Stín noci

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-4163-0

Knižní klub (2013) 978-80-242-4163-0 536

Pokračování Času čarodějnic, druhý díl z plánované trilogie, zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství… (Založil/a: Katniss Lavender)

Deborah Harkness Deborah Harkness
*1965

Daletth
  6. 3. 2016, 12:50
Obsahuje spoiler spoiler Druhý díl série si zachovává čtivost, o tom žádná. Dokonce se mi zdál zpočátku o dost lepší než díl první, protože se tu konečně začalo něco řešit. Jenže pak se tu vyskytl problém - autorka si zjevně nebyla sama jistá, jestli chce psát spíše text dobrodružný, nebo romantický. A tím pádem utrpěly obě roviny příběhu. Postavy zase sklouzly k tomu, že řešily akorát svoje milostné problémy, a na to, co se děje kolem nich, úspěšně zapomněly. Historické reálie byly naprosto úžasné, jenže autorka se záhy ztratila ve své vášni pro minulost, a třetina knihy je tak jen čistá výplň, sloužící k tomu, aby se spisovatelka mohla blýsknout svými znalostmi - i když je to stále čtivé, zkušenější čtenář tuhle skutečnost pozná a může ho to snadno otrávit.
Dalším problémem zůstává jistá nelogičnost jak samotného vyprávění, tak chování postav. Dianě, a tím pádem i její tvůrkyni, by měl někdo vysvětlit, že mezi tím, být nezávislou ženou a slepicí, je velký rozdíl. Diana dělá rozhodnutí založená na bohové vědí čem, protože logika to není, která ohrožují nejen ji, ale i její okolí. Takto uměle vytvářet napětí je ostudné, protože autorka má talent a dokázala by z toho vykřesat daleko víc, kdyby se jen trochu snažila. Takhle opakuje dokola tytéž motivy, zas a znova si vymýšlí nová pravidla a rituály, které už posléze přestávají bavit. A když už neví kudy kam, pohřbí poslední zbytky originality pod vyčpělá, přeslazená klišé (postavy si jednou vrznou a hned čekají dítě a podobně).
Mít znalosti a talent pro práci s jazykem nezaručuje kvalitní dílo, bohužel.
elly88
  4. 6. 2014, 15:15
"Stín noci" je opět odpočinkovým čtením, který nepostrádá kvalitu. Jen mám menší výhrady, že oproti prvnímu dílu se ve dvojce objevilo pár pasáží, kde děj postrádal spád... Ale je jich v knize minimum. :) Jinak velmi oceňuji, jak se autorce podařilo perfektně čtenáře vtáhnout do minulosti.
Dumbicek
  11. 11. 2015, 13:58
Do druhého dílu jsem se nemohla nějak začíst, ale byla jsem ráda, že jsem nepřestala. Opět se to velmi pěkně četlo. Popis Prahy mě vtáhl přímo do děje. Takže se těším na třetí díl, protože zakončení druhého dílu mi dalo víc otázek než odpovědí.
ssassi
  17. 5. 2014, 13:46
druhý díl, stejně jako ten první, hodnotím pozitivně. cestování do minulosti je vždycky ošemetné, ale autorka se s ním popasovala vcelku obstojně. líbila se mi rudolfínská praha a chvílemi jsem měla pocit, že jsem v minulosti. těším se na vydání třetího dílu
Elaine
  17. 10. 2013, 15:53
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Možná ještě rychleji než první díl. Jen na konci jsem si říkala, že jsem musela určitě nějaké stránky přeskočit. Trošku mě totiž překvapily jisté události kolem Em a Phoebe ( detaily nebudu prozrazovat), o kterých se autorka nezmiňuje nebo jen velmi okrajově, ale na závěr jsou podány jako samozřejmé. Tak snad se to osvětlí ve třetím díle, na který se mimochodem moc těším.