Poslední slovo Valtra Komárka

Poslední slovo Valtra Komárka

Podtitul: Nedokončený rozhovor syna s otcem

Originální název: Poslední slovo Valtra Komárka

Práh - 2013
ISBN: 978-80-7252-456-3

Práh (2013) 978-80-7252-456-3 184

„Člověk nemá umírat. Je to největší nespravedlnost na světě. Přesto táta umřel,“ píše Komárek mladší ve své emotivní vzpomínce.
Politický odkaz Valtra Komárka – jedné z nejvýraznějších postav Sametové revoluce, ekonoma, prognostika, ale v posledních letech především přesvědčeného humanisty.
Připravovali jsme tuto knihu více než rok a bohužel se rozhovor již nepodařilo dokončit, přesto přináší mnoho zajímavého (viz. následující citáty):
O Klausovi v době normalizace
„On nikdy sebemenším způsobem neprotestoval… Nepochybuji, že někde po straně si pak postěžoval na nějakou nedostatečnou moderní vědeckost a nedostatečné znalosti, ale rozhodně do žádného konfliktu nešel.“
O zlodějích
„Já bych řekl, že Klaus nekrade, jeho motivací je obrovská ješitnost. Takoví jednodušší lidé, praktičtí, jako Gross, bývalý strojvůdce, mají jako motivaci peníze. Rath je taková povaha – bonviván, frajer, dobrodruh, rádoby James Bond. On má rád sladký život a nutně potřebuje k životu velké peníze.“
O Havlovi
„On se stal nakonec obětí pokřiveného vědomí svého historického poslání a soustředil se na to nejpříjemnější – vytvářet image v zahraničí, tomu věnovat svůj pobyt na Hradě, domácí starosti nechat jiným.“
Rozhovor je doplněn emotivními vzpomínkami Martina Komárka na tátu a dokresluje tak onu nesmírně lidskou dobrou povahu Valtra Komárka, kterou jsme z jeho vystupování mohli tušit.
Nechybí fotografie z rodinného archivu i z ČTK. (Založil/a: Moreanne)