hostů, do níž vstoupili vynikající a slavní umělci, autorovi vzácní přátelé. Do Komnaty hostů přispěli přímo i nepřímo Zdeněk Mahler, Václav Větvička, Jiří Grygar, Zdenka Lorencová, Martin Patřičný, Jiří Suchý, Ladislav Venyš, Vratislav Ebr, Miroslav Kučera a trio tvůrců překrásných televizních seriálů a knih o památných stromech Marie Hrušková, Jaroslav Turek a Bedřich Ludvík. Všichni hosté vzdali hold a úctu stromům, které se umějí dívat a s námi si povídat, dodávat energii – aniž něco od nás očekávají. Knihu doprovází přes 60 barevných obrázků předního fotografa lesa a dřevin ing. Václava Bažanta, Ph.D. Autoři dalších osmi fotografií jsou Erich Václav, Alexa Engelman a Pavel Machálek ml. Les je učebnicí estetiky pro každého. A hlavně: les hraje krásně, i když je v něm ticho... (Založil/a: Eli.)