Originální název: Four days in June

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-440-6

Talpress (2012) 978-80-7197-440-6 342

Čtyři dny v červnu Spojenecká vojska anglo-batavské a pruské armády se vydávají do boje s Napoleonem Bonaparte za jeho svržení a nastolení míru v Evropě. Celé jejich tažení a boje, které vyústí bitvou u vesnice Waterloo, trvají čtyři dny. Čtyři dny v červnu 1815. Na jedné straně pohled, činy a myšlenky důstojníků sira Williama De Lanceyho, Jamese Macdonella z anglo-batavské armády a hraběte von Zietena z armády pruské a na straně druhé Neye, maršála Francie a samotného Napoleona. Očima těchto pěti mužů jsou vyprávěny události vedoucí k bitvě u Waterloo a nakonec samotná bitva, která se zapsala do dějin jako poslední bitva napoleonských válek. (vítězství, porážka, červen 1815) (Založil/a: M.Hynecek)

Iain Gale Iain Gale
*1959

janeicka
  17. 11. 2014, 16:14
Jak slibuje anotace, kniha je rozdělena do čtyř dnů, kdy se nejprve odehrávaly různé potyčky, které následně vyústily v bitvu u Waterloo. Události těchto čtyř dnů jsou pak sledovány z pohledu pěti osob, které se bojů účastní. To mi právě zprvu dělalo velké problémy, přeskakování vypravování z jedné postavy a vojenské formace na druhou - když jsem si zvykla na Brity, přeskočilo se na Prusy, když jsem se zorientovala v postavení pruské armády, už tu byl maršál Ney a jeho jezdectvo :-) Až teprve od předposledního dne mne vyprávění opravdu chytilo, především osudy Jamese Macdonella a jeho jednotky. Někdy bylo bitevní pole zobrazováno velmi realisticky, především jaké účinky měla nepřátelská dělostřelba na důstojníky na koních, ztráty v řadách důstojnictva musely být obrovské. Jak autor sám tvrdí v závěru, jedná se jen o románové vylíčení bitvy, ne striktně podle historie - příběh je tedy podaný lehčí formou.