Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Výbuch nad tajgou

60%
3 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Výbuch nad tajgou Originální název: Výbuch nad tajgou

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 2008
ISBN: 978-80-204-1621-6
Počet stránek: 187
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (2008) 978-80-204-1621-6 187

Ke stému výročí tunguzské události, jež oslavíme 30. června 2008, připravil autor napínavé čtení o nelehkém hledání pravdy o podstatě tunguzského meteoritu. Teorií bylo hodně: od meteoritu přes jaderný výbuch, UFO,černou díru či kus antihmoty až po testování supertajných zbraní. Všechny pokusy o vysvětlení mají nezřídka i velmi rozumné opodstatnění, a tak se historie výzkumů tunguzské události čte jako skutečná vědecká detektivka. Největší objevy přišly až v posledních letech, kdy se území tajgy otevřelo i zahraničním badatelům. Nezodpovězena ale stále zůstává ještě jedna tíživá otázka: kdy nás může podobná, či snad ještě horší, katastrofa znovu potkat - a tentokrát už třeba nad hustě obydlenou oblastí? (Založil/a: Elmoro)

(více)  

Štítky

více  
Jiří Jiránek Jiří Jiránek
*??.??.1946

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mrx.friend
60% 60% 60% 60% 60%
  5. 9. 2011, 23:28
Ze záporů: před otevřením této knihy jsem četl Vronského 'Tajemství tunguzského meteoritu' a jsem moc rád, že jsem staršímu zroji dal přednost, protože zmíněný "cestopis" má daleko čtivější formu. Aby ne, od samého začátku byl zamýšlen jako dílo pro větší sortu lidí, včetně laiků, kdežto k 'Výbuchu nad tajgou' skutečně sedí jeho podnadpis 'Napínavá vědecká detektivka', protože pan Jiránek někdy píše skutečně už hodně odborně a obyčejný člověk se může snadno ztratit, když mu nejsou některé termíny, zákonnitosti, fakta,...objasněna a vysvětlena. To pak může dělat z některých odstavců nezáživné a nudné čtení, které člověk louská s tím, že stejně neví, o čem vlastně předchozí řádky byly, ale na druhou stranu bude blíže k poslední stránce. Knížku pana Vronského bych kvůli jejímu konceptu označil za takovou dobovou ruskou foglarovku. Co mě nejvíc zamrzelo na 'Výbuchu nad tajgou' bylo, že první kapitoly jsou jen hrubým výtahem z Vronského knihy (zná-li člověk originál, pozastaví se někdy nad tím, že pan Jiránek občas něco jen tak nadhodí, ale chybí tomu kontext -který je ale třeba v původní knize popsán a rozveden- a čtenář si tak někdy může jenom říct "Hm, a co já s tím?!").
Taky mě trochu unavilo, že z celého nespočtu jmen, který byl do problému tunguzského tělesa zasvěcen, si pan Jiránek na konci publikace vybírá jistého Ol'chovatova a (pro mě) zbytečně se pouští do kritiky jeho teorie.
Z kladů: shrnutí sta let výzkumu této záhady; příloha v podobě 32 stran barevných fotografií ze současné doby s komentářem; kapitola o tom, co jsou to vlastně meteority, asteroidy, komety, atp. která mě přinutila filozoficky přemýšlet nad vznikem Sluneční soustavy a vůbec celého vesmíru, což paradoxně nikdy nepřinese odpověď, protože se k počátku nikdy nedostaneme (veškerá hmota, kovy, plyny,...všechno se zkrátka odněkud muselo vzít a nevzniklo to jenom tak, ne?)