Sebevražda hromadným jevem společenským moderní osvěty

Sebevražda hromadným jevem společenským moderní osvěty Originální název: Sebevražda hromadným jevem společenským moderní osvěty

Masarykův ústav AV ČR - 2002
ISBN: 80-86495-13-2

Masarykův ústav AV ČR (2002) 80-86495-13-2 221
Masarykův ústav AV ČR (1998)
Čin (1923)

Masarykův první věděcký spis pojímající sebevraždu ze sociologického a náboženského hlediska. (Založil/a: victim)

Jana Edita
  5. 11. 2016, 22:05
Dnes už asi nemá smysl probírat se všemi statistickými daty, ale jako ukázka dobové studie je to velmi inspirativní, podnětné čtení.
Kristýna de Brno
  23. 5. 2016, 3:10
Tato kniha byla napsána před více než sto lety, a jako k takové je k ní třeba přistupovat. Z hlediska psychologie sebevrahů nemá mnoho co nabídnout, ale jako ilustrace toho, jak na počátku minulého století vypadala vědecká publikace, je skvělá. Co na tom, že dnes by s tímto textem Masaryk neuspěl ani ve studentském časopise (subjektivní přístup, generalizace, stereotypy, nazývání sebevrahů "špatnými" a "nemravnými"...), v roce 1906 byla publikace jistě přelomová. Knihu si ale stojí za to přečíst i dnes. Masaryk zde uplatňuje své obdovuhodné znalosti historie a filosofie, a já osobně jsem si četbu vychutnala jako gurmánskou jednohubku, i když jsem se často cítila být v opozici vůči některým autorovým názorům. I když, není to nakonec právě o tom?
Jananas
  24. 3. 2013, 11:05
"... Nemůžeme si ovšem svou vůli dát vůli samu, ani nemůžeme špatnou vůli prostě ze sebe odnít. Ale můžeme vůli, kterou máme změnit výchovou, sebevýchovou, stejně jako vzděláním, které přijímáme od jiných. Můžeme přijmout ony dispozice, zásady, zvyklosti, o kterých ze zkušenosti víme, že za jistých okolností musí vést k určitému výsledku..."