Akta X: Chci uvěřit

Akta X: Chci uvěřit Originální název: The X-Files: I Want to Believe

Baronet - 2008
ISBN: 978-80-7384-137-9

Baronet (2008) 978-80-7384-137-9 174

Dobrodružný příběh o nadpřirozených jevech, napsaný v tradici těch nejlepších epizod slavného seriálu, byl vytvořen na základě scénáře stejnojmenného filmu. Mulder a Scullyová již, kvůli nepodloženým obviněním, nepracují v FBI. Scullyová vykonává svou lékařskou praxi a Mulder je dokonce nucen se skrývat. Přesto se na ně FBI znovu obrací s nevyřešeným případem podivných vražd, jejichž nejasné okolnosti řadí případ mezi již zrušená Akta X. (Založil/a: Elmoro)

Eidalon
  25. 3. 2014, 10:05
Kniha Akta X - Chci uvěřit od Maxe Allana Collinse má jednu zvláštnost. Nevznikl podle ní stejnojmenný film a ani kniha není jen přepsaným scénářem. Vzniká souběžně s filmem a píše ji zkušený autor, sice zcela v duchu filmu, ale přece jen po svém.

Akta X byla a jsou kultovním seriálem, jejichž první série a jednotlivé epizody byly spíše nadnesením problematiky UFO a mimozemských civilizací, aby se postupně s narůstajícími sériemi přetvářely na díly představující paranormální jevy hraničící až s nemožností. Poslední série a epizody byly opravdu již jen chabým odvarem prvních dílů.

Se seriálem vzniklo i několik celovečerních filmů, Chci uvěřit je jedním z nich. Oživuje se zde opět Dana Sculloová a Fox Mulder, jako manželé – nemanželé, kteří se zřekli svého dítěte a především již ne zvláštní agenti FBI.

Film i kniha jsou rovnocennou zábavou zavádějící nás na virginský venkov, na kterém záhadně zmizí několik žen. Fox Mulder je povolán k případu, když má jako poradce zhodnotit „pravdivost“ a prodat své zkušenosti se schopnostmi psychotroniků.

Příběh se rozbíhá a začíná gradovat, když je objeven hrůzný nález lidských ostatků v zamrzlém jezeře. Co to vše znamená a k čemu nás to zavede? Není to nic menšího, než hrůzné transplantace, které zcela potírají lékařskou etiku.

Boj Scullyové ve svém osobním profesním životě lékařky s byrokracií a nedůvěrou je jen další nadstavbou příběhu, která má ale taky své tajemné pozadí.

Poctivě udělaný film a poctivě napsaná kniha. Dobrá zábava a pobavení především na letní dovolenou. Způsob jak se odreagovat od „hrůz“ všedního pracovního dne . . .
NIPPON
  17. 11. 2012, 21:53
Doteď jsem žádnou knihu X-Files nečetl, ale seriál (alespoň první tři řady) mě bavil. Tato kniha byla dost jednoduchá, což mi vlastně ani moc nevadilo, když jsem se ke čtení dostal až někdy večer... Místy jsem vnímal onu "X atmosféru", ale bohužel to nebylo často, a rozhodně nebyla nijak hutná. Film jsem zatím neviděl, ale podle hodnocení je stejně průměrný jako tato kniha. Vzhledem k sympatiím, které chovám k hlavním hrdinům, dávám za tři...
KayTee
  5. 4. 2010, 15:18
Miluju Akta X, s Mulderem a Scully jsem vyrostla, ale tato kniha mě opravdu neoslovila. V mé sbírce samozřemě nechybí, ale žádný skvost to není. Nevím, zda to je překladem nebo je takový i originál...myslím, že si Akta X prostě zaslouží víc, než takovou strohost a holé věty.
Samantha
  6. 5. 2011, 19:56
Knihy ze sveta Akt X jsou samozrejme urceny primarne pro fanousky serialu, s tim, ze by zaujaly i nekoho jineho se tedy logicky moc nepocita. Az potud ok, nejinak to je s ostatni tvorbou na zaklade filmu ci TV serialu. Co vzdycky ovsem hazelo AX kniham hodne klacku pod nohy, byl mizerny preklad. Zada si to urcitou znalost predlohy - terminologie, postavy, prostredi, jejich vyjadrovani...Vzhledem k tomu, ze 90% knih, co vysly v CR, vlastnim i v anglickem originale (ano, jsem velkym fanouskem Akt X), tak muzu rict, ze ten preklad fakt nic moc, v tomto pripade, kdy od vysilani serialu uplynulo 7 let, je to jeste horsi, nez jindy. 3 hvezdicky, a to jeste spis proto, ze pro Akta X mam slabost, a uz jsem nedoufala, ze nekdy nejaka dalsi kniha vyjde.
Palannedowen
  15. 4. 2010, 13:20
Aktu X jsem bohužel neviděla, tak jsem si ze zájmu pujčila tuto knihu. Bohužel mě vůbec neoslovila, spousta údajů v knize je v rozporu s logikou i s medicínou nehledě na styl celého textu. Dávám 2 hvězdičky.