Sebevraždy panen

Sebevraždy panen Originální název: The Virgin Suicides

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-785-0

Host (2013) 978-80-7294-785-0 260

Podmanivý příběh pozoruhodných, předčasně zemřelých sester Lisbonových je vyprávěn s něhou i humorem. Když matka pouštěla svých pět dcer na jediné rande jejich života, všechno se zdálo být téměř v pořádku, přestože tragédie visela ve vzduchu. Na záhadné dívky vzpomínají dvacet let po jejich úmrtí chlapci ze sousedství. Tehdy, v křehkém období dospívání, je obdivovali a zbožňovali a ještě po tak dlouhé době si vybavují útržkovité podrobnosti, které s nimi mají spojené: podprsenku promiskuitní Lux přehozenou přes krucifix, úchvatné vzezření sester na plese, dům, který pozorovali z opačné strany rozpálené, ospalé ulice, aniž by tušili, že v něm dochází k postupnému rozpadu rodiny, jenž vyvrcholí vyhasnutím několika životů.
Román dosáhl kultovního věhlasu a dočkal se také filmové podoby v režii Sofie Coppolové. (Založil/a: Nika_D)

Jeffrey Eugenides Jeffrey Eugenides
*08.03.1960

Ghoulman
  6. 11. 2016, 11:39
Kombinace rozpuku mládí a věčné přítomnosti smrti tvoří velmi zvláštní atmosféru, nad kterou mě nenapadá lepší slovní spojení než "zasněná destrukce". Do tohoto bizarního světa jsem se ponořil natolik hluboce, že knize odpouštím i absenci výraznějšího děje, či nosnějších myšlenek.
togaf
  31. 1. 2014, 19:32
Tak poeticky psát o sebevraždách je vážně umění, Eugenides si hraje a užívá popisy světla a vůní a nálady. Celé je to spíš melancholická vzpomínka než příběh s konkrétními fakty a závěry. Zajímavě je zvolen i hlas vypravěče, žádná ich forma nebo er forma, rovnou wir forma (můj novotvar pro vypravěče v první osobě množného čísla).
Pett
  5. 12. 2013, 23:20
Tak tohle pro mě byla trochu silná káva...dlouho jsem nečetla nic tak depresivního...přistihla jsem se, jak neustále hledám nadsázku a nechci si připustit syrovost podání...čišela z ní na mě beznaděj a obrovský smutek....každopádně vede k zamyšlení a tím si mě i přesto všechno získala...
S.monika
  5. 2. 2014, 23:28
Skutečně neskutečně krásně napsané ... knihu jsem vysloveně zhltla, a přála jsem si, abych ji nikdy nemusela dočíst ..Děj je úžasně popsán z pohledu vypravěčů, kteří vědí/ nevědí co děje, snaží se vše pochopit z vnějšího světa .. úžasné, určitě si ji přečtu znovu ..
ribička
  26. 11. 2013, 20:53
Kniha, která popisuje tragickou událost pěti dcer s lehkostí, něhou a naivitou. Přestože od začátku víte, že všech pět dcer zemře, stejně nejste připraveni o napjetí z děje a kniha není nudná, zdlouhavá ani krvák. Naopak je to pěkné počtení.
Kebab Bursa
  24. 6. 2014, 17:39
Americká klasika aneb jak udělat z hovna kuličku (umí to třeba taky Irving). Kulička je nekorektní výraz, protože v tomto díle jde o pět sebevražd, o kterých čtenář ví už od samého začátku. Na pozadí rodinné tragédie se nám však promítá cosi jako americký dobrý i špatný sen, navíc v Detroitu, který už za pár let nebude tím, čím býval v době rozmachu automobilového průmyslu. Eugenides je pro mě mistrem tvůrčího psaní, není to genius typu Kinga, ale dokáže čtenáři přiblížit určité fenomény - v Hermafroditovi je jasné co, ve Hře o manželství deprese lépe než mistr Styron. Takhle má podle mě vypadat povinná četba.
jamalka
  6. 6. 2014, 21:39
Tohle šlo nějak mimo mě, měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Styl psaní zajímavý, poteický, ale obsahově dosti plytký.
Weetr
  3. 6. 2014, 10:24
Obsahuje spoiler spoiler Asi největší plus, které tato kniha má, je v tom, že stále na něco čekáte. A nedá vám to spát. Proto přečtete první polovinu knihy v sobotu a v neděli už ji máte "zdlábnutou". Ovšem pak nastupuje na scénu (po zavření knihy) takové to prázdné ‚nic‘. Jako když se těšíte na překvapení v Kinder vajíčku a nakonec tam máte tři kousky puzzle. Tak přesně tento neutěšený pocit jsem z knihy měla. Čekala jsem neustále, že za tím bude nějaká opravdová příčina, proč se dívky za(sebe)vraždily. Ale vysvětlení, že za vše může nenaplnění amerického snu a celkově rozpad společnosti v Detroitu...tak to asi ne. Opravdu chabé na uvěření, že se mladé dívky zabijí kvůli stávce zaměstnanců. :( Podle mě neustály podivný tísnivý tlak ze strany jejich psychicky nevyrovnaných rodičů. Ale kdo ví, co nám tím autor chtěl říct? Ovšem na nějakém napětí tato kniha rozhodně nestojí, spíš dovedně zvládnutý popis.
karkulin1982
  25. 4. 2014, 18:00
Před 15 lety jsem viděla stejnojmenný film, a že byl natočen podle knihy jsem se dozvěděla až loni. Proto jsem se na ni hrozně moc těšila, ale byla jsem celkem zklamaná. Mně se osobně se výjimečně líbil film víc než kniha.
aubergine
  13. 12. 2014, 18:52
Hra o manželství se mi líbila víc, ale i Sebevraždy panen mají něco do sebe. Líbí se mi styl psaní, popisy domu, ulice, vzhledu. Souhlasím s komentářem Kebab Bursa, Eugenides je mistrem tvůrčího psaní.
cisty
  11. 1. 2014, 17:36
Kultovní kniha? Připadá mi to spíš jako výborně stylisticky napsaná slohová práce. Popis události, o níž autor mnoho neví. Nic neočekávaného se nestane, o všem ví čtenář od začátku. Ani konec knihy není nikterak převratný.
Kaci.chan
  2. 6. 2014, 2:06
Ztráta času. Zajímavé téma, skvělý přebal knihy, obsah jedna velká nuda. Styl je jistě pěkný, je to celé takové křehké, ale ve výsledku nezůstane nic než prázdno.
Jarohrad
  30. 12. 2013, 21:50
Vynikající kaleidoskop života na předměstí Detroitu 60-tých let nahlížený očima středoškoláků. Výchozí situace je jak vystřižená ze S. Kinga, ale za dveřmi "tajemného domu" se nenachází reálná hrůza psychopatů nebo upírů, ale hrůzná realita ameriky maloměsta, kterou docela vystihuje věta, která se mihne v závěru románu: Výsledkem kapitalismu je materiální bohatství a duchovní chudba. Bohužel.
Nosferatu
  19. 2. 2016, 20:49
Před několika lety jsem viděla film, který byl podle této knihy natočen a i když nejde zdaleka tolik do hloubky, tak mě (tehdy v pubertálním věku) hodně zasáhl. Byl to pro mě trochu spoiler, ale přesto jsem si knihu užila. Sledovat děj z pohledu kluků ze sousedství, přidává pozoruhodnému příběhu na záhadnosti, protože se nikdy nedozvíme, co cítily Lisbonovic holky a jaký měly motiv k sebevraždám. Celý příběh je jen zkonstruovaný z vyprávění jejich okolí a vypozorovaný z okna protějšího domu. Skoro jsem měla dojem, že na konci bylo více otázek položeno, než zodpovězeno (nebo mě jich aspoň spousta napadla). Každopádně má smysl tohle dílo číst, i když se čte vlastně samo...
T.e.r.e.z.a
  30. 10. 2013, 20:31
Citlivá, ale velmi zvláštní knížka popisující tragické události rodiny Lisbonových. Autor, líčící každodennosti odehrávající se v malém městě, je při popisu všedností obdařen neuvěřitelným vyprávěcím darem. Nicméně.. ačkoliv se kniha četla sama, zcela jsem nepochopila, co tím chtěl Eugenides říci.. ale i tak doporučuji!