Šest hvězdiček

Šest hvězdiček Originální název: Zes sterren

Odeon - 2005
ISBN: 80-207-1189-9

Odeon (2005) 80-207-1189-9 154

Justýn Merkelbach je nejmladším šéfredaktorem v Nizozemí. Vede magazín Dobré ráno, časopis specializovaný na hotelnictví. Za obrovským nákladem a nemalými zisky stojí pouze dva lidé: zakladatel časopisu, Justýnův strýc Siem, a asistentka Mabel. A také strýčkovy fígle a triky, jimiž přinutí k inzerci jakékoli hotelové zařízení. Strýc je otevřený, nespoutaný a impulzivní, Justýn ho odmalička zbožňuje. Pro chlapce, který vyrůstal v područí upjaté matky, chorobně posedlé hygienou, a suchopárného otce, bývaly návštěvy u strýčka Siema a tety Tilly vždy oázou uvolněné atmosféry. Po střední škole proto nastupuje do Dobrého rána a po zapadlých koutech Holandska hledá vhodná ubytovací zařízení. Jednoho dne spáchá Siem sebevraždu. V románu se Justýn retrospektivně vrací k událostem dětství a dospívání, rozpomíná se na různé situace, okolnosti a příběhy. Mimo jiné i za pomoci terapeuta se rozhodne dopátrat pravé příčiny jeho smrti. Postupně odhaluje skutečnou podstatu sice bezdětného, ale jinak napohled harmonického manželství strýce a tety - sex jako akt marnosti, sebetrýznivé návštěvy bordelů, destrukce Jako se nám při psychoanalýze vyjevují zasuté, triviální vzpomínky, poznává Justýn skrytá zákoutí jejich života. Ovlivní ho to natolik, že i sám sebe začne vidět jinak. Obdivuje strýce proto, že si vzal život? Mohl tomu nějak zabránit? Je sebevražda projevem bezohlednosti a sobectví, nebo lze sebevraha i pochopit? Joost Zwagerman je vynikající vypravěč, dokonalý analytik lidské psychiky. Dokáže suverénně navodit atmosféru a dávkovat napětí, zaobírá se tématy, která kontrastují s puritánstvím průměrného Holanďana. Jeho vypravěčské voyeurství dává čtenáři jako by nahlédout tam, kam nemá. (Založil/a: Jantara)

Joost Zwagerman Joost Zwagerman
*18.11.1963

Pend
  12. 11. 2014, 14:30
Vzhledem k edici mi kniha přišla tak nějak obyčejná, ničím nevynikající. Příběh celkem ušel, pochopitelně nejzajímavější pasáže jsou ty o způsobech hodnocení hotelů, naopak mě nijak nenadchly části odhalující strýcovu minulost.
SusanBlade
  9. 10. 2014, 11:46
Během čtení jsem se docela trápila. Sem-tam jsem zaznamenala něco vtipného, ale jako celek mě knížka bohužel nenadchla. Z mého pohledu slabý příběh, autorem špatně uchopený.