Heraldika v souvislostech

Heraldika v souvislostech

Agentura Pankrác - 2012
ISBN: 978-80-86781-21-1

Agentura Pankrác (2012) 978-80-86781-21-1 480

Kniha se na pozadí historických, odborných, výtvarných a jinak věcných skutečností pokouší vyjít vstříc faktu, že evropská heraldika představuje fenomenální, nadčasový, jednotný a kontinuálně se vyvíjející celek, jehož nedílnou součástí je i naše heraldika. Projevuje snahu o zachycení co nejvíce souvislostí, jimiž je heraldická oblast všemi směry provázána. K tomu přispívá k doplnění určitých slepých míst, jež panují v našem domácím heraldickém povědomí.

Jako první kniha, věnující se tomuto oboru, si důsledně všímá celého spektra heraldických variant, tj. heraldiky šlechtické, občanské, městské, církevní, cechovní, ale též napoleonské a dalších. Vyčerpávajícím způsobem popisuje vznik, podstatu a smysl veškerých evropských obecných a heroldských figur. K tomu prezentuje několik set rozličných a v tinkturách vyvedených znaků, které dostatečně ilustrují rozsah výrazových možností heraldiky. V nepřehlédnutelných významových souvislostech se dotýká všech dalších pomocných věd historických. V jedinečných a ucelených obrysech zachycuje vývoj naší státnosti v symbolice znaku od doby Přemyslovců až po současnost. Na závěr čtenáři předkládá vícejazyčný slovník s heraldikou souvisejících pojmů, který v naší zemi nebyl dosud publikován. (Založil/a: Eli.)

Henry Camillo Pohanka Henry Camillo Pohanka