Originální název: Boží muka

František Borový (1939) 150
Aventinum (1929) 146
Aventinum (1924) 108
Ottovo nakladatelství (1917) 200

Soubor novel je první samostatnou knihou K. Čapka, knihou, která byla hluboce ovlivněna 1. světovou válkou.Drobné prózy, v nichž autor soustředil pozornost na věci zdánlivě se vymykající lidskému rozumu, jsou v nejednom případě válečnými událostmi přímo inspirovány. Stavební princip jedenácti novelových balad spočívá v tom, že v nich všechno směřuje k nějaké neviditelné, neznámé nebo nerozluštěné události: k původu záhadné stopy ve sněhu, k osudu dívky bez domova, k povaze prchajícího zločince či k cizí minulosti, a všechny svědčí o autorově hlubokém soucitu s lidmi a jejich omyly. (Založil/a: vandrak)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

nevermore
  27. 7. 2016, 17:30
Dle mě, je tohle je jeden z nejlepších Čapkových titulů, přesto že je tolik odlišný. Už jen za povídku Ztracené cesta prostě musím dát plný počet. Kéž by zrovna toto dílo bylo víc "profláklé" :)
AkzuzkA
  11. 11. 2016, 19:56
Taky mi přijde, že jsou vyzdvihována spíše jiná Čapkova díla (i ta jsou skvělá, samozřejmě, a zaslouží si, aby se o nich vědělo a aby se četla!) a že na Boží muka bývá zapomínáno. Zcela neprávem! Četla jsem a čas od času poslouchám také v audioverzi a je to pecka!
jahagOf
  25. 5. 2015, 14:26
Tahle kniha mě dostala a musí to ven. V mém žebříčku vyskočila úplně nahoru, po hřbetech všech Krakatitů, po střechách továren na absolutno... Útlý a nenápadný svazek drobných povídek, z nichž jsou pro mě některé "Nalezenou cestou".
Pro mne nejlepší, co jsem od Karla Čapka doposud četl.