Nadaný žák

Poprvé vydáno celosvětově: 1982

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1991
ISBN: 80-205-0195-9

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1991) 80-205-0195-9 312

Čeští čtenáři zatím neměli možnost seznámit se s díly Stephena Kinga - a přitom jde bezesporu o komerčně nejúspěšnějšího autora na americkém knižním trhu posledních dvaceti let. Téměř všechny jeho romány se okamžitě staly bestsellery, podle mnoha z nich byly natočeny filmy. Říci, že King píše horory či thrillery by bylo značně zjednodušující. King je bezpochyby mistrem v rozvíjení děje, v udržování napětí, ve vytváření atmosféry hrůzy, ale dokáže jít i daleko hlouběji - a o tom by čtenáře měly přesvědčit tyto dvě novely.

Novely:
- Nadaný žák (Apt Pupil)
Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války.

- Tělo (The Body)
Čtyři chlapci Teddy, Gordon a Chris a Vern se vydávají tajně hledat mrtvolu chlapce Raye Browera, kterého srazil vlak. Dřívejší pátrání policie bylo marné. O mrtvole se doslechl Vern od svého darebného bratra.

vladislaus
  12. 5. 2013, 11:22
Obě povídky jsou nadprůměrné. King zde dokáže ve čtenáři vyvolat hrůzu, aniž by si vypomáhal strašidly, upíry, mimozemskými netvory apod. Více se mi ale líbil Nadaný žák. Líbilo se mi, jak se stařec a chlapec vzájemně drželi v hrsti. A poučení? Neotvírejme Pandořinu skřínku.
Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:58
Tato sbírka obsahuje dvě povídky, první s názvem Nadaný žák, vypráví o chlapci, který zjistí, že v jeho okolí žije starý nacistický pohlavár a rozhodne se ho vydírat. Neprozradí jeho identitu v případě, že uslyší historky z koncentračního tábora z první ruky. Chlapcův charakter se začne postupně měnit a šílet... Povídka je docela drastická, nenechá vás chvíli v klidu, pořád budete mít touhu číst dál.
Druhá povídka s názvem Tělo vypráví o partě kluků, kteří se rozhodnou jít nalézt mrtvé tělo pohřešovaného kluka, nebudou ale sami.
Tato povídka je více "ze života", oproti první povídce mi přišla slabší, ale v celkovém souhrnu taktéž výborná.
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 12:46
Nadaný žák je opravdu nejhrůznější novela, kterou King kdy napsal a nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na sebe nebo i na své nejbližší. Krutá tajemství, která jednou poznají světlo světa.
Novela tělo je partě kluků, kteří na úprku před svými staršími šikanovateli najdou na
železničním přejezdu tělo jednoho známého, některé osoby spojí dohromady. Je to sice
již dlouho, kdy jsem to četl, ale prozatím to mám ještě v živé paměti. Je to sice méně
morbidní, než Nadaný žák, ale stejně aktuální pro teenary na nejspodnějším žebříčku popularity.
Romanka
  1. 10. 2015, 17:06
Nadaný žák - nejdříve jsem viděla film, asi před rokem, ale kniha je o dost levelů výše, jak King dokáže popsat vnitřní pochody šílence/nadaného žáka, to opravdu běhá mráz po zádech, to se prostě do filmu zobrazit nedá.

Tělo - je to vlastně takové malé road movie jedné partičky malých kluků, kde cílem je vidět mrtvolu. Místy to bylo pro mě takové zdlouhavé, ale celkově docela slušná, trochu jiná kingovka.
zoro2
  23. 9. 2015, 12:26
Skvěle to vystihl Vladislaus, když napsal, že povídky jsou nadprůměrné. Souhlasím a kdyby to nepsal mistr vypravěč, určitě by to dopadlo i hůř. Povídka Nadaný žák má spád, napětí, ale dějově se to proti anotaci knihy moc neposune, takže kdybych navázal, tak bych mohl doplnit, že Toddovi z toho začne hrabat (Dussanderovi hráblo už dávno) a jak by řekl jeden můj kamarád - na každou svini se vaří voda (zaplať pánbůh).
Rames
  22. 5. 2013, 18:58
King je pro čtenáře návykový, dokáže navnadit a postrašit.
Nadaný žák: 90% Velké téma,odhalení bývalého nacisty Toddem Bowdenem. S tím by mnozí vystačili na celou knihu, ne však King.
Tělo: 70% Mrtvý chlapec u kolejí se stane cílem výpravy čtyř chlapců. Ovšem pro Autora není cílem mrtvola ale cesta k ní.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:03
Je to úžasný spisovatelský počin, tak temný, tak děsivý, tak strhující a příšerný, že to ani u Kinga nemá obdoby. Přesto musím hodnotit plným počtem, protože to působí zcela věrohodně a realisticky, což příběhu dodává tajemno.
psychoklara
  16. 2. 2015, 14:49
Všemi opěvovaný Nadaný žák mě neuchvátil o nic víc než druhá povídka s názvem Tělo. Nadaný žák je zvrhlým fantastickým příběhem, kterému se snad nikdy žádný jiná povídka nepodobala. Přesto mě vysloveně nenadchnul. Oproti tomu Tělo možná postrádá dramatickou zápletku a strhující děj, ale je jasným důkazem autorova spisovatelského umění. Postavy čtyř kluků, jeden prázdninový zážitek i jejich osudy jsou popsány tak realisticky, že si ani neumím představit, že by nebyli skuteční.
Přesto se tato kniha nemůže ani zdaleka srovnávat s první z kingovek, kterou jsem přečetla - Rose Madder, kde bylo napětí na každé stránce. Nadaného žáka jsem dočítala spíš z povinnosti...
G8
  5. 3. 2013, 19:53
Nadaný žák je jedna z nejsugestivnějších položek z té části Kingovy tvorby, kde si vystačí s reálným prostředím. Spisovatelsky sice nepatří mezi Kingovy nejsilnější kousky, ale vynahrazuje to temnou atmosférou a úchylně detailním přerodem Todda v naprosté monstrum. Když se nad tím zamyslím, tak přesně nějak takhle jsem si představoval Kingovu trošku do mlýna na téma holocaust.
Tělo je zajímavý příspěvek na téma, kterému se King věnoval i v mnoha jiných knihách. Je to v podstatě takové cynické Bylo nás pět.
Tomáš Fiurášek
  22. 7. 2014, 18:13
Obsahuje spoiler spoiler Po přečtení mohu říci, že mě v napětí slovo "tančit" neuvedlo víc do hrůzy než zde. Líbí se mi, že King zde nemusí používat žádných nadpřirozených motivů a hrůz... někdy je zlo blíž, než si myslíme. Je v nás samotných. A přeměna ze školáčka na psychopata je mistrovsky zpracována.
Amaya Tomanová
  3. 6. 2014, 8:23
Děsivé, strhující, geniálně gradující. Obě povídky mají naprosto odlišné téma, děj, typ hrdinů i atmosféru, spojuje je však neuvěřitelně vysoká kvalita, opravdovost a palčivost.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:30
Tělo bylo velmi povedené, ovšem není to povídka, na niž bych si jen tak po letech vzpomněl. Oproti tomu nadaný žák se mi snadno a v celé své děsivosti vybavuje i po dobrých deseti a více letech. Pokud budu mít možnost si to znovu přečíst , určitě nezaváhám ani vteřinu.
twiGGy88
  14. 6. 2014, 21:43
Povídka Nadaný žák mě nadchla a dodnes zůstává tím nejlepším, co jsem od Kinga četla. A to hlavně proto, že už mě opustilo zalíbení v nadpřirozenu, sci-fi atd. Tato povídka o ničem takovém nepojednává a tím je děsivější. Líbilo se mi i filmové zpracování. Druhá povídka za první malinko zaostává a sráží moje celkové hodnocení knihy. Nicméně doporučuji.
leprechaunek
  1. 1. 2013, 12:38
Nikdy, nikdy, nikdy víc. Kinga miluju, ale něco tak neskutečně temného, šíleného a přitom opravdového jsem ještě nečetla. Hodnocení sto procent, geniálně napsané, ale dejte to ode mě pryč prosím.
Eumenida
  20. 2. 2011, 19:06
Fascinující a děsivé. Knihu jsem znovu četla po nějaké době a zdála se mi ještě hrůznější než při prvním čtení... a takové věci se skutečně mohou stát. Sympatický soused odvedle může být několikanásobný vrah. Andělské dítě s modrýma očima může upalovat kočky. Svět je šílený a nedá se věřit nikomu...
I když není žánr horor nebo scifi, myslím, že je to jeden z nejlepších románů od Kinga.
Cinik
  25. 7. 2015, 10:49
Povídka Nadaný žák je něco fantastického. Četl jsem ji před dvaceti lety a dodnes si ji zhruba pamatuji. Vývoj obou hlavních postav a stále temnější zlo, které se v něm zhmotňuje, jsou pro vnímavého čtenáře opravdu velkým zážitkem. King je nepochybně mistr ve svém oboru.
hawranek
  30. 7. 2011, 10:50
Občas si říkám, jestli je King \"pouze\" geniální nebo prostě jen úchylnej...:-D Ale Nadaný žák...prostě bomba. Na ten konec nikdy nezapomenu....Tělo taky ujde, ale Nadaný žák tak trochu...hmmm...jak to říct...odráží realitu....prostě to, co může "špatný" zájem udělat s kýmkoli z nás...
MysteryMan
  23. 6. 2014, 1:14
Nadaný žák je tak nadaný, že objeví něco neskutečného... Koho zajímá téma holokaustu a nacistických zvěrstev, jistě si přečte jinou literaturu. King zde ovšem boří hranice. Hranice mezi tím, co pro nás může znamenat odhalení jednoho válečného zločince a jednáním jednoho mladého amerického kluka, který o holokaustu jen vzdáleně slyšel. Jak myslíte, že to dopadne? Výborná povídka.

TĚLO- taky dobrý. Většinou taková dobrodružná povídka o klucích pro kluky.
Sygi
  13. 9. 2013, 22:32
Ten mizera King mě zase dostal. Tolik zvratů v ději, a tolik nechuťáren, až mě to nutilo na chvíli přestat v četbě. Ale popravdě, čekal jsem víc informací z koncentračních táborů, ale on to poté děj vynahradil.
Snow
  5. 6. 2011, 12:34
Nadaný žák je opravdu pecka, nejlepší novela co jsem za poslední období četl. Dříve jsem viděl filmové zpracování (které si už moc nevybavuji) a před pár dny jsem si řekl, že si dílo i přečtu, to jsem učinil jedním dechem.
Tělo jsem se mně až tak moc nelíbilo, o proti Nadanému žákovi, ale i tak stojí za přečtení. Teď si vybavuji, že jsem náhodou před několika měsíci Tělo zahlédl na čt2 tuším a divil se, že je to od Kinga.
Andyhana
  20. 4. 2016, 15:19
Nadaný žák byla moje první kniha od Kinga. A bohatě stačilo. Nikdy více. Autor snad musí být zvrácenej stejně jako hlavní postavy knihy. Udivuje mě tak vysoké hodnocení, které tady kniha má. Dočetla jsem do místa, kde se bývalý gestapák zbavuje kočky tím způsobem, že ji zaživa peče v troubě. Děkuji pěkně, stačilo, takový drasťáky fakt nemusim.
Catherinne
  24. 8. 2013, 22:23
Asi budu v menšině, ale mně se víc líbilo Tělo. Měla jsem z něho zvláštní pocit a nemůžu na něho zapomenout. Pro mě to byl velmi silný příběh o přátelství, důvěře a o tom, že ve dvou (čtyřech) se to lépe táhne. Trochu smutný, upřímný, milý. Nadaný žák měl naproti tomu tak temnou a strašnou atmosféru, že už to asi na mě bylo trochu moc. I tak ale pro mě geniální kniha, dávám 5 hvězd.
Stilben
  11. 7. 2013, 22:28
Nadaný žák je strašlivý příběh, něco šíleného. Je tak mistrovsky napsaný, mi při čtení několikrát nebylo dobře. "Ale třeba na tom, co Němci dělali, je cosi, co nás smrtelně fascinuje...".
Druhá povídka (Tělo) mi nepřipadá nijak výjimečná, moc mě nenadchla.
Přesto dávám 100%, protože Nadaný žák je pecka.
King
  21. 10. 2011, 18:20
Nadaný žák mě začal bavit hned, ale postupem času příběh ochabl. Tělo naproti tomu podle mě ani nemělo možnost nějak blíže zaujmout. Pokud bych to měl shrnout v procentech, jak je tady oblíbené, dal bych Nadanému žákovi-75% a Tělu-50%.
Karlos3344
  3. 10. 2011, 12:00
Docela dobré, 80%.
Stovku nedám proto, že tam byly i hluchá místa, která naštěstí netrvala moc dlouho.
Ten začátek nebyl moc záživný.
gabinaz
  30. 9. 2011, 12:13
Víc než Nadaný žák se mě líbilo Tělo. Tato kniha byla pro mě jedna z prvních od autora, kterou jsem četla. Samozřejmě, člověku neběhá mráz po zádech, jde mi spíš o styl vyprávění , typický pro Kinga, který mě -právě tady- přirostl k srdci.
Phoebe_Esteban
  18. 7. 2011, 8:42
Obě novely se dají označit jediným slovem: perfektní. Nadaný žák je samozřejmě o stupínek lepší, autor de nepracuje s nadpřirozenem a stejně čtenáři běhá mráz po zádech. Možná právě syrovou, nepřibarvenou realitou.
Tělu bych dala o hvězdičku méně, i tak ovšem rozhodně stojí za přečtení.
Žížala
  30. 11. 2010, 20:17
Nadaný žák je rozdhodně jedno z nejkrutějších a nejhroznějších děl, co takový spisovatel jako King kdy napsal. Nepotřeboval na to nic jiného než holou realitu. Nemusel nic "přikrášlovat" neuvěřitelnem (ale bylo to neuvěřitelné, nebo to bylo tak děsivé právě proto, že to bylo uvěřitelné až přespříliš?). Pokud se nemýlím, tak ej tohleto téměř nesehnatelná knížka. Proč se tisknou různé naprosto bezvýznamné knížky (nebo i Kingovi slabší díla) a toto se "nepřetiskne"? Nechápu. Tělo jsem zatím nečetla, ale chystám se na to. Obávám se ale, že na Nadaného žáka to u mě dosáhne jenom velmi, velmi těžko.
Faidra
  2. 10. 2010, 7:59
Podle mého názoru je Nadaný žák tím nejděsivějším, co kdy King napsal. Nenajdete tam nelidské stvůry, upíry, mimozemšťany nebo paralelní světy - Nadaný žák je děsivý tím, jak je krutě a beznadějně reálný.