Pantomima

Akropolis - 2004
ISBN: 80-7304-050-6

Akropolis (2004) 80-7304-050-6 140
Československý spisovatel (1950)

Druhá autorova sbírka, kterou vydal ve svých čtyřiadvaceti letech, je pro typicky český avantgardní směr poetismus jednou z nejcharakterističtějších. Ve své době představovala zcela nový typ básnické tvorby, v níž kromě básníka přicházeli ke slovu i typografický úpravce, autor ilustrací či fotografického doprovodu. Nezval zde evokuje všechny možné básnické finesy, programový esej, aforismus, filmové či hudební libreto, typografickou báseň... Reprint původního vydání, které poprvé vyšlo právě před osmdesáti lety (v září 1924) v grafické úpravě Karla Teiga, tak přibližuje jeden ze skvostů české básnické a knižní kultury dvacátého století. Abeceda Rodina harlekýnů Papoušek na motocyklu Depeše na kolečkách Týden v barvách Podivuhodný kouzelník Exotická láska Raketa Můsa Historie vojáka Srdce hracích hodin Cocktailly Adié. (Založil/a: Zahula)

Vítězslav Nezval Vítězslav Nezval
*26.05.1900 - †06.04.1953

Broza
  26. 2. 2014, 16:27
Vrcholné dílo Poetismu a taky to tak je. Objevuje se tu velká škála druhů (píseň, poezie, drama, fotogenetická báseň) Jedná se ovšem z velké míry o asociační dílo, které je těžké někomu interpretovat.
Iwíček
  5. 7. 2016, 21:05
Úžasná básnická sbírka, jejíž četbu jsem si více než užila. Ač se jedná o programový počin poetismu, tak jsem si četbu užila. Bylo to naprosto skvostné. Dílo doplnil o skvělé obrázky Jindřich Štýrský. Více píši zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.com/2016/07/pantomima-vitezslav-nezval-minirecenze.html