Talisman

Talisman Originální název: Der Talisman
Poprvé vydáno celosvětově: 1840

Nezjištěno / Jiné - 1954

Nezjištěno / Jiné (1954) 87 Československé divadelní a literární jednatelství

Satirická fraška „Der Talisman“ je dokladem typicky Nestroyovského poselství, podle něhož lidé nejsou ničím jiným než pouhými blázny osudu. Vše se odvíjí od předsudku vůči ryšavosti. V průběhu celé analýzy bylo možné vysledovat, jak na základě používání jazyka dochází k odhalování jednotlivých osob. Prostřednictvím jazyka se tak dostávají na povrch omezenost, nadřazená inteligence, umělé vzorce chování a další charakteristické rysy. Symbolický význam jmen postav také nebyl zvolen náhodně, což bylo názorně ukázáno při rozboru příslušných pasáží textu. I jména souvisejí s jazykovým projevem představených osob. Bylo též možné velmi dobře sledovat vývoj hlavní postavy, kterou je Titus Feuerfuchs. Nestroyova jazyková virtuozita a rafinovanost se ve frašce „Der Talisman“ jen potvrzují. Komično vyplývá z nejrůznějších zápletek, které nakonec vyústí v situační komiku. Abychom byli schopni odhalit všechny jazykové finesy, které Nestroy použil, je nutno si uvědomit především polysemii některých výrazů. Analýza frašky rovněž dokládá, do jaké míry je rétorická kompozice jednotlivých výpovědí relevantní pro hravé a rozmanité zacházení s odlišnými jazykovými rovinami. (Založil/a: vladislaus)

rt12
  28. 3. 2015, 13:02
Poměrně vydařená taškařice. Viděla jsem jí kdysi, jako TV inscenaci a ta mě příliš neuchvátila. Ale četba je to příjemná, ve veselém duchu ukazuje prstem na předsudky lidí. Tentokráte je nevítaným a okolí nepříjemným člověk se zrzavými vlasy. I když má ,,fištronu" zdaleka víc než všichni okolo, má smůlu, protože zrzavá palice se nikomu nelíbí. Mladík tedy použije lsti, hned se mu dveře otevírají a získává náklonnost okolí. Nestroy zde prokázal úsměvným způsobem odhalit, jak snadno odsuzujeme člověka jenom proto, že je jiný.