Pan Amanuensis na venku, aneb putování za novelou

Pan Amanuensis na venku, aneb putování za novelou Originální název: Pan Amanuensis na venku, aneb putování za novelou

Československý spisovatel - 1979

Československý spisovatel (1979)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1953) 128

Humoreska obrozenského autora líčí satirickou formou příběh pražského advokátního úředníka, který se vydá na venkov čerpat látku pro novelu a přitom se stává vtipným pozorovatelem života první poloviny 19. století.

převzato z katalogu Národní knihovny ČR (Založil/a: Morloth)

František Jaromír Rubeš František Jaromír Rubeš
*16.01.1814 - †10.08.1853

Jormont
  5. 5. 2013, 17:43
Hezká krátká nenáročná novela, která nás zavede na český venkov. Hlavními zbraněmi této krátké novelky je situační humor, nenáročný text, karikatura jednotlivých vesnických typů a vůbec námět, že dotyčný má za úkol napsat novelu, přičemž se novela sama o sobě píše, jak autor putuje po venkově a zažívá různé peripetie.
Morloth
  26. 4. 2010, 13:02
Pokud někdo tvrdí, že je literatura 19. století samá zašlá veteš, nechť si přečte svěží dílo Karla Jaromíra Rubeše. Já se musel smát na celou studovnu ve Slovanské knihovně, když jsem to četl. Škoda, že akademici neměli k mému smíchu dostatek pochopení.
lc4u
  4. 11. 2016, 13:20
Jednoduchá vesnická novela. Knížka je sice krátká, ale mě osobně se zdála nudná a nezáživná. Tehdy možná patřil k nejpopulárnějším autorům, ale dnes by oslovil už málokoho Takovýto typ literatury nebyl nikdy pro mě.