O spánku a mizení

O spánku a mizení Originální název: Vom Schlafen und Verschwinden

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-854-3

Host (2013) 978-80-7294-854-3 280

Během jedné bezesné noci Ellen přemýšlí o událostech, které ji a její dceru zavedly až tam, kde nyní žijí — do velkého, cizího města. V Hamburku pracuje ve výzkumném centru spánku, sama však ne a ne usnout.

A tak má po nocích spoustu času na vzpomínání: na to, jak před sedmnácti lety strávila jedno osudové léto v rodné vesnici Grund, obklopené rozvětveným tokem Rýna a hustými lesy. To léto prožila se svým nejlepším přítelem Andreasem a Lutzem, první velkou láskou. Na podzim toho roku Ellen zjistí, že je těhotná. Lutz ale zmizel. A Andreas oněměl.

Do Grundu se Ellen i se svou dcerou vrací až po sedmnácti letech ve chvíli, kdy její matka umírá. Tajemství minulosti začínají pomalu vyplouvat na povrch. Ellen se znovu zamiluje, tentokrát do náměsíčného Benna – historika, který v grundských lesích pátrá po stopách vojáka, jenž se tu za války ukrýval.

Ellen potká také nenápadnou starou paní, která se do vesnice právě přistěhovala. Netuší však, že tajuplná žena přijela pátrat po neobjasněných okolnostech Lutzova zmizení. A že z něho viní právě Ellen. Nikdo by se nenadál, že v tichosti sleduje všechny okolo sebe a rozhodla se jednat… (Založil/a: SGS)

Katharina Hagena Katharina Hagena
*20.11.1967

togaf
  31. 1. 2014, 19:39
Oblíbila jsem si styl psaní Kathariny Hageny, do svých příběhů zamotává několik stěžejních motivů a všechno jí to k sobě krásně ladí. Tady do vzpomínek Ellen připlétá úvahy o spánku a mytologii a ptactvo.
Pett
  17. 12. 2013, 22:20
Chuť jablečných jadýrek mě asi více oslovila svou slunečnou letní atmosférou.... Ve "Spánku" jsem se hůře orientovala a nedokázala jsem se tak sžít s postavami... víceméně až ke konci knihy to vše nabralo spád a rozplétaly se příběhy osob, které mi tím vším začali být blíže....takže když jsem tomu přišla na chuť a všechny poznala, tak byl vlastně konec :)
psychoklara
  24. 11. 2014, 9:35
Podivně melancholický, lyricko-epický příběh popisující podstatné události i bezvýznamné drobnosti v historii jedné německé rodiny. Děj (vyprávěný střídavě dvěma postavami) plyne velmi líně a pomalu, přesto není nudný. Zaujaly mě zejména poutavé a překvapivě přesné popisy přírody a živočichů, kterých si hlavní postava všímá víc, než je ve městě zvykem. Kromě přehledu brodivého ptactva a obojživelníků v povodí Rýna :) mě však kniha ničím jiným nenadchla. Katharina Hagena má zkrátka svůj osobitý styl psaní, který se mi velmi líbí, nicméně tento konkrétní příběh (na rozdíl od Chuti jablečných jadýrek) za srdce nechytí. Ale rozhodně dám šanci dalšímu dílu této autorky.
ribička
  8. 12. 2013, 15:07
O spánku a mizení je ten typ knihy, který vypráví příběh retrspektivně. V tomto případě jde o příběh lékařky Elen, která se v profesním životě zabývá spánkem a v osobním nemůže spát. Během jednoho nočního bdění vzpomíná na své předky, na svůj život ve vesnici i na lidi, kteří ji byli blízcí. Její příběh je protkán ještě vyprávěním starší ženy Marty.

Je to asi trošku náročnější, ale rozhodně zajímavé a krásné čtení. Děj se rozvíjí pozvolna, nejsou tam pro čtenáře nijak velká překvapení a konec je poetický.