Originální název: Pohádka máje

Carpe Diem - 2016
ISBN: 978-80-7487-191-7
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2016) 978-80-7487-191-7 326 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Carpe Diem (2016) 978-80-7487-192-4 326 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Omega (2014) 978-80-7390-112-7 314
Carpe Diem (2012) 978-80-87631-31-7 326 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Tribun EU (2009) 978-80-7399-054-1 312
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1957) 346
Vyšehrad (1950)
Ottovo nakladatelství (1897)

Děj knihy začíná v 70. letech 19. století příjezdem studenta práv Richarda Gregora na bál do Ostrovačic u Brna, kde má strýce faráře. Zde se právě koná bál, na kterém se seznámí s šestnáctiletou Helenkou, dcerou revírníka.
Ríša žije v Praze, kde studoval práva a bydlel u hezké mladé vdovy. Odjíždí ke strýci na faru, doufá, že spatří Helenku. Ta se mu vyhýbá, nakonec se přesto sblíží, když se Helenka dozví, že Ríša bydlí u mladé vdovy zatrpkne. Ríša se také začne ještě trochu vytahovat nesympatickými světáckými historkami.
Helenčin otec Ríšovi sdělí, že není rád, že se s ním Helenka setkává tak často. Nakonec se Helenka za Ríšu provdá. (Založil/a: Zahula)

Vilém Mrštík Vilém Mrštík
*14.05.1863 - †2.3.1912

MsAndy
  13. 5. 2016, 15:09
Brak. Kniha je naivní a točí se pořád okolo toho samého, postavy i příběh jsou lehce předvídatelné, kniha nepřináší nic nového.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:17
Tato kniha se mi líbila. Nemůžu říct moc líbila, protože zas tolik mi nedala a neuchvátila mě dějem a nemůžu říct docela líbila, protože jsem ji četla sice dlouho, ale vždy s chutí :)
Asi každý uznáte, že se mi na ní nejvíc líbil fakt, že je to příběh z mého blízkého okolí, někdy přímo z naší vesnice. Takže číst o místech, který znáte je skvělý, ale lepší číst o místech, který ani neznám, a který poznat můžu (a to tu žiju 16 let, ale tak je to spíš hodně v lese a tam nechodím a asi dva roky jsem tam ani nebyla, je to docela daleko pro moje líné nožky). Příběh je to o lásce. Povaha i vzhled Helenky se mi moc líbil (pěkný popis), povaha i chování Ríšy - no tomu bych dala pár facek. Jinak se Mrštík zaměřil spíš na popis přírody, který je naštěstí moc pěkný a ne kolikže stránek o východu slunce Jiráska :D a taky na život v 19. století na venkově a Praze, který vystihl moc pěkně. Být měšťákem, zaplaču nad tím, jak může být na venkově krásně, i když v dnešní době by to asi fakt neuspělo.
Takže doporučuji, ale předpokládám, že se vám to nemusí líbit tak, jako mn
Princ Eugen
  15. 8. 2012, 15:28
All you need is love, tu tu du du dů.... Ááá, kéž by to tak bylo :)
Krásná pohádka o Helence a Ríšovi
Faustyna
  8. 11. 2014, 11:45
Milostný příběh Helenky a Ríši se mi líbil. Někomu se možná zdál nemastný a neslaný, ale já takovéto příběhy plné něžnosti a trochu i naivity mám moc ráda. Co ale naopak moc ráda nemám jsou sálodlouhé popisy krajiny, kukání kukačky, zlatavého obilí apod. a toho v této knížce bylo požehnaně. Kdybych nebyla tak moc zvědavá a nezajímalo mě, jak to s mladými zamilovanými lidmi dopadne, možná bych ani nedočetla.