Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hypermoderní doba

60%
3 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hypermoderní doba

Podtitul: Od požitku k úzkosti
Nejnovější vydání:
Prostor - 2013
ISBN: 978-80-7260-283-4
Počet stránek: 148
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Prostor (2013) 978-80-7260-283-4 148

Sociální filozof a esejista Gilles Lipovetsky je známý jako pronikavý analytik naší současnosti a celé postmoderní epochy. Pojem postmodernita označuje vývoj demokratických společností, které se oprostily od velkých ideologií zaměřených do budoucnosti a tíživých systémů norem a pravidel a které se s nadšením obrátily k přítomnosti a začaly si bez omezení užívat jejích předností.

Dnešní dobu podle Lipovetského charakterizuje přívlastek hypermoderní. Vyznačuje se především ekonomickou soutěží, rozkvětem technologií a individualismem. Jejich rozvoj, založený na neskromnosti a nadbytku, spěje kupředu nesmírnou rychlostí a vede k všudypřítomnému narušování pravidel, které je zdrojem chaosu a nerovnováhy jak na úrovni celé společnosti, tak na úrovni jednotlivců. Tento vývoj však není fatální a obsahuje v sobě řadu pozitivních momentů.

Kniha je vybavena rozsáhlým úvodem do myšlení Gillesa Lipovetského z pera francouzského filozofa Sébastiena Charlese a rozhovor obou těchto myslitelů též knihu uzavírá. (Založil/a: Eli.)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

RustinCohle
60% 60% 60% 60% 60%
  4. 9. 2016, 21:14
Kniha Hypermoderná doba je krátkym úvodom do myšlienkových, filozofických názorov G. Lipovetskeho, ktorá zachytáva predovšetkým postmodernitu, jej vplyvy, príčiny a podobne. Pre mňa je to prvá kniha od Lipovetského, rozsahom ju môžeme kategorizovať ako jednu z tých kratších ale obsahovo veľmi zaujímavou a užitočnou, pretože opisuje sociálne trendy, ktoré majú na človeka ako jedinca ale i spoločnosť nesmierny vplyv. Hodnotím ju pozitívne, ako taký "predkrm" pred jeho ďalšími knihami, ktoré sú rozsahom oveľa dlhšie.