Julie mezi slovy

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-966-3

Host (2013) 978-80-7294-966-3 300

Desetiletá Julie to nemá vůbec jednoduché. Nedávno prožila (stejně jako mnoho dalších dětí) rozvod rodičů a spolu se svou mladší sestrou se právě pokouší sžívat s novou partnerkou svého otce a jejími dětmi. Situace je o to komplikovanější, že rozpad původní rodiny je provázen přestěhováním se z Prahy, z prostředí nákupních center, výběrových škol a dalších městských vymožeností, na obyčejnou vesnici, do malé školy mezi holky, které se vůbec nevyznají. Na pozadí příběhu malé Julie před čtenářem vyvstává jakýsi slovník pojmů, které ze světa dospělých mnohdy nechtěně pronikají do světa dětí a mohou je stejně tak trápit jako být zdrojem humorných
okamžiků.

Dětský čtenář se tak setkává s výklady slov, jako například rozvod, sex, kyberšikana, ale i pojmy handicapovaný, dentální hygiena nebo kreditní karta. Dívenka Julie zasvěcuje čtenáře také do světa těch slov, která jsou dětem přísně zakázána, a nabídne jim i náramně užitečný Vofukovník. Ten se později stává interaktivním nástrojem Juliiny komunikace se čtenářem. Svou hrou tak Julie nenásilnou formou vede čtenáře k zamyšlení nad významem a používáním slov.
Kniha Julie mezi slovy se dotýká častého, a přesto v dětské literatuře zřídka uchopeného tématu rozvodu rodičů a rozpadu rodiny, vytváření širších citových vazeb k novým partnerům rodičů i jejich dětem. Dětskému čtenáři pak poskytuje možnost vyrovnat se s jednou z nejbolestnějších zkušeností dětství.
Knihu doprovodila ilustracemi přední slovenská výtvarnice Katarina Gasko. (Založil/a: Vitek98)

Petra Dvořáková Petra Dvořáková
*??.??.1977

Pihtipudas
  3. 12. 2013, 11:17
Velice povedená kniha, která je sice primárně pro děti (a bude se jim jistě líbit), ale něco pro sebe si v ní najdou i dospělí. Ať už jakýsi návod, jak se s dětmi bavit o problematických tématech, tak i vtip, který autorka dokázala do textu vnést. Za všechny scéna, kdy Julie vypráví, jak dala "teta" malé Ele na mytí místo mýdla tabletu do myčky :-).

"Průšvihy naštěstí nemáme jenom my děti, ale i dospělí. A dokonce i teta! Hlavně když spěchá a, jak říká, musí všechno lítat. Tak třeba nedávno. Přibalila Ele na školní plavání místo mýdla tabletu do myčky. Tři v jednom. Když se Ela začala u bazénu sprchovat, pěnila ostošest a voněla svěžestí a čistotou. A podle mě se i leskla."