Nejmodernější retro

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Jalna - 2013
ISBN: 978-80-86396-72-9

Jalna (2013) 978-80-86396-72-9 64

První sbírka básní Daniela Razíma ilustrovaná fotokolážemi vyjde v říjnu 2013 v autorově vlastní typografické úpravě. Směsice lyrických i epických veršů je inspirovaná mnoha tématy, stavy ducha a prostředími. V poetickém vypodobnění genia loci nejrůznějších míst v Praze, v Krkonoších, na Mostecku, v Paříži nebo tureckém Istanbulu se pokouší zachytit propojení současna s minulostí. Hledá tak cestu k porozumění „dnešní“ době, která nás mimo jiné stále častěji přesvědčuje o tom, že významy slov nejmodernější a retro už přestaly být ve vzájemném protikladu. Svou nekonvenční typografií, která si výtvarně pohrává s písmem i s obsahem textů, se Nejmodernější retro hlásí k dávným kaligramům Guillauma Apollinaira a k prvorepublikovým básnickým sbírkám Jaroslava Seiferta a Vítězslava Nezvala v grafické úpravě Karla Teigeho. Daniel Razím - divadelník, pedagog literárně-dramatických seminářů a dílen, student DAMU, člen Klubu Za starou Prahu a Klubu českých Bieblologů – je také autorem knih: Kubistický portrét Jiřího Suchého aneb Jednou, když mně bylo osmdesát. (Obsáhlý rozhovor s Jiřím Suchým, doplněný mnoha ukázkami jeho literárního i výtvarného díla a mnoha poprvé publikovanými fotografiemi z jeho osobního archivu) a Na hrobě bubnují padající pomeranče (Výběr z poezie Konstantina Biebla – jednoho z nejvýznamnějších českých básníků první poloviny 20. století). (Založil/a: Kůstka)

Daniel Razím Daniel Razím