Korunu snímám z unavené hlavy

Korunu snímám z unavené hlavy Originální název: "... von dem müden Haupte nehm´ die Krone ich herab" - Kaiserin Elisabeht Privat

Ikar - 1996
ISBN: 80-85944-90-1

Ikar (1996) 80-85944-90-1 192

Pohled do soukromí císařovny Alžběty Habsburské-Wittelské známé jako Sissi. (Založil/a: marta-b)

CarolineS
  9. 10. 2012, 19:02
Po přečtení téhle knihy už mi všemi opěvovaná císařovna Alžběta zdaleka není tak sympatická. Důkaz, že i panovníci byli taky jenom lidi. Kniha je trochu takový historický bulvár, který v podstatě popsal Sissy jako věčě nespokojenou, náladovou ženu, která se v podějších letech starala jen sama o sebe, ke svým dětem neměla skoro žádný vztah a její posedlost vosím pasem byla známa po celém Rakousko - Uhersku. Kam se poděla tato modla celého kultu jejích příznivců?
marta-b
  3. 5. 2010, 10:09
Trochu moc strohý soupis všeho, co cíšařovna Sissi dělala, jedla, jaké měla zvyky nebo kdo patřil k jejímu služebnictvu. Trochu zajímavěji byl popsaný celý atentát na císařovnu, při kterém podlehla zranění. Ale jinak jsem od knížky čekala trochu víc, protože na přebalu avizovali, že je to docela jiná knížka než ostatní historické prameny o Sissy. A překvapilo mě, jak moc se skutečná Sissi liší od filmového zpracování její osobnosti ve filmech s Romy Schneider. Tam byla ztvárněná jako křehká bytost, plná porozumění a lásky ke svým národům a podle této knížky to byla spíš nervózní bytost, které nepřišlo nic vhod a která utrácela neuvěřitelé sumy z císařské pokladny za svoje výlety po Evropě a byla posedlá tím, aby byla pořád štíhlá, protože platila za nejkrásnější ženu tehdejších vládnoucích monarchií.