Originální název: Le Feu

ISBN: 978-80-7390-298-8

Omega (2015) 978-80-7390-298-8 296
Práce (1973)
Naše vojsko (1965) 284
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964)
Naše vojsko (1958)

Dnes už klasický, do mnoha jazyků přeložený román o zážitcích několika francouzských vojáků na francouzsko-německé frontě za 1. sv. války. Román, založený na osobních zážitcích a vznikající jako válečný deník o utrpení kamarádů v blátě, dešti, mrazu, prachu a krvi zákopů, je napsán netendenčně a bez patosu a působí tím otřesněji. (Založil/a: Vencis)

Henri Barbusse Henri Barbusse
*17.05.1873 - †30.08.1935

Abigor
  11. 4. 2012, 14:47
Četl jsem svazek Děsivých dějin o první světové válce. To mi dalo jakýsi faktografický základ a temné tušení, jak to tam vlastně probíhalo. Pan Barbusse mi ukázal, jak to bylo doopravdy! Takhle se má psát! Dekadentní nádhera.
teite
  7. 12. 2013, 22:11
Nečetla jsem asi lepší knihu o první světové válce. Chvílemi jsem měla pocit, jako bych sama ležela v zákopu.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 14:22
V protiválečném románu se objevu i menší projev lidkosti, a to v kapitole 12 - Brána, kde se němečtí vojáci dohodnou a pomůžou Francouzovi dostat se do německého pásma za rodinou. Úžasný je i závěr, kde němečtí a francouzští vojáci se ocitají ve stejné jámě a ikdyž si nerozumí jediné slovo, ví že mluví o válce jako o zbytečné a velmi kruté věci. Henriho popis detailů znetvořených těl, stavu nemocnice či zákopů, splňuje svůj účel dokonale, protože ve mě vyvolal ještě větší odpor k válce a jejím důsledkům než jsem měla. Líbí se mi, že nepopisuje jednotilé postavy, ale jen celý oddíl, a líbí se mi také fakt, že dokáže vtáhnout čtenáře do děje jednotlivých epizod. Kniha je rozhodně dokonalým vyjádřením opdporu proti militarismu a také jistý varováním před podstatou války.
Claire27
  20. 5. 2016, 16:34
Knížka varující před hrůzami válčení. Obdivuji Barbusse, že knihu napsal a zkompletoval ještě během války. Sice se mi Oheň četl o něco hůře než na Západní frontě klid, ale i tak ho považuji za určitě povedené a důležité dílo.

"...Hanba vojenské slávě, hanba armádám, hanba vojenskému řemeslu, které mění lidi v tupé oběti nebo v hnusné katy."
Martin
  24. 11. 2013, 0:46
Na štěstí je tato kniha napsaná velmi poutavě, protože její děj je povětšinou nudný a monotónní. Na začátku mě ale Barbusse zaujal naprosto necenzurovaným líčením válečného života legionářů. Nesnažil se jejich chování nijak zušlechťovat, a naprosto detailně popisoval vše od přespávání ve špinavých sklepích až po desítky mrtvých vojáků, o které hrdinové knihy zakopávali v zákopech. Asi nejzajímavější částí knihy je její závěr, kdy skupinka přeživších vojáků v jednom zákopu filosofuje nad smyslem války a nad skutečnými viníky jejich utrpení.
Zajímavý je i komentář týkající se válečných ocenění, kterými legionáři jednoznačně pohrdají. Podle nich jsou udělována buď jen lidem, kteří v zákopech v životě neleželi, a nebo v případech, kdy lidé ve vedení chtějí ulevit vlastnímu svědomí =).
kingmaker
  8. 5. 2012, 12:01
Popravdě, čekal jsem od světové klasiky víc. První část románu je ovšem skvělá, je to popis války takové, jaká asi je. Žádné hrdinské skutky jak na běžícím pásu, ale spíš ubíjející nuda, kde vojáci jen polehávají ve špinavých stodolách a nebo pracují, ale hlavně čekají. Na vojně se totiž stále čeká, aby se spěchalo a pak spěchá, aby se čekalo. Vojáci tedy rozumují, vzpomínají na život mimo zákopy, skvělá je třeba kapitola, kde se porovnává obsah vojenských toren a čekají na svůj velký útok. A ten přijde. Barbusse je skvělý spisovatel a jeho popis zmateného postupu a zejména pole, posetého mrtvolami, je úděsně věrohodný. To vše je v pořádku, ale pak přijdou filozofické úvahy a tady narážím, mám prostě problém s autory ostentativně se hlásícími k marxismu a světové revoluci. Škoda, jinak by tahle kniha byla skutečná bomba.