Noc s Hamletem

Noc s Hamletem Originální název: Noc s Hamletem

Dokořán - 2004
ISBN: 80-86569-19-5

Dokořán (2004) 80-86569-19-5 72
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964)

"Ale duši, jako sysla z díry, nevyženeš pitím, neboť i když pomyslíš na tak prsatou, že řekneš: do foroty — jsi stále ještě bytost, zastavená v přechodném tvaru okřídlenou nenávistí mezi mužem a ženou." Jeden z nejpůsobivějších a současně nejtemnějších skvostů české poezie dvacátého století. (Založil/a: lord.vader)

nevermore
  17. 10. 2015, 11:20
Souhlas s Anael, Holan bude pro většinu lidí obtížně uchopitelný. Nicméně nebojme se toho a duchovně povyrosťmež! :)

Líbí se mi název edice, které této básni přesně odpovídá, tedy: "malá, ale silná káva".
Anael
  24. 6. 2013, 12:11
Holan je básníkem složitým a jeho poezie je vskutku zapeklitým oříškem. Básník čeká od čtenáře plné soustředění a zapálení pro verš. Čtenář ale občas očekává, že by textu mohl rozumět. Podle mě jsou Holan a Březina básníky pro vyvolené... jednou bych mezi ty vyvolené chtěla patřit.

Pozoruhodný je dialog mezi básníkem (Holanem) a Hamletem, kdy většinu času mluví Hamlet. Přesto má Noc s Hamletem co nabídnout. Kladené otázky by jistě byly těžko zodpovězené i dnes.
horkosladka.symfonie
  24. 5. 2015, 17:53
I kdyby nebylo Boha, i kdyby nebylo lidské duše,
i kdyby duše byla, ale byla smrtelná,
i kdyby nebylo zmrtvýchvstání,
i kdyby nebylo pak už nic, opravdu nic,
moje, stejně jako tvoje účast na takové komedii
byla by zas jen soucitem, soucitem s žitím,
které je jenom dech a žízeň a hlad
a páření a nemoc a bolest...