Neklidná duše Evy z Rožmberka

Neklidná duše Evy z Rožmberka Originální název: Neklidná duše Evy z Rožmberka

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3961-3

Knižní klub (2013) 978-80-242-3961-3 272

Nový román našeho předního autora líčí pohnutý, mnohdy dramatický životní osud Evy z Rožmberka, sestry Petra Voka a vladaře Viléma z Rožmberka. Poznáváme životní osudy této zajímavé a nezávislé ženy od jejích pěti let až do smrti v italské Mantově. Děj se převážně odehrává v jižních Čechách, na panství v Krumlově, Rožmberku, Hradci a Bechyni. Nakrátko příběh zavede čtenáře do chorvatského Čakovce a v závěru také do Itálie.

Ukázka z textu Hned po jejich odjezdu se Vilémovi vrátilo jeho rozhořčení a napsal Vokovi na Bechyni, že by se tam rád sešel s ním i s Evou. Sotva se pozdravili, pustil se zostra do Evy: „Víš, do jak nepříjemné situace jsi mě dostala? Proč jsi nic neřekla?!“ Eva si nechtěla dát nic líbit. „Nejsi můj zpovědník!“ Vilém chodil rozčileně ode dveří k oknu. „Co je to za nerozvážnost, sňatek s italským šlechticem, o kterém se navíc nic neví! Co je to za nápad, brát si cizince?!“ „A proč ne cizince?!“ vzepřela se opět Eva. „To je ta česká provinčnost! Copak obě vaše ženy nebyly cizinky?“ „Byly to ženy z významných knížecích rodů! Kromě toho jsou tu Italové neoblíbení. Já opravdu nechápu důvody, jaké by tě mohly vést k takovému sňatku.“ „Protože tady šlo vždycky jen o sňatky z rozumu!“ bránila se Eva. „Snad nechceš říct, že ho miluješ?“ zeptal se Vilém posměšně. Spíš jen vzdor přiměl Evu, aby řekla: „O tom nepochybuj!“ (Založil/a: Eli.)

Dumbicek
  9. 3. 2016, 12:42
Pocházím z Bechyně a Jižní Čechy jsou mi domovem, takže když se mi dostala do rukou tato kniha, tak jsem byla nadšená. Obzvláště když jsem zjistila, že autor je z Tábora. V současné době má žena více možností realizace než v dobách, kdy žila Eva. Je to velice lehce napsáno a četlo se to velmi příjemně. Mám ráda, když je historie podává touto formou. Škoda, že v knize není víc popsán vztah Evy a jejího syna. Přišlo mi, že on je dosti v pozadí na to, že to byl její syn.
aknela
  2. 9. 2015, 11:25
Kniha vypráví životní příběh ženy z nejmocnějšího českého rodu 16. století. O ženě, která odmítala žít podle předem stanovené úlohy ženy v 16. století a žít podle vlastních představ a pravidel. Kniha je pěkně napsaná a velmi čtivá.