Bakterie 078

Bakterie 078 Originální název: Bakteria 078
Poprvé vydáno celosvětově: 1951

Naše vojsko - 1953

Naše vojsko (1953) 195

Román o boji komunistické strany Japonska a japonských pokrokových vědců s imperialistickými poválečnými strůjci bakteriologické války navazuje svým dějem na případ morového bakteriologa Išii Širo, známého z chabarovského procesu s japonskými válečnými zločinci, zakladatele nejzrůdnější "továrny na smrt" - tokijské laboratoře na výrobu bakteriologických bomb. V románu je vylíčena akce komunistického lékaře-bakteriologa, který za pomoci široké sítě ilegální tokijské komunistické organizace pronikne do laboratoře, střežené japonskou a především americkou policií a tím, že odhalí tajemství výroby nejprudší kultury, přinutí americko-japonské spolčence vyhodit laboratoře do vzduchu, aby zahladili všechny stopy. Román je nejen obžalobou císařského režimu, který z touhy po vytvoření smrtonosné síly se spojuje s okupanty vlastní země, ale je především dokladem stále rostoucího uvědomění japonského lidu, jehož nejlepší představitelé dávají své síly do služeb myšlenky, za niž bojuje komunistická strana - do služeb boje za upevnění míru. (Založil/a: dejw)

Marian Bielicki Marian Bielicki
*05.06.1920 - †08.04.1972