Šokující vítězství

Šokující vítězství

Podtitul: Nejpřekvapivější zvraty v dějinách válek

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Grada - 2012
ISBN: 978-80-247-4035-5

Grada (2012) 978-80-247-4035-5 176

Válečná střetnutí se zcela nečekaným koncem, kdy proti všemu očekávání vyhrál outsider. Docházelo k nim před naším letopočtem, známe takové případy i z doby moderní. I když mělo vojsko výraznou početní převahu, bylo vyzbrojeno lepší technikou a počítalo s jistým vítězstvím, přesto neobstálo. Německý historik v této knize představuje plejádu takových zvratů, mimo jiné perskou prohru proti Řekům u Salaminy, vítězství Alexandra Velikého v Malé Asii, drtivou porážku Maďarů na Lešském poli roku 955 a stejně jednoznačné vítězství Prusů proti Rakušanům v 18. století, bitvu na Marně roku 1914 i totální debakl Američanů na řece Jalu v Koreji. Důvody, proč vyhrál v těchto bitvách David proti Goliášovi, jsou podle fundovaného rozboru překvapující, a přesto často jasné. Jasné však vůbec nebyly těm, kdo se těchto bitev zúčastnili a očekávali opačný výsledek. (Založil/a: Knapcova)

Otto Hans-Dieter Otto Hans-Dieter