Černá skříňka

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Domino - 2013
ISBN: 978-80-7303-890-8

Domino (2013) 978-80-7303-890-8 333

Kdyby ještě žil Chandler, psal by jako Connelly. A phil Marlowe dnešní doby by se jmenoval Harry Bosch.

Je rok 1992 a Harry BOsch se ocitá ve víru pouličních výtržností, které paralyzovaly celé Los Angeles. Město je vydáno napospas lidem, kteří si myslí, že teď už je dovoleno všechno: ničit, rabovat...a třeba i vraždit.
Jednou z oěbtí je i mladá dánská reportérka Anneke Jespersonová, přezdívaná Sněhurka. Bosch se pokusí její vraždu vyšetřit, ale případ je mu záhy odebrán a zůstává nevyřešený.
O dvacet let později Harry už jako elitní detektiv Oddělení nevyřešených případů získává nové důkazy, které by mohly smrt krásné Dánky objasnit. S buldočí urputností začne tedy prohledávat trosky případu a doufá, že se mu v nich podaří najít imaginární černou skříňku - klíč k vyřešení dvacet let staré záhady.
Bude tímto klíčem tajuplný, deset let starý telefonát? Nebo případ nějak souvisí s první válkou v Perském zálivu? A proč Harrymu začal jít po krku nejen jeho nadřízený, ale i lidé z vnitřního oddělení? (Založil/a: 1307_A_0507)

illy
  14. 10. 2013, 9:19
Bosch je moje srdcovka. Detektiv který neuznává autority, politiku a jde mu pouze o oběti. Buldočí povaha. Snaží se dobře vychovávat dceru, mít vztah...jenže hlavně práce je pro něj vším. Connelly nezklamal, byť možná nejde o nejlepší "Boschovku" - pro mě jasný plný počet. Uvidíme se u dalšího případu, tentokrát Mickeyho Hallera.
Pend
  24. 8. 2016, 18:29
Pokračujeme tam, kde jsme minule skončili. Bosch řeší dlouhodobě nevyřešené případy a tentokrát se mu do hledáčku dostal jeden, ke kterému má osobní vzpomínky. Co se týče jeho soukromého života, autor nás tentokrát napíná a nechává si otevřená dvířka pro další pokračování. Trochu mě zklamalo poněkud "tuctové" vyřešení případu.
Eidalon
  30. 10. 2014, 23:27
Michael Connelly patří k mým oblíbeným autorům a jeho dílko, byť čítá přes třicítku knih, mám načteno do poslední řádky. Užil jsem si nejdelší sérii s Harrym Boschem a losageleskou policií, s Harryho nevlastním bratrem advokátem Mickey Hallerem a pozadím americké justice, ale i Jacka McEvoye či Terryho McCaleba.

Černá skříňka (2012) rozšiřuje sérii s Harrym Boschem a stává se tak 18 knihou s tímto hlavním hrdinou. Měl jsem to štěstí přečíst si všechny zatím dostupné knihy v češtině a musím říct, že se vždy jednalo o skvělou zábavu. První knihou s Harrym Boschem byl Echo park z roku 1992 a od té doby „stárnu“ společně s Harrym, který se zatím v poslední knize série blíží důchodovému věku.

Harry pomalu končí svoji detektivní kariéru a působí nyní na oddělení dlouhodobě nevyřešených případů. Prověřuje tzv. studené stopy a snaží se pomocí nových technologií oživit a objasnit případy, u nichž se vyšetřování v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce.

Ve svém dalším případu se vrací na začátek své kariéry v roce 1992, kdy se ve víru pouličních výtržností stává Los Angeles na pár dnů městem, kde je dovoleno vše: ničit, rabovat, či zabíjet. Jednou z obětí této situace je i mladá dánská novinářka Anneke Jespersenová, právě její případ u kterého Harry byl v roce 1992 osobně přítomen se mu znovu po 20 letech dostává na stůl.

Zdánlivě jasný případ se brzy stane záhadným, když se Harrymu podaří rozkrýt dávno zapomenutá fakta a najednou pocítí, že se vyšetřování stává pro kohosi velmi nebezpečným. Harry ale nikdy necouvl před svými nadřízenými a vždy se řídil heslem – padni komu padni. Případ nabývá na intenzitě, na povrch vyplývají věci, které s nepokoji v Los Angeles nesouvisí a najednou se zdá, že někdo jen šikovně využil situace, aby se zbavil . . . ale koho?

To si přečtěte sami, stojí to opět za to. A jak to dopadne? Dozvíte se.

Příběh a kniha si drží svůj vysoký standard, dobrá zábava za čtyři hvězdy.
Pajky
  24. 9. 2015, 0:18
Na scénu se vrací ostřílený harcovník Harry Bosch a tentokrát má na starosti jeden ze svých starých případů. Před dvaceti lety na něm začal pracovat, ale nepokoje v Los Angeles případ přetrhly. Nyní Harry navazuje kde začal a rozplétá záhadný případ smrti vojenské zpravodajky. Do toho se Harry opět stihne namočit do vysoké policejní politiky. Dobrá detektivka a Harry stejně jako Connellymu ani s věkem nedochází šťáva.