Konec vosí sezóny

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Panteon - 2013
ISBN: 978-80-87697-02-3

Panteon (2013) 978-80-87697-02-3 414

Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu: dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu. Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa.
Konec vosí sezóny je vynikající a velmi přesvědčivý vícevrstevný detektivní román, který sleduje zničující důsledky sobeckého počínání jednoho člověka ve světě zpustošeném hospodářskou recesí a zpochybňující vše, co bylo dříve pokládáno za posvátné. (Založil/a: illy)

janeicka
  12. 4. 2015, 9:25
Od nejlepší britské detektivky roku 2012 jsem asi i já čekala něco víc, než co jsem našla už v předchozí autorčině knize Stále půlnoc. Opět zde již od začátku známe totožnost pachatelů a v průběhu knihy se dozvídáme jejich pravý motiv pro spáchání hrozné vraždy. Opět je zde osoba sympatické hlavní vyšetřovatelky, Alex Morrowová. Konec mě poněkud zklamal, protože jsem se cítila přesně jako detektivové, kteří očekávali napínavý hon na pachatele, ale liška (pachatel) přišla až k nim a před nimi se zastřelila. Takže opět průměrné hodnocení a ještě uvidím, jestli se pustím do dalších dílů...
s-reader
  17. 2. 2014, 10:21
Kniha v podstatě splňuje vše, co čtenář od detektivky tohoto typu očekává. Autorka hraje s otevřenými kartami, předem je znám jak zločin, tak pachatel, neznámá je pouze cesta, která k odhalení vede. Trochu mi vadí věčné psychologizování, Denise Mina píše, jako kdyby se zrovna vrátila z kurzu "Psychologem sám sobě" nebo "Jak usvědčit prolhaného parchanta". Snaží se o vysvětlení každého hnutí ruky, mrknutí oka, zaškubu mimického svalu. To je malinko otravné a místy se díky tomu děj vleče.
Rames
  17. 8. 2014, 14:29
Moc dobré! Trochu se vymyká anglickému stylu psaní, při každé zmínce Londýna nebo Glasgow jsem musela upravit představivost která mizela ve státech. Moje averze k odhalení identity vraha hned na úvod příběhu, vzala za své. Nešlo o šokující odhalení ale o důvody a okolnosti a následky. Moc se mi líbil konec který zůstal malinko na čtenáři a to je fajn!
illy
  14. 11. 2013, 10:29
Ale jo, docela povedený čtení. Slušně depresivní, portrét rozložené rodiny má své nemocné kouzlo. Pro deštivé večery mohu doporučit....
Venceslao90
  19. 9. 2014, 16:56
No já nevím. Ono se to celé hezky četlo, člověka to zabavilo, ale když se na to podívám s odstupem, tak mám pocit, že dějově je to dost slabé a postrádá to hloubku. Ani mi nevadilo, že vraha znáte už z první kapitoly, ale v knize se pak už nic zásadnějšího nestalo. Konec byl pro mě pak docela zklamáním. Spíš průměrná detektivka, ale vyloženě špatné to taky nebylo...
Eidalon
  7. 6. 2014, 11:17
Denise Mina a Konec vosí sezony – můj první kontakt s autorkou, první kniha. Nemohly mne minou recenze a doporučení, skutečnost, že se kniha překládá, prodává a má již i svoji audio podobu mne dost naplňovalo velkým očekáváním. A to byla první chyba. Přílišná očekávání staví román do pozice předem složité, vaše optika je pokroucena ještě dříve, než knihu otevřete.

Kniha je zajímavou detektivkou, psychologickým románem a číst ji bez všech těch předchozích marketingových upoutávek, bral bych ji jako slušný počin z trochu jiného regionu a pohledem pro změnu autorky - ženy.

Takto mohu napsat, že kniha úplně nenaplnila mé očekávání. Nedá se říci, že by zklamala, ale prostě pokud čtete největší pecky současné psycho - kriminální tvorby dnes především severských autorů, zůstává dle mého názoru román trochu za těmito dílky, možná právě pro svoji všední realitu dne.

Jedná se o krimi příběh z anglicko – skotského prostředí, který zdaleka nemá žádné složité a vyfabulované zápletky a tajnosnubné pozadí, příběh ale tím více odpovídá skutečnosti. Reálné průmyslové prostředí zpustošené hospodářskou recesí, vícevrstvá společnost a především sonda do lidského chování a vůbec současné společnosti a myšlení mladých lidí příběh plně odhaluje a je to odhalení dost nepovzbudivé.

Hned zkraje znáte oběť i její vrahy, zde nikdo nemůže říci, že vraha tušil v první třetině knihy, toho totiž čtenář „dostává hned v první kapitole na stříbrném podnose“, motiv se vám doodhalí mnohem později, ale o samotný akt vraždy tu až tak nejde. Ta je jen vyústěním příběhu o lidské sobeckosti a společenskému systému a vývoji, který jen odráží realitu dneška se všemi těmi rozvírajícími se nůžkami mezi chtěním, možnostmi, bohatstvím a mocí, mezi tím co chcete a co můžete, co Vám vaše ekonomická situace a společenské postavení dovolí.

Zástupce policie zde nepředstavuje žádný vlk samotář, drsný detektiv, ale žena, k tomu navíc žena v pokročilém stupni těhotenství – Alex Morrowová – detektiv seržant, která žije svůj vlastní traumatický život a musí se vyrovnávat se ztrátou dítěte, partnerskými rozchody či nelichotivou kriminální historií svého bratra a jeho syna.

Autorka doodhaluje nelichotivé policejní praktiky především směrem k chudším dělnickým komunitám, mocenský boj v samotném policejním sboru a pak zvrácené nastavení hodnot a priorit u tzv. vyšší třídy.

To vše z knihy čiší a působí na čtenáře mnohem více, než samotný kriminální akt vraždy, jehož vyšetřování se vine jako nosná nit kolem celého dalšího příběhu a rozkrývá až děsivé myšlení mnohých aktérů, které je pokřivené dnešním vývojem a děním světa a se zcela zvrácenými stupnicemi hodnot lidského žití.

Samotný motiv vraždy, způsob jejího provedení a okolnosti, které k vraždě vedly – to jsou témata k hlubšímu zamyšlení na tím, kam současná lidská komunita západního světa spěje a jak se za pár desítek let spousta věcí změnila . . .

Konec vosí sezony u mne zůstal trochu za očekáváním, ale jeho přečtení přesto stojí za to, slušné tři hvězdy a kniha se bude určitě líbit všem těm, kteří nejsou jen vyznavači akce na druhou, drsného násilí, desítek vražd a nekonečných přestřelek.

Sonda do současnosti odrážející současný způsob života a nové nahlížení na hodnoty žití, které dříve byly nedotknutelné . . .